Investoři se již do fondů nehrnou

aktualizováno 
Světové akciové trhy ovládl pesimismus. Očekávání růstu úrokových sazeb zneklidňuje investory a zlepšení situace nepomáhá dokonce ani klesající cena ropy. Evropské trhy (včetně domácí burzy) zažily tento týden černou středu, která poslala většinu titulů do červených čísel. Domácím investorům dochází trpělivost a dynamické fondy postihla vlna prodejů.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Americké trhy od začátku týdne mírně klesaly. Ačkoli společnosti oznamující výsledky se stydět nemusely, obavy z hurikánu Wilma zvedaly cenu ropy, což mělo negativní vliv na investory. V průběhu dalších dní se však obavy nenaplnily a klesající cena ropy spolu s pozitivními výsledky reportujících společností mohla na trhy přinést alespoň trochu optimismu.

Vliv zmíněných faktorů však byl cítit jen ve středu, kdy kromě ropy a dobrých výsledků společností velmi pozitivně zapůsobila zpráva o možném zpomalení růstu úrokových sazeb. Dobrá nálada však dlouho nevydržela a zbylé dva dny i přes pád ceny ropy indexy ztrácely. Výjimkou byl pouze technologický Nasdaq, kterému k růstu pomohly nadprůměrné zisky některých společností (DJIA -0,7 %, Nasdaq +0,8 %, S&P 500 -0,6 %).

Pražská burza začala týden podobně jako v předchozích případech pozitivně a všechno nasvědčovalo tomu, že investoři pravděpodobně využijí příznivé ceny k nákupům. Již úterní odpoledne však naznačilo, že zdání klame a přílišný optimismus zřejmě není na místě. Naplno se nejistota investorů na trzích střední Evropy projevila (na rozdíl od předchozích týdnů) již ve středu. Hned od úvodu ovládli trh prodejci a prakticky všechny tituly při vysokých zobchodovaných objemech ztrácely (výjimkou byly akcie CETV). Největší propady zaznamenaly ČEZ a Unipetrol (ten ztrácel zejména v segmentu KOBOS), pozadu nezaostal ani Philips Morris.

Také ve čtvrtek byla aktivita na trhu vysoká, výsledky však byly po dobrém začátku smíšené. Nejvíc rostl Unipetrol a další pokles (až pod 16 500 Kč) zaznamenal Philips Morris. Ten byl také jediným titulem, který se výrazněji prosadil a v průběhu páteční seance připsal si výraznější růst (a návrat nad 17 000 Kč). A jelikož se ostatní tituly pohybovaly pouze kolem cen z předešlého dne, oba hlavní indexy opět zakončily týden se ztrátou (PX-D -1,6 %, PX 50 -1,3 %).

V souvislosti s nepříznivým vývojem na kapitálových trzích pokračuje také trápení

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

domácích podílových fondů. Opět jsme svědky výrazných propadů zejména v případě akciových a dynamických smíšených fondů. Na výkonnostním chvostu se objevují tytéž názvy, což v případě akciových fondů znamená ČSOB Akciový mix (-3,04 %) a ISČS Sporotrend (-2,88 %), u smíšených jsou to fondy ČSOB bohatství (-3,24 %) a J&T Opprotunity CZK (-3,37 %), ke kterým se přidal fond ČSOB středoevropský (-3,74 %).

Výjimkami ve zmiňovaných skupinách fondů jsou akciové fondy IKS Světových indexů (+0,76 %) a na technologický sektor zaměřen fond ČPI Nové ekonomiky (+0,04 %). Kromě těchto dvou fondů si dále mírný růst připsaly fondy peněžního trhu a také dluhopisové fondy IKS Dluhopisový (+0,02 %) a ISČS Korporátní dluhopisový (+0,02 %), který je zaměřen především na dluhopisy emitované ve státech střední a východní Evropy.

Jelikož český investor je na ztráty způsobené poklesem výkonnosti hodně citlivý a nákup podílových listů za nízkou cenu v době poklesů je pro něj neznámým pojmem, čisté prodeje ani nemohly vypadat jinak, než vypadají. Největší vlnu výprodejů v uplynulém týdnu zaznamenal akciový fond ISČS Sporotrend (-64,2 mil. Kč) - i kvůli němu tak celá skupina ztratila v týdnu 64 milionů korun.

Ostatním skupinám fondů se již dařilo o poznání lépe. Největší přísun kapitálu samozřejmě zaznamenaly fondy peněžního trhu (+123,6 mil. Kč) v čele s fondem ISČS Sporoinvest (77,6 mil. Kč). Za třetí čtvrtletí do fondů peněžního trhu přibyly dvě miliardy korun. Po půldruhé miliardě si připsaly ve třetím čtvrtletí fondy dluhopisové a smíšené, tento týden se však musely spokojit pouze se sumou 28,5 mil. Kč (dluhopisové), resp. 23,7 mil. Kč (smíšené). Na druhém místě v čistých prodejích se v uplynulém týdnu umístily fondy fondů (+75,1 mil. Kč), a to zejména zásluhou profilového fondu ISČS Opatrný mix (+32 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 0,76% ČOB Akciový mix -3,04%
ČPI Nové ekonomiky 0,04% ISČS-SPOROTREND -2,88%
ČPI Farm. a biotech. -0,44% AKRO nových ekonomik -2,82%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,02% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,32%
ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,02% IKS Dluhopisový -0,21%
ČPI Korporátních dluhopisů 0,00% AIG FCE stredoeurópsky -0,20%
Fondy fondů ISČS-Opatrný mix -0,09% IKS-Fénix smíšený -1,07%
ISČS-Konzervativní mix -0,27% IKS Fond fondů -1,04%
IKS-Fénix konzervativní -0,30% ISČS-Dynamický mix -0,72%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% Pioneer-Sporokonto 0,00%
IKS Peněžní trh 0,02% ISČS-SPOROINVEST 0,01%
ČPI-Peněžního trhu 0,02%    
Smíšené J&T AM Perspektiva -0,04% ČSOB středoevropský -3,74%
AKRO globální akciový -0,09% J&T Opportunity CZK -3,38%
AKRO progresivních společností -0,09% ČSOB bohatství -3,24%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 77,6 ISČS-SPOROTREND -64,2
IKS Peněžní trh 51,1 ČSOB středoevropský -26,5
J&T Opportunity CZK 37,7 IKS Balancovaný -22,5

Zdroj: UNIS

Ani fondy společnosti ING se tento týden nemají čím chlubit, za týden do nich přibylo dohromady 24,2 mil. Kč. Z větší části se o tento výsledek přičinil akciový fond ING Invest Global High Dividend (+19,2 mil. Kč), který je veden v euru.

Je podle vás rostoucím trhům a dobré výkonnosti fondů pro letošní rok konec? Nebo naopak očekáváte návrat dobrých časů? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Kurzy.cz Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice a Komentář k základním ukazatelům vývoje stavebního spoř...

Najdete na iDNES.cz