Jak vydělávat s podílovými fondy

aktualizováno 
Důvodů, proč lidé spoří, mohou být stovky. Vědět, proč potřebujete spořit, je jednodušší než vědět, kam uložit své peníze. Podílové fondy patří mezi efektivní nástroje při dosahování vytčených cílů investora. Investoři do podílových fondů, ještě předtím než do nich vloží vlastní peníze, mají právo poznat základní principy fungování fondů, a co od nich mohou čekat. Nový seriál o fondech si klade za cíl pomoci vám při náročném rozhodování o investicích do podílových fondů.

Bohatí jednotlivci a instituce měli vždycky přístup k profesionálním správcům peněz. Zároveň mohli a mohou své peníze vhodně rozložit - diverzifikovat do různých investic. Těmto dvěma hlavním nevýhodám, se kterými nutně musí počítat malí investoři (menší sumy neumožňují dostatečně rozložit investice a většina top manažerů v oblasti správy finančních aktiv požaduje poměrně značnou minimální investiční sumu - několik set tisíc až milion korun), úspěšně čelí podílové fondy. Většina fondů totiž poskytuje možnost investovat peníze již od několika stovek až tisíc korun a portfolia fondů obsahují desítky až stovky různých investic, zejména cenných papírů.

 

Myšlenka, která stála u zrodu fondů, je velmi jednoduchá: lidé s podobnými cíli investují své peníze do společného fondu. Profesionální správce – manažer fondu vybere investice v naději, že tyto nejlépe pomohou dosáhnout cíle, které jsou uvedeny ve statutu fondu. Investoři se podílejí proporcionálně na příjmech a ziscích, resp. ztrátách, které tyto fondové investice přinášejí. Protože investoři mohou nakupovat a prodávat podíly ve fondu každý obchodní den, podílové fondy se nazývají také otevřené podílové fondy.

Aktuální informace ze světa fondů naleznete ve speciální sekci ZDE

 

Každý podílový fond má manažera portfolia nebo investičního poradce, který řídí investování aktiv fondu podle investičních cílů fondu. Mezi nejširší kategorie cílů patří:

1. jistota, zabezpečení hodnoty majetku,

2. výnos,

3. dlouhodobý růst majetku.

 

Formy kolektivního investování

 

Fondy v Evropě mají různé právní formy. Především existují dva různé druhy fondů:

 

Otevřené podílové fondy – počet podílových listů není limitován a investor má právo na odkoupení svých podílových listů investiční/správcovskou společností, která je povinna odkoupit podílové listy za podmínek stanovených v zákoně.

 

Uzavřené podílové fondy – podle legislativy platné v ČR musí být v povolení k vydávání podílových listů uzavřeného podílového fondu stanoven minimální počet vydaných podílových listů a doba, v průběhu které budou podílové listy vydávány. Pokud ve stanovené době nebyl vydán určený minimální počet podílových listů, uzavřený podílový fond nevznikne. Na rozdíl od otevřených fondů není obvykle investiční/správcovská společnost povinna zabezpečit odkoupení podílových listů. Uzavřené fondy jsou zpravidla zřízeny na dobu

Příští díl seriálu bude na téma: "Život s rizikem"

určitou, např. v ČR je to 10 let. V rámci kategorie otevřených podílových fondů existují dvě skupiny právních forem:

 

Fondy na bázi smluvního vztahu - smluvní fondy (běžné podílové fondy nebo unit trusts) jsou ustanoveny na základě smluvního zákona nebo trustového zákona (viz níže) a nemají tedy právní povahu. Fondy vydávají podíly a investoři se nazývají podílníci. Fond, který je v podstatě nashromážděním peněz, je spravován investiční/správcovskou společností, která může nebo nemůže delegovat určité investiční a/nebo administrativní úlohy na třetí stranu. Investiční/správcovská společnost je zodpovědná za všechny záležitosti týkající se fondu. U všech forem je za úschovu aktiv fondu a monitorování aktivit správce zodpovědný depozitář, který musí být vždy výlučně v souladu se zájmy podílníků.

 

·          Unit trust je typem smluvních fondů ve Velké Británii a Irsku, založených na trustovém zákoně, podle kterého nezávislá osoba – správce – drží aktiva fondu s cílem získat patřičný užitek pro investory. Správce nese zodpovědnost za zabezpečení, aby byl fond spravován v souladu s investiční politikou a jeho cíli. Obecně řečeno, správce vykonává úlohu depozitáře tak, jak ji známe z evropských zemí na kontinentu.

Nová příloha o podílových fondech vám poradí, jak nejlépe nakupovat podílové fondy. Podílové fondy 2003 - klikněte ZDE

 

Fondy na bázi obchodní společnosti – korporátní fondy mají právní povahu, vydávají podíly – akcie a mají strukturu obchodní společnosti. Korporátní fondy jsou líčeny i jako investiční společnosti. Ve francouzsky mluvících zemích jsou zřizovány jako SICAV (Société d´Investissement á Capital Variable), zatímco ve Velké Británii jsou to OEIC (Open-ended Investment Companies). V případě korporátní formy fondů jsou investoři současně i akcionáři. Investiční společnost obvykle deleguje investiční a administrativní úlohy na jiné a nemá ani vlastní personál kromě rady ředitelů – představenstva (nebo v případě OEIC to bývá pověřený ředitel), kteří nesou celkovou zodpovědnost za všechny záležitosti týkající se fondu. U všech forem je za úschovu aktiv fondu a monitorování aktivit správce zodpovědný depozitář, který musí být vždy výlučně v souladu se zájmy podílníků.

 

Jakou právní formu mohou nabývat fondy v ČR a zahraničí? Více informací naleznete v podrobné tabulce ZDE

 

Investujete prostřednictvím podílových fondů nebo investici plánujete? Podle čeho fondy vybíráte? Jsou pro vás atraktivnější domácí nebo zahraniční fondy? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 


Úryvek je z knihy "FONDY - jak vydělávat pomocí fondů" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Účetnictví bank a finančních institucí 2003
Pohledávky - vzory smluv a podání
Mzdové účetnictví 2003

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Případ „zmrzlého“ eura

Případ „zmrzlého“ eura

Kurzy.cz Začátek roku 2019 se nese ve znamení kontrastu predikcí množství ekonomů a spekulativních sázek ze strany hedgeových fo...

Advantage Consulting, s.r.o.
ADMINISTRÁTOR PRODEJE S FRANCOUZŠTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz