IPO proces

aktualizováno 
 • Výběr investiční banky

  Proč se vybírají investiční banky? Jednou z hlavních činností investičních bank je prodej či zprostředkování prodeje cenných papírů svým klientům, kteří potřebují výhodně investovat své volné peníze (investiční, podílové nebo penzijní fondy, banky a další). Právě kvůli schopnosti prodat velké množství cenných papírů těmto klientům se investiční banky najímají. Investiční banky také poradí, jak správně ocenit nové akcie. Navíc se postarají o většinu administrativních záležitostí, které jsou s vydáním nových akcií spojeny. Odměna investičním bankám obvykle představuje několik procent z objemu prodávaných cenných papírů, zřídkakdy ale více než 5%.

 • Registrace nově vydávaných cenných papírů u Komise pro cenné papíry a Střediska cenných papírů. Zajištění dalších administrativních záležitostí.

 • Provedení důkladné analýzy podniku, který prodává akcie

  Vybraná investiční banka většinou nezná podnik prodávající akcie velmi dobře. Před tím, než se napevno zaváže k prodeji jeho akcií, musí si nejdříve důkladně zanalyzovat jeho finanční a obchodní situaci a především vyhlídky do budoucna. Zdá-li se být všechno v pořádku, uzavře se s podnikem smlouva a začne příprava velmi důležitého prospektu emitenta.

 • Příprava prospektu emitenta

  Prospekt emitenta má obvykle více než 100 stran a detailně popisuje finanční a obchodní situaci podniku, který vydává nové akcie (emitent). Dále podrobně popisuje detaily týkající se samotného prodeje akcií (množství, cena, způsob prodeje a časový harmonongram). Představuje hlavní zdroj informací pro potenciální investory.

 • Vytvoření prodejního syndikátu

  Hlavní investiční banka obvykle přizve ke spoluprácí další investiční banky, aby se zvýšila pravděpodobnost bezproblémového prodeje cenných papírů.

 • Distribuce prospektu emitenta veřejnosti

  Jelikož prospekt představuje hlavní zdroj informací pro rozhodování investorů, je nutno zajistit, aby potenciální investoři získali včas důležité informace o emitentovi.

 • Road show

  V rámci road show management podniku, který prodává akcie, objíždí nejdůležitější světová finanční centra a osobně seznamuje potenciální investory s obchodní a finanční situací podniku. Evropské společnosti obvykle navštěvují investory v Londýně, Frankfurtu, Zurichu, Ženevě, Amsterdamu a New Yorku, případně Bostonu. Road show je pro úspěch prodeje akcií důležitá, protože investoři se mnohdy rozhodují na základě toho, jak na ně management podniku zapůsobí.

 • Prodej akcií

 • Uvedení akcií na burzu

  Uvedení akcií na burzu zajišťuje likviditu akcií, tj. možnost akcie dle potřeby efektivně prodat či koupit.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Kurzy.cz Shrnutí: Komentář Elon Muska na téma Bitcoin a krypto Jihokorejský fond může investovat do blockchain technolog...

Najdete na iDNES.cz