Klíčem k bohatství je psychologie obchodování

Schopnost být stále konzistentní, nepanikařit a nepropadat skepsi v době, kdy se nám příliš nedaří (a takové období zažívají často i ti nejlepší obchodníci světa), se nazývá disciplína, sebekázeň a schopnost vyrovnávat se se ztrátami.
Každý nováček v komoditním a akciovém světe oplývá již od začátku neadekvátním sebevědomím a přehnaným optimismem.

Každý nováček v komoditním a akciovém světe oplývá již od začátku neadekvátním sebevědomím a přehnaným optimismem.

Ed Seykota, jeden z nejuznávanějších a nejlepších komoditních obchodníků světa (mimo jiné proslulý i tím, že během 10 let jednomu ze svých přátel proměnil 5 000 USD na účtu v 15 000 000 USD), kdysi napsal: "Když jsem v 90. letech učil na 4týdenním semináři skupinu studentů základům obchodního systému Donchian´s 5&20, trvalo pouhý týden, než studenti systému plně porozuměli. Další 3 týdny jsem pak strávil úkolem naučit studenty, jak se psychicky vyrovnávat se ztrátami."

Položíte-li začínajícímu obchodníkovi otázku, co je nejdůležitější předpoklad k dlouhodobému vydělávání v komoditách, s největší pravděpodobností vám odpoví, že jsou to vstupní strategie. Na druhém místě pravděpodobně uvede money-management a teprve až na třetím psychologii. To je obvyklý názor 80 % ztrácejících obchodníků – názor bohužel velmi vzdálený od reality.

Dr. Van Tharp, uznávaný autor nespočetného množství komoditní literatury, a mimo jiné sám aktivní obchodník, ve své knize Trade your way to financial freedom uvádí, že úspěšné obchodování je 60 % psychologie, 30 % money-management a pouze 10 % vstupní strategie. S tímto nezbývá než plně souhlasit. Pokud byste někdy pátrali (jako že my si tu práci dali) po tom, jaké strategie a metody používají nejúspěšnější obchodníci světa, zřejmě byste byli zklamáni. Nejedná se o žádné "supertajné“ a "vysoce matematické“ strategie, jak se řada obchodníků mylně domnívá. V drtivé většině používají nejúspěšnější obchodníci tak základní vstupní strategie, jako jsou klouzavé průměry či několikadenní průlomy.

Pokud tedy úspěšní obchodníci používají strategie, které jsou tak snadno dostupné, a tudíž je s největší pravděpodobností používají celé zástupy dalších obchodníků, nabízí se automaticky otázka: co je tajemství, díky kterému dokáže jen tak málo obchodníků vydělávat, a tak velké množství obchodníků opakovaně ztrácet peníze – a to i v případě, že všichni používají podobné obchodní strategie? Odpovědí jsou disciplína, sebekázeň a schopnost vyrovnávat se se ztrátami. Nehledejte žádná další tajemství, můžeme vás na 100 % ubezpečit, že žádné další neexistují (a že jsme si dali práce nějaké najít!).

Jakkoliv jednoduše to může znít, jsou nedostatek disciplíny a sebekázně právě tím, co 80 % obchodníků velmi snadno přivede k (finanční) záhubě (a zbylých 20 % k netušenému bohatství). A přesto bude 80 % obchodníků tento psychologický aspekt obchodování i nadále podceňovat a žít ve svém světě iluzí, že pokud budou mít systém, který vždy určí správně směr trhu (takový systém mimochodem neexistuje a nikdy existovat nemůže), není potřeba žádné či jen minimální psychologie.

Proč jsou disciplína, sebekázeň a schopnost vyrovnávat se se ztrátami tak důležité?
Pojďme se tedy nyní podívat na tyto psychologické aspekty obchodování trochu blíže. Jako nejlepší způsob k jejich pochopení poslouží klasický příklad většiny nováčků v akciích či komoditách:

Každý nováček v komoditním a akciovém světe oplývá již od začátku neadekvátním sebevědomím a přehnaným optimismem. Je pevně přesvědčený, že přijímat malé ztráty nebude pro něho žádný problém a daleko více než možnými ztrátami se zabývá možnými zisky. Plánuje, jaké auto si koupí za svůj první velký vítězný obchod, jak bude každý rok jezdit na exotickou dovolenou a zatímco bude polehávat u moře, jeho peníze se budou bez jakékoliv práce rozmnožovat, jak bude do pár let multimilionářem. Ztrátu peněz si nepřipouští, neúspěch je nemyslitelný.

Náhodou se mu zrovna povede i několik prvních obchodů a obchodník dostane (zcela mylný) pocit, že akciové či komoditní obchodování je vlastně nesmírně snadné (my tvrdíme, že v principu je komoditní a akciové obchodování jednoduché, nikoliv snadné, což je velký rozdíl). Nováčkův optimismus je na vrcholu, zrovna tak jako jeho sebedůvěra.

Pak se ale stane zcela nečekané – po sérii ziskových obchodů přijde první obchod ztrátový. Lehce zaskočený nováček okusí svou první ztrátu, nicméně se rychle oklepe a s vědomím, že "ztráty jsou přece přirozenou součástí úspěšného obchodování“, dále raději plánuje, co vše si pořídí za zisky z dalších obchodů.

Jenomže co se nestane – další obchod je též ztrátový! A pak i další a další a další – a najednou nováček čelí něčemu, na co doposud nebyl připravený (a co je v komoditní a akciové realitě zcela běžnou praxí) – dlouhé sérii ztrát! Nakumulovaný profit z posledních obchodů se pomalu vytrácí, a co hůře, nováček už dokonce začíná ztrácet více, než doposud vydělal!

Co následuje? Největší chyba, kterou může nováček udělat. S pocitem totálního poražení přeruší nováček své obchodování. Obchodník dojde k přesvědčení, že něco musí být špatně s jeho obchodním systémem, že přece nemůže systém ztrácet tak moc a tak dlouho, a na svůj pečlivě vybíraný a testovaný systém během pouhých pár dnů zanevře.

Co se téměř vždy a téměř automaticky stane: obchod, který nováček právě vynechal, je opět další ziskový obchod – a to abnormálně ziskový obchod! Ano, přesně tak to často v komoditním a akciovém obchodování chodí – po sérii vítězných obchodů přichází série ztrátových, ale to jenom proto, aby mohla následovat další, ještě vítěznější série! Jenomže to vše náš nováček považuje za již zcela bezpředmětné, neboť ve stejný okamžik se zažíná rozhlížet po jiném systému, po takovém, který by nováček mohl považovat za "více spolehlivý“ (takový systém mimo jiné neexistuje) a ušetřil tak našeho nováčka od bolestí dalších ztrát.

A tak začne jedno nekonečné hledání – uzavřený kruh, ve kterém se nováček začne točit dokola tak rychle, že ztratí veškeré své peníze: nový systém – první ztráty – opuštění systému – další systém – další první ztráty – další opuštění systému a hledání nového… dokud nedojde k nevyhnutelnému krachu.

Co nováčka nakonec zničí?
Špatný systém? To by pak musely být všechny systémy špatné a na světě by neexistoval jediný profitující trader. Staré dobré přísloví říká: "Není špatných systémů, jen špatných obchodníků.“ Náš nováček se stal špatným obchodníkem právě v momentě, kdy vynechal kvůli ztrátové sérii další obchod (který by mu vrátil ztracené peníze zpět), a zanevřel tak na svůj dlouhodobě a pečlivě budovaný a testovaný systém.

Právě schopnost být stále konzistentní, nepanikařit a nepropadat skepsi v době, kdy se nám příliš nedaří (a takové období zažívají často i ti nejlepší obchodníci světa) se nazývá disciplína, sebekázeň a schopnost vyrovnávat se se ztrátami.

Co by se stalo, kdyby byl náš nováček schopen vyrovnávat se se ztrátami a měl dostatek sebekázně a disciplíny nepřerušit obchodování během ztrátové série a nezačal se poohlížet po jiném systému? S největší pravděpodobností by se ze série ztrátových obchodů velmi rychle zase vymanil, dostal se do černých čísel (neboli začal opět profitovat) a pokračoval tak v cestě úspěšného obchodování. Na své cestě ještě zažije tisíce ztrátových sérií, ale přesto bude po většinu času ve značném zisku.

Jakkoliv jednoduše toto může znít, jenom pár nejlepších traderů to dokáže. Těch traderů, kteří konzistentně vydělávají obrovské peníze, ty samé peníze, které 80 % špatných obchodníků v trzích ztrácí.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

21. dubna 2025

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

20. dubna 2025

Catering není černobílý, ale velmi barevný. Každý den je jiný, líčí podnikatel

Premium

Jeho cesta ke gastronomii začala náhodou, velmi rychle však přerostla v celoživotní vášeň. Díky své ctižádosti se navíc už v pětadvaceti letech vyšvihl na manažerskou pozici, ve třiceti se stal...

19. dubna 2025

Za neplnění daňových povinností hrozí vysoké sankce. O jaké částky jde?

Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání, která letos připadala na 1. dubna 2025, je za námi. Teď je možné vyplnit a odevzdat přiznání jen elektronicky. Online podání je zároveň povinné...

18. dubna 2025

Nájem se platí i za hrobové místo. Cenové rozdíly jsou obrovské

Premium

Zatímco pomník, deska či rám hrobu spadají do soukromého vlastnictví, se samotným hrobem je to jinak. Za místo na hřibově se platí nájemné, které však není až tak závratné. To jednorázový výdaj za...

17. dubna 2025

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

17. dubna 2025

Zranil jsem se v práci, prý teď musím vyplnit řadu formulářů. Opravdu musím?

Těžký úraz v práci může znamenat i několik měsíců na neschopence. Za pracovní úraz však podle zákona náleží takovému zaměstnanci náhrada škody. Tu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro...

16. dubna 2025

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

16. dubna 2025

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ - NEPŘETRŽITÝ REŽIM (35-48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 48 000 Kč

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025