Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedm nejčastějších chyb začínajících investorů

S rostoucí inflací, která meziročně dosáhla již 16 %, se řada lidí snaží investovat. Podle dat Asociace pro kapitálový trh se zvedl zájem o investice do fondů kolektivního investování. Investoři se ale často dopouštějí chyb, které je mohou stát nejen ztrátu iluzí o investování, ale i mnoho peněz. Na co si dát pozor, radí Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Jana Brodani | foto: AKAT ČR

Úplně nejzásadnější chybou je přesvědčení mnoha lidí, že investování prostě není pro ně. Že tomu nerozumí, a tak je lepší mít své peníze v bezpečí na běžném účtu, případně že se nevyplatí investovat, pokud nedisponují velkým obnosem a měsíčně uspoří jen tisícovku, dvě. Ani jedno ovšem není pravda.

Na běžném účtu jsou sice úspory v relativním bezpečí, zároveň je ale také bezpečně požírá již zmíněná inflace. K tomu, abyste mohli začít s investováním, není potřeba mít naspořené miliony ani statisíce. Dokonce ani desetitisíce.

Do penze našetřete alespoň dva miliony, radí experti. Jaká je realita?

Pro zajištění na stáří je nejlepší volbou pravidelné investování, kdy stačí měsíčně investovat klidně i tu tisícovku. Kam? Ideální volbou pro začátečníky jsou investiční fondy, které drobným investorům umožní podílet se i na velkých investicích. Portfolio manažeři těchto fondů navíc zajistí diverzifikaci investice.

1. Mají nerealistická očekávání

Chybou většiny začínajících investorů jsou nereálná očekávání. Nemají dostatek zkušeností a vycházejí čistě z minulého vývoje, který očekávají, že bude nadále „lineárně“ pokračovat. Mají načtené ne vždy ty nejobjektivnější zdroje a vstupují na trh s vidinou rychlého a hlavně vysokého zhodnocení prostředků, jaké slibují například kvazifondy či prašivé dluhopisy. Ty jsou ovšem pro nezkušené investory spíše nejjistější cestou, jak o prostředky přijít.

2. Jsou příliš důvěřiví

Vraťme se nohama zpět na zem. Každý výsledek, který se alespoň přiblíží současné vysoké inflaci je skvělý! Pokud tedy nechceme podstupovat neadekvátní riziko.

Emitenti firemních dluhopisů často lákají investory na slibovaný výnos sedm až devět procent, neposkytují ovšem dostatek informací. Pro drobného investora je přitom velmi těžké ocenit související míru rizika. Tyto takzvané „prašivé dluhopisy“ jsou zpravidla velmi rizikové, což je důvod, proč by tyto firmy nezískaly prostředky jednoduše na regulovaném finančním trhu, respektive byly by pro ně příliš drahé.

Nemusí to být přímo podvodné firmy, ale prostě hledají alternativní způsob financování. Existují ale i takové, které nabízejí bondy rovnou s úmyslem peníze nevrátit. Při investici do korporátních dluhopisů je proto vždy jistější obrátit se na renomovaného obchodníka, který je povinen projít se zájemcem investiční dotazník, zjistit, jaký má postoj k rizikovosti investice atd.

3. Jsou netrpěliví

Jedním z nejdůležitějších faktorů v investování je čas. Nezkušení investoři často očekávají zázraky v co nejkratším čase, a když se nedostavují, panikaří a zbytečně prodávají se ztrátou. Proto je pro ně vhodné již zmíněné pravidelné investování, kdy nakupují, ať už trhy rostou nebo klesají. Částka se nemění, takže při růstu cen nakupujete menší množství podílových listů a naopak za nižší ceny nakupujete vyšší počet. Díky této diverzifikaci v čase se při poklesu cen snižuje i průměrná nákupní cena, díky čemuž investor přečká případnou krizi a vrací se rychleji do zisku.

Výhodou pravidelného investování je, že dlouhodobý horizont vykompenzuje krátkodobé poklesy trhů. Toto je třeba mít neustále na zřeteli a zbytečně nezmatkovat při krátkodobých poklesech. Dokonce ani když jiní prodávají a novinové články píšou o krizi, se nenechte strhnout a držte se své investiční strategie. Při investování je totiž někdy nejlepší nedělat nic.

4. Minulost ovlivňuje nynější chování

Známý investiční guru Warren Buffett řekl: „Ze včerejšího růstu nemá dnešní investor vůbec nic.“ Investoři se často chovají podle toho, jak se jejich investice chovaly v minulosti. Minulý vývoj sice může být určitým vodítkem, nicméně ne vždy správným. Nikde není psáno, že obchod, který vyšel dvakrát, se vydaří i potřetí.

Stejně tak pokud investor v něčem prodělal a bude se tomuto instrumentu vyhýbat, může přehlédnout zajímavou příležitost. Větší pozornost by měl investor věnovat aktuální situaci a očekávanému budoucímu vývoji. Spekulace ohledně vývoje trhu mohou nejednomu nezkušenému investorovi přivodit neklidné spaní.

5. Věří si moc, nebo málo

Jak říká známé české pořekadlo, žádný učený z nebe nespadl. Platí to i pro investování. Nadměrné sebevědomí začínajících investorů je na škodu možná ještě víc než přílišný strach ze ztrát. Opakování začátečnických chyb může vyjít mnohem dráže než investice do vzdělávání se. A pokud na ně nemáte čas nebo chuť, pořád je tu možnost poradit se s odborníkem. Nakonec jde o vaše úspory, které jsou „ve hře“.

6. Zaleknou se ztrát

Určitým ztrátám se čas od času nevyhne žádný investor. Proto mezi základní pravidla investování patří efektivní diverzifikace, tedy takové rozložení investic, které zabrání výraznějším ztrátám (ztráty na jedné pozici kompenzují zisky na jiných).

Je třeba také umět vyhodnotit situaci a rozlišit ztráty, které způsobil investor svými chybami a ztráty jím neovlivnitelné. Z prvních chyb je třeba se poučit pro příště, při druhých není třeba činit zásadnější změny v investiční strategii.

7. Nestyďte se poradit se s odborníkem

U českých investorů je znát stále ještě nízká zkušenost s kapitálovým trhem. Investoři bohužel významně spoléhají na různá investiční doporučení od „influencerů“ nebo „marketingových odborníků“.

Spočítejte si svou vlastní inflaci

Nevyhodnocují dostatečně podstupované riziko, nejsou ochotní získávat a analyzovat relevantní informace. Nemají příslušné vzdělání či investiční zkušenosti a slepě důvěřují poradcům. Podléhají kryptohorečce. Někteří investoři přikládají větší význam kvalitě investiční aplikace, ve které investují, než samotným parametrům investice jako riziko–výnos–likvidita.

Při výběru investice, ať už se investor rozhoduje sám, nebo se radí s odborníkem, je potřeba se především dívat, zda jednám s důvěryhodným subjektem. Jakou historii má emitent investičního nástroje, zda obchodník podléhá regulaci ČNB nebo je regulován v jiném státě, o jaký investiční nástroj se jedná a jaká s ním má investor spojená práva. Leccos napoví, jakých dosahuje emitent nebo obchodník výsledků, způsob komunikace, kdo jiný je investorem, financujícím partnerem, kdo další dozoruje, jaké spravují vložené prostředky investorů atd.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...