Konec další investiční společnosti?

aktualizováno 
Konsolidace na poli podílových fondů probíhají téměř neustále od konce kupónové privatizace. Jedna z největších fůzí je právě v plném proudu. Kromě J&T Asset Management se do přebírání a slučování fondů více investičních společností pouští i ČSOB investiční společnost.

Již před koncem minulého roku oznámila tehdy ještě OB Invest, že dojde k propojení s další investiční společností – První investiční společností. Všechny fondy (přejmenovaného OB Investu na ČSOB Investiční společnost, První investiční společnosti a zahraniční fondy KBC) jsou nabízeny pod jednou marketingovou značkou – ČSOB fondy. V současné době dochází k očekávanému sloučení fondů První investiční a ČSOB investiční společnosti (obě společnosti jsou kontrolovány ČSOB Asset Management).

 

Z celkem jedenácti fondů zbude po 31. červenci pouze trojice fondů. ČSOB český peněží trh, český dluhopisový a 1. IN fond peněžního trhu, a dluhopisový fond převezme 1. IN Výnosový fond a pod novým názvem ČSOB bond mix bude spravovat přes 2,5 mld. Kč. Z této pěti fondů je pouze přejímající fond 1. IN Výnosový jiného typu – smíšený (ostatní fondy se orientují na fixně úročené instrumenty), v důsledku však bude výsledný fond dluhopisový.

 

ČSOB světový akciový, smíšený a evropský akciový spolu s 1. IN akciovým fondem převezme 1. IN fond fondů. Výsledný globální akciový fond bude mít název ČSOB akciový mix. Celkový majetek pod správou všech pěti fondů je v současnosti 432 mil. Kč.

 

Konečně dochází ke změnám u 1.IN středoevropského fondu (314 mil. Kč), ten zůstane opět smíšeným fondem, změní se však název na ČSOB středoevropský. Z hlediska skupiny ČSOB je tento krok nanejvýše opodstatněný, neboť zatím byla zdvojená nabídka (případně ztrojená, pokud počítáme i fondy KBC) zbytečně nákladná a pro klienty nepřehledná. Větší velikost fondů by měla zajistit větší stabilitu a efektivnější správu. Pro podílníky nebude slučování spojeno s žádnými dalšími administrativními nároky či náklady.

 

Další propojování bude zaměřeno na bývalé privatizační fondy a konečně i na statutární fůzi společností ČSOB investiční společnost a První investiční společnosti. Jeden z investičních fondů 1.IN – Investiční fond bohatství se přeměnil na otevřený podílový fond 1.IN Fond bohatství v dubnu tohoto roku s tím, že k zahájení prodeje a odkupu podílových listů došlo 5. května. Prvních šest měsíců je uplatňována srážka při odkupu podílových listů zpět investiční společnosti – 6 % od 5. května, postupně se však každý měsíc snižuje o jeden procentní bod.

Chcete si sestavit vlastní portfolio z akcií? Vyzkoušt si, jaké to je obchodovat na největším trhu na světě, můžete v naší Investiční hře

 

Spojením ČSOB investiční společnosti a 1. IN bude skupina spravovat 24 % majetku ve fondech členů UNIS ČR, což představuje třetí pomyslnou příčku. První místo patří ISČS s 40,5 %, druhé IKS-KB, která spravuje 26 % majetku společností v UNIS.  

 

Obchodování podle UNISu

 

Prodejně nebyl uplynulý týden nijak výjimečný. 381 mil. Kč čistých prodejů, z čehož nejvíce získal opět ČSOB výnosový (147 mil. Kč), avšak ani výsledek ISČS Sporobondu (120 mil. Kč) není špatný. Nejvyššího průměrného výnosu dosáhly akciové fondy (0,76 %), následovány smíšenými fondy (0,33 %). (Dluhopisové fondy 0,30 %, fondy peněžního trhu 0,07 %.) V uplynulém týdnu došlo k poklesu výnosů dluhopisů a k mírnému růstu akciových trhů, který byl ponejvíce závislý na zveřejňovaných výsledcích firem, z nichž některé předčily očekávání trhu.

 

Ačkoli akciové fondy již několik týdnů po sobě vykazují kladné výnosy, celkově na tom nejsou příliš dobře. Od začátku roku pouze jediný fond dokázal přinést kladné zhodnocení po podílníky (ISČS Sporotrend +1,96 %). Ostatní fondy skončily v záporném teritoriu (nejhůře skončil 1.IN akciový fond –11,9 %). U dluhopisových fondů je situace jiná. Většina fondů skončila letošní obchodování s kladným výnosem, ale ten nemůže dosáhnout výnosů, které jsme u fondů viděli např. loni (nejvyšší výnos ISČS Sporobond +2,37 %, nejnižší IKS Plus Bondový –0,4 %).

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové 1.IN Akciový fond 1,91% IKS fond světových indexů -1,27%
ČSOB evropský akciový 1,65% AKRO Svět -1,22%
ISČS Eurotrend 1,30% J&T AM Perspektiva A -0,15%
Dluhopisové ISČS Sporobond 0,42% IKS Plus bondový -0,54%
Živnobanka obligační fond 0,38% ISČS Trendbond -0,26%
IKS dluhopisový 0,37% ČSOB nadační 0,10%
Fondy fondů IKS fond fondů 0,54%    
1.IN Fond fondů -0,35%    
ISČS Globaltrend -0,42%    
Peněžního trhu J&T AM Perspektiva P 0,17% AKRO Obligace -0,48%
IKS peněžní trh 0,09% 1.IN Fond pen. trhu 0,01%
Živnobanka Sporokonto 0,08% ČSOB institucionální CZK peněžní 0,03%
Smíšené AKRO Český 1,94% J&T AM Perspektiva S -0,41%
IKS balancovaný 1,60% AKRO Výnosový -0,31%
1.IN Středoevrop. fond 1,47% investAGe AG 2000 -0,25%
Čisté prodeje ČSOB výnosový 147,0 IKS globální -53,5
ISČS Sporobond 120,3 ISČS Sporoinvest -17,7
IKS Dividendový 109,9 1.IN Rentiérský -9,6

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz