Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Krize ještě neskončila, i dnes je však vhodná doba pro investování

Investice je cokoliv, do čeho vložíte své nebo i půjčené prostředky se záměrem je zhodnotit. Jaké faktory zvážit, jak se chová poučený investor a jak investování na finančních trzích ovlivnila koronavirová krize? Na otázky iDNES.cz odpovídá ředitelka a předsedkyně představenstva Partners investiční společnosti Lucie Simpartlová.

Lucie Simpartlová | foto: archiv Partners

Mají vůbec české domácnosti dostatek finančních rezerv na to, aby mohly investovat?
Češi mají stále obrovské množství peněz na bankovních účtech. Na nich přitom nedochází fakticky k žádnému zhodnocení a po zohlednění inflace dochází k poklesu reálné hodnoty těchto prostředků. Takže prostor pro investování zde určitě je. Navíc dnes máte možnost investovat už od velmi malých částek, a přitom do diverzifikovaných produktů, tedy bez zbytečného rizika, že sázíte vše na jednu kartu. 

Je současná doba vhodná pro investice na finančních trzích?
Vždycky je vhodná doba pro investování na finančních trzích. Samozřejmě pokud investor správně zhodnotí svou finanční situaci a závazky, diverzifikuje a bere v potaz dodržení investičního horizontu. Každá investice je spojená s předpokládanou délkou trvání a také s určitým rizikem, že nedojde ke zhodnocení, ale naopak k propadu ceny a tyto faktory je třeba důsledně zvážit. Případnou nejistotu lze prakticky překonat formou pravidelných investic nižších částek.

Finanční trhy bývají volatilní. Jak by měli postupovat běžní investoři, aby nepřišli o své zainvestované finance?
Volatilita trhů nemusí být jen strašákem. Je zároveň příležitostí, jak své prostředky zhodnotit. Investor musí primárně zachovat chladnou hlavu, emoce nejsou dobrým rádcem a přinášejí unáhlená rozhodnutí. Zlatým pravidlem by mělo být dodržení investičního horizontu a zároveň schopnost investovat další prostředky právě při propadu cen aktiv.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

K jakému typu investic podle vás vybízí aktuální situace a do čeho byste naopak určitě neinvestovala?
S ohledem na fakt, jak levné jsou nyní peníze, je určitě ideální doba na start podnikání. Pokud má člověk v hlavě zajímavý nápad na podnikatelský záměr. Neinvestovala bych do kryptoměn. To ale nesouvisí vůbec se současnou situací. To je takový můj dlouhodobý „favorit“.

Co podle vás krize covid-19 řekla z hlediska vývoje na finančních trzích o českých investorech?
Pokud bych to hodnotila čistě z pohledu chování klientů Partners investiční společnosti, pak musím říct, že investoři se chovali naprosto vzorně a nedělali žádné unáhlené kroky. Nebyli jsme svědky masivních odprodejů fondů. Naopak mnoho klientů po poklesu cen akcií investovalo do akciových fondů a také převáděli prostředky z konzervativních fondů do akciových.

Lucie Simpartlová

  • Vystudovala ekonomickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, odkud pochází.
  • První profesní zkušenosti získala v brokerské společnosti.
  • Působila na pozicích obchodní ředitelky a manažerky obchodu v nadnárodní investiční společnosti.
  • Je členkou dozorčí rady Simplea pojišťovny, předsedkyní dozorčí rady Partners Financial Services a ředitelkou a předsedkyní představenstva Partners investiční společnosti.

Ve srovnání s finanční krizí v roce 2009, kdy trhy také propadly o desítky procent, jsou dnes podle vás čeští investoři poučenější?
Jednoznačně ano, klienti se nyní do značné míry chovají edukovaně. Ať už sami o své vůli či dávají na rady poradců, a tedy nakupují rizikovější aktiva po propadu cen. Určitě v tom hraje roli i delší praktická zkušenost s investováním. Ten, kdo už si propad cen akcií prožil a zároveň svoje aktiva udržel, reálně také viděl, že akciové trhy časem svými výnosy nejen překonaly poklesy, ale zároveň i přinesly další zhodnocení. 

Vydrží jim odhodlání dál investovat i v případě, že na podzim zde může být další krize spojená s covid-19?
Za mě krize spojená s koronavirem vlastně neskončila. Ještě ani neprožíváme kompletní dopady všech předchozích restrikcí, a už nyní vidíme, že epidemiologická situace se po rozvolňování opatření začíná opět zhoršovat. Na druhou stranu si nedokážu představit, že by třeba česká vláda znovu kompletně stopnula celou ekonomiku.

Z globálnějšího pohledu zde máme opravdu masivní podporu ze strany centrálních bank v podobě fakticky nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování. Jsou tu i cílené kroky vlád v podobě dotací, dávek a odkladu plateb daní. Je zde rovněž vyšší pravděpodobnost na nalezení léku a vakcín proti covid -19, než byla na začátku března. Jsem přesvědčená o tom, že klienti by další případné propady opět správně využili, protože tak učinili i na počátku celé této krize, kdy těch neznámých a nejistot bylo víc, než je nyní.

KVÍZ: Investování není jen pro bohaté. Víte, jak zhodnotit své peníze?

Za jakých okolností byste vy osobně stáhla své peníze z finančních trhů, pokud by vám hrozila významná ztráta?
O tom, že vám hrozí významná ztráta, se obvykle dozvíte až v okamžiku, kdy už je na reakci pozdě. Pak je dobré zvážit, zda jste investoval do něčeho, co se ještě může vrátit k původním hodnotám, nebo nikoliv. Pokud ano, tak je vhodné místo prodeje naopak nakupovat. Pokud tam ta šance není, tak nemá smysl aktivum dále držet a je třeba přijmout fakt, že jste podstoupil riziko a tahle sázka nevyšla. Jestliže má člověk svůj majetek dobře rozložený do různých tříd aktiv, tak by pro něj ani ta mezní situace neměla být likvidační. Diverzifikace je základem každého úspěšného investování.

Aktuálně jsou na vzestupu technologické a farmaceutické společnosti. Máte za to, že stále nabízejí dobrou příležitost k nákupu, anebo jsou naopak jejich ceny až příliš vysoko?
Pravda je, že technologický sektor si od začátku letošního roku připsal přes 15 procent. Ale je to zejména díky výrazné výkonnosti několika málo společností v čele s Amazonem, Netflixem a Microsoftem. V tomto segmentu bych byla opatrná, záleží skutečně na konkrétní firmě. Co se týče sektoru zdravotnictví, ten je brán jako defenzivní a akcie těchto společností během březnové korekce nepropadly zdaleka tolik jako akcie jiných firem. Potenciál tohoto sektoru je určitě zajímavý v kontextu budoucí vakcíny proti koronaviru a jeho distribuce.

Většina lidí, kteří investují na finančních trzích, tak činí prostřednictvím podílových nebo penzijních fondů. Jak se pozná kvalitní fond? Co musí splňovat a co by měl svým investorům garantovat?
Primárně je důležité si odpovědět na otázky ohledně toho, co by to vlastně mělo být za typ fondu. To určí předpokládaná délka trvání investice, očekávané zhodnocení, měna, v níž je fond veden, a riziková averze investora. Konkrétní fond si také vybíráte podle správce a jeho výsledků a podle poplatků, respektive celkové nákladovosti. Fond musí být registrován k prodeji v příslušné zemi, pokud tam přímo nemá sídlo. Samozřejmě roli hrají i další faktory. To, zda je klient trochu zkušenější a třeba preferuje zaměření na konkrétní sektor.

Který z typů podílových fondů je nejvhodnější? Jsou to v Česku tolik oblíbené smíšené fondy?
Skutečně záleží na potřebách konkrétního klienta, nelze říct jeden druh, který se hodí pro všechny. Já se přiznám, že preferuji spíše čisté strategie, kdy je jasné, jaký typ aktiva vlastně držím. Nicméně z hlediska mnoha klientů, kteří si uvědomují, že je nutné v průběhu času měnit podíl vah jednotlivých typů instrumentů a nemůžou nebo nechtějí realokaci řešit sami, je smíšený fond ideální volbou. Složení portfolia za ně řeší portfolio manažer a klient navíc ušetří za poplatky, které by při prodejích a nákupech různých typů fondů hradil. 

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Hypotéky stále zlevňují, ale již mírně. Rekordní rok je na dosah

Hypoteční trh dál zlevňuje a trhá rekordy. Zájem o hypotéky byl v srpnu velmi vysoký. Banky poskytly hypotéky v objemu...

Za letenky zaplatila 70 tisíc. Let zrušili, ale peníze jsou stále ve vzduchu

Premium Pokud letecká společnost zruší let, má podle unijních regulí do sedmi dnů vyplatit klientům zpět cenu letenky. Všichni...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestovky obcházejí zákon. Zaplatil zálohu 46 tisíc, adekvátní náhradu nedostal

Premium Letošní léto dovoleným v zahraničí nepřálo, kvůli koronavirové epidemii musely cestovní kanceláře spoustu zájezdů...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Kdo uhasí požáry v dluhopisové džungli

Dluhopisy působí investorům největší škody. U nich jedním vrzem můžete kvůli pár procentům přijít o celé úspory....

Analytik: Laický nákup akcií, které výrazně poklesly, je často riziko

Koronavirová pandemie má dopad na řadu odvětví. Na finančních trzích došlo výraznému propadu některých akcií, což...

Podílové fondy rostou. Otázka je, jak dlouho jim to vydrží

Pozitivní náladu na finančních trzích v průběhu srpna udržoval jako obvykle americký FED a navíc ji podpořily firemní...

Podílové fondy rostou už třetí měsíc v řadě. Je důvod k oslavám?

Po silném růstu v dubnu a květnu se ceny aktiv na finančních trzích zvýšily i v červnu. A dále rostou i v červenci, což...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...