KOMENTÁŘ: Sázky na jednu kartu se nevyplácejí! Diverzifikujte správně

aktualizováno 
Zacházet s vlastními úsporami neumí každý. Někdo nedokáže odložit stranou ani korunu, jiní se snaží peníze zhodnocovat, ale zbytečně přitom riskují. Zkušený investor ale vždy myslí na zadní kolečka a umí správně diverzifikovat. Jak na to, radí v komentáři ekonom Tom Kadeřábek ze společnosti Conseq Investment Management.

Tom Kadeřábek, portfolio manažer Conseq Investment Management | foto: Conseq

Byli jste na dovolené a ukradli vám peněženku se všemi penězi, v horším případě včetně platební karty? I takto může začít nebo spíše skončit dovolená, na kterou jste se tak dlouho těšili. Místo rodinné idylky tak člověk musí řešit nepříjemné problémy. Zpětně si pak může vyčítat, proč peníze neuložil na více míst právě pro tento případ, tak aby nám alespoň nějaké ty drobné zbyly. Tou dobou už je ale bohužel pozdě.

Tom Kadeřábek

  • Vystudoval obor Finance na VŠE v Praze, kde absolvoval i státní zkoušky z oboru Turnaround Management.
  • Na finančním trhu působí sedm let, z toho šest let ve společnosti Conseq, kde zastává funkci portfolio manažera.
  • Na starosti má řízení fondů fondů a portfolií institucionálních klientů.

Tom Kadeřábek, portfolio manažer Conseq Investment Management

Pokud patříte mezi ty, kteří mají pro tyto případy peníze na více místech, ať už úmyslně nebo nevědomky, dodržujete základní pravidlo při investicích všeho druhu, diverzifikujete! Diverzifikovat, tedy nevsázet vše na jednu kartu, to je jedno z nejdůležitějších pravidel, jehož dodržování nám umožní efektivně snižovat riziko ztráty a neúspěchu nejen v běžném životě, ale primárně při investování. Při bezhlavé touze po zisku se totiž velice snadno může stát, že přijdete o významnou část peněz nebo dokonce o všechno, stejně tak jako u výše zmíněného vzorového příkladu.

Rozumný investor totiž vždy myslí na zadní vrátka. Obezřetnost v této situaci určitě není slabost. I nejvýznamnější a nejúspěšnější investoři z celého světa se tímto jednoduchým pravidlem řídí. Cesta k úspěchu může být sice o něco delší, často se totiž jedná o pozvolnější cestu vzhůru, než při sázce na náhodu za extrémní nejistoty, ale o to větší pravděpodobnost je, že kýženého výsledku dosáhnete. 

Jak diverzifikovat u investice

V případě ukradené peněženky je rozložení rizika jednoduchou záležitostí. Jak ovšem diverzifikovat ve světě investic? Musí se jednat o investice, které se v čase a různém prostředí nevyvíjejí shodně. Zjednodušeně řečeno, nelze vsadit na vítězství oblíbeného týmu a paralelně na přesné skóre této výhry, jelikož pokud nevyjde jeden tip, logicky nemůže vyjít ani ten druhý. Podobný princip hledejme u finančních trhů. Pokud koupím akcie dvou firem ve stejném regionu i se stejným podnikatelským záměrem, je pravděpodobné, že větší externí šok ovlivní obě akcie podobně.

Investor se ale musí mít na pozoru, i pokud plní zásady rozložení rizika. Představte si, že máte nové auto, a tak moc se o něj bojíte, že i když je pojištěné, raději ani nevyjedete z domu. Auto poté logicky ztrácí smysl, tedy pokud to není přímo výstavní kousek, který není určen pro běžný provoz. 

Kalkulačka

Spočítejte si, kolik z úspor ukrojí inflace.

Nyní se inflace pohybuje na hranici 2,7 %.

Diverzifikace tak může být ku prospěchu stejně tak, jako ke škodě. Pokud jdou totiž vybrané investice přesně proti sobě, jejich výsledný efekt se požírá (nutno podotknout, že takto přesný jev se v praxi neobjevuje). Investor tak ani nemůže realizovat zisk, jelikož mu to povaha aktiv při daném složení neumožňuje. Zápas, který nemůže skončit remízou, vyhraje vždy pouze jeden. Pokud bychom vsadili na oba hráče, výsledek je nulový.

Profesionální investoři diverzifikují svá portfolia podle složitých postupů a jednoduché pravidlo se tím stává vědou. Ti ale pracují s obrovským množstvím prostředků, které si mohou dovolit široce rozložit. Pokud jde o investice menšího objemu, tedy standardního českého střadatele, je dobré držet se alespoň zlatým pravidlem, tedy nevsázet vše na jednu kartu a ujistit se, že daná aktiva spolu buďto přímo nesouvisí nebo jsou již na první pohled povahově odlišné.

Příklad vhodné diverzifikace portfolia

Jak zlaté pravidlo použít? Představte si, že jste vsadili v loterii a vyhráli, či jinak přišli k volnému milionu a teď nevíte, “kam s ním”? Jste bezpochyby šťastný člověk, ale aby vaše štěstí nemělo krátkého trvání, je třeba vše důkladně zvážit. 

Ujasněte si proto investiční horizont, tedy na jak dlouho chcete peníze investovat, a jaký máte vztah k riziku. Pro představu uvádím schéma diverzifikace pro různý investiční horizont.

Modelová situace: Jak investovat 1 000 000 Kč
Investice v KčDo 3 letPočet titulů3-6 letPočet titulů6 a více letPočet titulů
Akcie250 0002500 0003750 0004
Dluhopisy250 0001-2250 0001-2125 0001
Realitní fond (alternativní investice)250 0001250 0001125 0001
Nástroje peněžního trhu (spořicí účet, termínovaný vklad) 250 0001-20000

Pokud se rizika nebojíte a máte delší investiční horizont, pak umístěte větší část prostředků do akcií, na úkor dluhopisů. Využít také můžete investice prostřednictvím podílových fondů, které jsou obstarávány zkušenými profesionály. Není totiž v silách laika mít přehled o celém finančním trhu, a proto je často lepší svěřit se do rukou odborníků.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

KOMENTÁŘ: Sázky na jednu kartu se nevyplácejí! Diverzifikujte správně

Zacházet s vlastními úsporami neumí každý. Někdo nedokáže odložit stranou ani korunu, jiní se snaží peníze zhodnocovat,...

Jak rozumně a bez rizika investovat volné peníze, aby vydělávaly

Stejně jako jsou lidé, kteří přemýšlejí o tom, jak vyjít s minimem peněz, jsou lidé, kteří mají peněz nadbytek a...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Elektrikář - Poděbrady, + - 34 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz