Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy, abyste investovali do umění chytře a zbytečně neprodělali, radí psycholog a ekonom Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výtvarné umění má jako nástroj investování řadu předností. Tou hlavní je, že jeho hodnota časem typicky neklesá. Na rozdíl od akcií nebo jiných investičních nástrojů nemá totiž sklon stoupat a klesat na základě kolísání trhu, a přetrvává i v období finanční nejistoty. Vývoj cen umění je, jak ukázaly rozbory, prakticky nezávislý na jakýchkoli vnějších okolnostech.

Růst hodnoty uměleckých děl je až na výjimky pomalejší a většinou dlouhodobý. Na rozdíl od běžných investičních nástrojů včetně nemovitostí si však velká část dobrých uměleckých děl svou hodnotu udržuje i po desetiletí či dokonce staletí. Umění je tak výborným nástrojem dlouhodobého uchovávání či růstu hodnoty, často i pro potřebu jejího předávání mezi generacemi.

Nevýhodou investic do umění může být jejich nižší likvidita, tedy fakt, že převod jejich hodnoty do peněžní podoby bývá pomalejší. Může znamenat potřebu ocenění díla znalcem, nalezení vhodného zájemce, nutnost prodeje v aukci apod. To je často i důvod, proč většina investorů do umění používá tuto formu investování jen jako součást diverzifikovaného portfolia.

Estetická dividenda

Na rozdíl od jiných investičních prostředků hovoří však ve prospěch investic do umění i jejich schopnost přinášet svým vlastníkům „estetickou dividendu“. Tedy sloužit své hlavní funkci: působit na naše emoce.

Jan Urban

Jan Urban

Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikuje na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Psychologie pro každý den.

Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.

Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Život v prostředí uměleckých děl je příjemnější a emocionálně bohatší, a umění má schopnost naše emoce rozvíjet i kultivovat. Investice do umění tak bývají i dobrou formou investování do sebe sama.

Lidem, kteří své vlastnictví či dobrý vkus vystavují rádi na odiv, přináší umění i možnost na sebe upozorňovat, a budovat si na tomto základě prestiž, kterou by jim investice do akcií či obligací nepřinesly. Pro osobnosti společensky exponované mohou být tyto investice i dobrým tématem jejich veřejných vystoupení.

Význam znalostí

Celosvětový počet lidí, investujících do výtvarného umění v podobě obrazů, soch, grafických listů apod. dlouhodobě roste, a v letošním roce dosáhl svého vrcholu. Úspěšné investování do uměleckých děl má však i své předpoklady.

Podobně jako v jiných oblastech platí i zde latinské úsloví „caveat emptor“, čili kupující by si měl dát pozor. V opačném případě se mu totiž může stát, že zjistí, že nabízené dílo „vysoce poptávaného“ českého autora třicátých let je tak trochu plagiát, nebo že „prudký vzestup cen“ děl současného sochaře byl vyvolán tím, že si dvě jeho poslední díla koupila galerie, jež ho prosazuje.

Úspěšné investování do umění vyžaduje alespoň rámcově znát svět umění, jeho vývoj, hlavní směry, proudy, autory, techniky, způsoby prodeje apod.. Mimo jiné i proto, abychom o něm dokázali mluvit, a nepůsobili dojmem „křupana“, který chce na své investici jen vydělat.

Spektrum uměleckých děl, do nichž lze investovat, je navíc široké, a může sahat od pozdně renesančních leptů až po moderní digitální instalace. Tato skutečnost většinou vyžaduje určité zaměření našich investic, nejlépe takové, které odpovídá našemu zájmu i rozpočtu.

Dobrý vkus

Ještě složitější, a většinou i důležitější, je však pěstovat svůj dobrý vkus. I o vkusu existuje latinské úsloví, a to „de gustibus non est disputandum“, čili o vkusu se nediskutuje, neboli „proti gustu žádný dišputát“. Toto úsloví, radící nevnucovat svůj vkus druhým, však nemění nic na tom, že dobrý vkus, alespoň při posuzování uměleckých děl, existuje. Pokud by neexistoval, nebylo by možné rozlišit dobrá díla od těch horších. Platí to i přesto, že obrazy obdivované „odborníky“ v jedné generaci jsou často odlišné od těch, které odborníci obdivují o několik generací později.

Pokud chceme se investováním do umění vážně zabývat, je třeba svůj vkus pěstovat, především proto, abychom mu mohli věřit, a mohli tak ignorovat vnější vlivy, které naše posouzení díla občas příliš ovlivňují, jako je například okamžitá sláva umělce. Cestou k rozvoji vlastního vkusu je návštěva muzeí a galerií i diskuse s odborníky i laiky.

Jak investují a přemýšlejí čeští miliardáři, přibližují bankéřka a analytik

Co ovlivňuje, zda je investice do umění „dobrá“?

O tom, zda je obraz či socha dobrou investicí, může rozhodnout mnoho faktorů včetně osoby umělce, kvality díla, jeho historie i způsobu, jak je dílo prodáváno a řada dalších. Některé z těchto faktorů působí podobně jako na trzích jiných investičních nástrojů, jiné jsou svou povahou specifické.

Osoba umělce
Nejvýznamnější okolností rozhodující o tom, zda investice do umění přinese zisk, je většinou osoba umělce.

Umění „nových“ umělců bývá finančně výrazně dostupnější, než díla zavedených tvůrců, jejichž hodnota, ať již v galeriích nebo na aukcích, se dlouhodobě zvyšuje. Ještě nákladnější jsou díla ověřených „blue chip“ tvůrců, jejichž tvorba je vystavena v zavedených muzeích. Když se neukáže, že jde o plagiáty, jako tomu bylo před časem ve známé falzifikátorské kauze obrazů holandského mistra Jana Vermeera, jde o dobrou investici, která není spojena s prakticky žádným rizikem.

Umělecké padělky ošálily vědce i nacistické pohlaváry. Zhlédněte je v Praze

Investice do umění nových umělců čili „emerging artists“ může být skvělou, byť možná rizikovější investicí, především tehdy, máme-li důvod se domnívat, že poptávka po nich nebo jejich popularita poroste. S těmito umělci a jejich dílem bývá proto dobré se osobně seznámit, a přesvědčit se na vlastní kůži, že na ně lze vsadit. Jejich „start-up“, po vzoru historických mecenášů, můžeme přitom i podpořit.

Téma a vzhled díla
Je-li tématem obrazu portrét, závisí jeho hodnota na tom, koho zobrazuje. Portréty známých osob a žen bývají finančně hodnotnější, protože poptávka po nich je vyšší. Pokud je obraz esteticky příjemný, osloví pravděpodobně více lidí, a v konečném důsledku bývá tak lepší možností, jak investovat.

Hodnotu obrazu mohou ovlivňovat i jeho velikost a použité materiály, pokud jde o současné umění, jsou však tyto faktory většinou méně důležité. Svou roli má pochopitelně i technická kvalita obrazu, což je důvodem, proč mnoho investorů či sběratelů přijímá opatření k zajištění ochrany svých děl.

Historie díla
U dražších a starších děl je důležitým faktorem jejich hodnoty přehled o historii jejich vlastnictví. Mít k dílu přesvědčivou dokumentaci znamená, že jej velmi pravděpodobně budeme moci prodat za vyšší cenu i v případě, že jde o dílo téhož umělce.

Obraz, který byl v minulosti vystaven ve známém muzeu nebo patřil slavné osobnosti, tak bude pravděpodobně cennější než umělecké dílo od stejného umělce, které tyto doklady nemá.

Způsob nákupu a prodeje
Nákup na primární trhu bývá finančně výhodnější. Pokud je to možné, měli bychom se proto s umělcem, o jehož dílo máme zájem, osobně seznámit, navázat s ním vztah a když mu věříme, kupovat jeho díla přímo od něj. Tedy bez prostředníků v podobě galerií, aukčních firem apod. Totéž, jen s obráceným znaménkem, platí o prodeji uměleckých děl přímým zájemcům.

Přímý kontakt s umělcem nám krom nižší ceny umožní většinou i přístup k vyšší nabídce jeho děl. Když nejde z nejrůznějších důvodů navázat s umělcem přímý kontakt, můžeme se o totéž pokusit s vybranou galerií, kde si lze různá díla nejen podrobně prohlédnout a vzájemně porovnat, ale zadat i poptávku po dílech, která nás zajímají. Dobrým místem k nákupu mohou být i veletrhy uměleckých děl, na kterých lze objevit umění začínajících umělců, které zařadíme do své sbírky.

Nákup i prodej děl prostřednictvím aukcí bývá naopak zpravidla nejméně předem vyzpytatelný, a pro potenciální zájemce o koupi i prodej děl nejméně výhodný. Mimo jiné i proto, že aukce přinášejí občas možnost i sklon s cenami uměleckých děl manipulovat, především je uměle zvyšovat.

Pozornost k módním trendům na trhu umění
Trh umění, podobně jako jiné trhy, podléhá do určité míry vlivům módy a změn estetických preferencí, souvisejících mimo jiné se změnami věkového složení investorů či sběratelů uměleckých děl.

Tyto změny se mohou na trhu projevovat například odklonem zájmu o staré mistry, impresionisty i moderní umělce a naopak růstem zájmu o mladé umělce (pod 40 let) nebo ultramoderní malíře, a to bez ohledu na trvalou uměleckou hodnotu děl. Změny tohoto druhu mohou přitom někdy probíhat i poměrně rychle. Správné načasování koupě či prodeje, odpovídající těmto trendům, může úspěšnost našich investic do umění podstatně ovlivnit.

Přínosy a rizika „uměleckých“ investic

Umění je hmatatelná investice a obrazy jsou něčím, co si na rozdíl od akcií či obligací můžeme doma pověsit a obdivovat.

Trh s uměním má jen nízkou souvislost s ekonomickými výkyvy, a obrazy mohou vytvářet solidní zisk i v době finanční nejistoty. V celosvětovém měřítku přinesly investice do umění za posledních 38 let návratnost 7,5 % ročně.

I na tomto trhu je však třeba opatrnost: jde totiž o jediný trh s investičními nástroji bez jakékoli regulace.

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným...

10. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

Živly ničí majetky Čechů. Pojištění ale nemá přes milion a půl nemovitostí

Tornádo, které zničilo majetek lidí za několik miliard korun, odhalilo v Česku v roce 2021 obrovský problém. Tisíce lidí nemělo svůj majetek a nemovitosti pojištěné nebo jen na nízké částky. Podle...

12. září 2024

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Než koupíte nemovitost. Které informace (ne)získáte na katastru nemovitostí

Ať už kupujete vysněný dům, chatu, byt či jenom garáž, než podepíšete smlouvu a zaplatíte sjednanou cenu, ověřte si nejen technický, ale i právní stav nemovitosti. Jak vám pomůže katastr nemovitostí,...

11. září 2024

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...