Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Nepromeškejte nejlepší dny na trhu, investujte. Poradíme, jak na to

Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech rostou, současnou inflaci ale zdaleka nepřekonají. Pokud máte volné peníze, které budete potřebovat třeba až za rok, za pět nebo za deset let, sestavte si investiční portfolio. Jak na to, přibližuje analytik David Novotný.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nikdo není schopen namodelovat univerzální portfolio, které bude fungovat pro všechny stejně dobře. Zásadním důvodem, proč není možné vytvořit takzvaný „zlatý portfoliový grál“, je i psychologie investora. Každý z nás je jedinečný a každý z nás je schopen nést jinak velkou míru rizika.

Při tvorbě rodinného investičního portfolia nebo portfolia jedince vždy navrhuji, aby bylo tvořeno vedle dluhopisů i významným podílem akcií a také alternativní složkou. Důležité je také zvážit investiční horizont, tedy dobu, na kterou je daná investice plánovaná.

Dluhopisy s rozvahou

Trpělivým investorům budou ve střednědobém horizontu přinášet relativně zajímavý nominální výnos dluhopisy. S budoucí pravděpodobnou expanzivní monetární politikou české centrální banky, respektive politikou snižování úrokových sazeb, se mohou zisky z dluhopisů vytlačit i k dvouciferným hodnotám, a tak nakonec dosáhnout tolik vytouženého reálného výnosu.

V současném prostředí vyšších úrokových sazeb jsou dluhopisy pro korunového investora se střednědobým horizontem atraktivní třídou. Důrazně ale doporučuji investovat výhradně přes dobře zvolené aktivně řízené podílové fondy a vyvarovat se pochybným korporátním emisím.

Krátkodobý horizont

Patříte mezi investory, kteří mají krátkodobý investiční horizont? Hotovost je nyní atraktivní (investor má možnost nákupů v době hlubších propadů), ale i zde čelíme negativnímu reálnému výnosu a je jen otázkou času, kdy bude nutností pro tyto prostředky najít efektivnější alokaci.

Část volných zdrojů ze spořicích účtů a termínovaných vkladů by našla efektivnější uplatnění ve fondech peněžního trhu. Investorům, kteří „sedí na hotovosti“, doporučuji rozpouštět hotovostní složku do atraktivnějších finančních aktiv, která mají potenciál vyššího reálného výnosu. Jde například o obligační fondy, ale také o akciové, alternativní nebo private ekvity fondy.

Dlouhodobý horizont si žádá akcie

V případě dlouhodobého horizontu je cílem dosáhnout reálného výnosu s přiměřeným rizikem. Dlouhodobé investiční portfolio by mělo být tvořené mimo dluhopisů také akciemi a alternativní složkou. Alternativní složka by měla plnit funkci defenzivní/diverzifikační (korelace s veřejně dostupným finančním trhem by měla být co nejvíce záporná) a funkci ofenzivní.

Ofenzivní funkcí rozumíme, že tato aktiva slibují vysoký reálný výnos (počínaje od příštího roku). Tento výnos je investorům doručen jako kompenzace za nelikviditu finančního majetku před likvidací fondu. Životnost alternativních fondů bývá převážně 8 až 12 let. Bavíme se zde však o dlouhodobé investiční strategii, v optimálním případě v oblasti Wealth managementu o strategii mezigenerační, kde tento relativně dlouhý časový horizont není překážkou.

Akcie porážejí dluhopisy

Určete si cíl a s ohledem na něj sestavte optimální investiční strategii, která bude tvořena výše avizovanými třídami. Každý z nás se setkal s tvrzením, že „minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů“, což je pravda, nicméně akcie byly vždy dlouhodobě nejvhodnějším finančním aktivem, pokud mluvíme o udržitelnosti reálné hodnoty peněz.

Pokud totiž porovnáme historické průměrné nominální výnosy amerických akcií (11,51 % p. a.) a 50/50 amerických dluhopisů (5,91 %)*, mezi obdobím 1928 – 2022 s inflací (3,11 % p. a.), dostaneme se na následující reálné výnosy: akcie (8,40 % p. a.) versus dluhopisy (2,80 % p. a.).

David Novotný

  • Po maturitě se vydal na tři roky pracovat do Londýna, kde nasbíral základní zkušenosti na kapitálových trzích.
  • Absolvoval pětiletý program Podnikové ekonomika na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.
  • Získal titul MBA na americké University of St. Francis v Illinois
  • Během akademické cesty pracoval jako senior bankéř v prémiovém bankovnictví v České spořitelně, kde obhospodařoval klientské portfolio s bilanční sumou přes jednu miliardu korun.
  • Do Consequ nastoupil v roce 2023 na pozici Senior Relationship Manager.

Tato dlouhá časová řada má v sobě započítány negativní události typu Velké hospodářské krize (1929), druhé světové války (1939-1945), ropné krize (1973), splasknutí technologické bubliny (2000), GFK (2007-2008) a mnoho dalších. Akcie i přesto v reálném vyjádření překonaly mix dluhopisů 2,75násobně, respektive o 5,6 % p. a.

Zajímavostí je, že pokud byste za posledních 30 let promeškali 10 nejlepších dní na trhu, vaše výnosy by se snížily na polovinu. A zmeškání 30 nejlepších dnů by snížilo vaše výnosy o ohromujících 83 %. Co z toho vyplývá? Že časování trhu je téměř nemožné a historická data to potvrzují.

Je možné, že akciové trhy ještě nenašly své dno. Je to dokonce velmi pravděpodobné, protože očekávaná ziskovost firem je s ohledem na současné ekonomické prostředí dle mého názoru stále vysoká, a to i přes jejich mírné úpravy směrem dolů (aktuálně vidíme pokles odhadů pro rok 2023 jen o $5,42). Navíc při obecně vyšších úrokových sazbách lze očekávat zvýšenou volatilitu na akciových trzích.

Globální finanční trh ale není tvořen jen US trhem a nabízí mnoho akciových příležitostí, např. středoevropské akcie (P/E 5,8) či hodnotové akcie a akcie rozvíjejících se trhů (P/E 11,7), které jsou oproti americkým (P/E 17,8) hodnotově levnější. I zde doporučuji, abyste spíše věnovali čas důkladnému výběru aktivně spravovaných fondů a práci přenechali akciovým portfolio manažerům.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Jak se stát šťastným investorem. Sedm praktických rad pro začátečníky

Máte volné peníze? Investujte! Zdánlivě snadná rada řadu lidí spíše vyleká. I když zatím nemáte žádné zkušenosti,...

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Tak trochu jiné investování. Otestujte se, co víte o crowdfundingu

Investování už dávno není jen pro horních deset tisíc. Existují i alternativní metody. Například do investic...

Ceny akcií v srpnu klesly. Zejména těch evropských

Akcie zaznamenaly v srpnu mírný pokles a stáhly sebou i hodnotu akciových fondů. Investoři pozorně sledují zpomalující...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...