Investice do vína se nemůže nevyplatit

  0:01aktualizováno  0:01
Ukládat peníze lze nejen do banky na termínovaný účet, ale i do mnohem hmatatelnějších a zajímavějších aktiv. Zajímavým způsobem uložení peněz je nákup archivního vína...
Ukládat peníze lze nejen do banky na termínovaný účet, ale i do mnohem hmatatelnějších a zajímavějších aktiv. Zajímavým způsobem uložení peněz je nákup archivního vína. Investování do vína je totiž koníčkem i investicí zároveň. I když se nakonec ukáže, že investice do některého vína nebyla zisková, může ji investor velmi dobře zhodnotit - sám víno vypít.

Trend světového trhu s víny je v posledních letech jednoznačný: čím dál více bohatých lidí z celého světa nakupuje archivní vína. Vzhledem k tomu, že nabídka vín starších ročníků je velmi omezená, růst poptávky se velice rychle odráží v razantním růstu cen. Například cena Chateau ročník 1995 se v posledních pěti letech ztrojnásobila, u ročníku 1990 došlo dokonce za posledních deset let až k sedminásobnému růstu. Ceny vín mohou být doslova astronomické - rekordní ceny za jednu láhev vína bylo dosaženo v roce 1987, kdy Malcon Forbes koupil Caheau Lafite ročník 1787 za v přepočtu 6,6 mil. Kč. Konzumace drahých vín patří mezi oblíbené způsoby světových celebrit, jak se ještě více zviditelnit – Viktor Kožený kdysi objednal láhev La Romanee Conti ročník 1985 za 275 000 Kč, a posléze ji daroval osazenstvu kuchyně restaurace, protože se mu víno zdálo být "poněkud mladé". V následující tabulce je uveden cenový vývoj vybraných vín:

Ročník 

Značka

Cena po sklizni*

Dnešní cena*

1900

Chateau Margaux               

N/A

4 000 000 Kč

1945

Chateau Mouton Rothschild

N/A

2 000 000 Kč

1947

Chateau Cheval Blanc       

N/A

2 200 000 Kč

1961

Chateau Latour   

N/A

600 000 Kč

1990

Chateau Margaux

30 000 Kč

200 000 Kč

1995

Chateau Mouton Rothschild

33 000 Kč

100 000 Kč

*Cena za 12 lahví, přepočtena aktuálním kurzem
Zdroj: Christopher Keiller Fine Wine Services

Investování do vína není ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Má velmi zvláštní specifika. Prvním z nich je dlouhodobost této investice. Aby dosáhli vysokých zisků, musí investoři držet vína pět a déle let. Zároveň ale nelze držet vína desítky let – většina archivních vín se dá totiž pít maximálně do stáří padesáti let. Po této době se jejich kvalita a chuťové vlastnosti výrazně zhoršují. Velmi staré ročníky (starší 1950) jsou pak poptávány pouze sběrateli, a tudíž cenu mají pouze ty starší vína, které jsou velmi vzácné nebo které mají historickou hodnotu.

Druhým je, že investor by měl mít velmi dobrý přehled o trhu s víny. Stejně jako u investování do starožitností či šperků určuje výnosnost investice ze značné části znalost trhu a schopnost odhadnout budoucí kvalitu vína po jeho uzrání. I pro odborníky, kteří se víny zabývají celý svůj život, je ale investice do vína velmi riziková – nálada spotřebitelů může být velmi kolísavá a boom posledních let se může velmi rychle změnit v hluboký propad. Do vína lze doporučit investovat pouze marginální část celkového portfolia, a to navíc s filozofií, že v nejhorším tuto investici propiji.

Dalším problémem spojeným s investováním do vína je otázka jeho uskladnění. Aby si víno udrželo své chuťové vlastnosti, nelze ho skladovat jednoduše v lednici nebo v obyčejné pokojové teplotě. Nejvhodnější podmínky pro uskladnění vína je tmavá prostora o teplotě 10 – 12 °C a vlhkosti vzduchu 70% a vyšší. Z tohoto pohledu se zdá být ideálním tmavý a vlhký sklep, obvykle jsou ale vína profesionálními investory skladována ve speciálních chladících boxech, které tyto podmínky 100% zaručují. Pokud nemáme vhodný sklep, může se investice do vína prodražit nákupem tohoto boxu, jehož cena se pohybuje mezi 8 a 30 tisíc korun.

Do vína ale můžete investovat, i když zrovna nemáte statisíce. Na českém trhu je v dnešní době mnoho kvalitních vín vyrobených v České republice, jejichž cena je nízká, a v budoucnu může být o mnoho vyšší. Tato vína přitom svojí kvalitou jen mírně pokulhávají za zahraniční konkurencí. Může za to velmi teplé počasí posledních let, které umožnilo úplné dozrání vína a dalo mu plnou chuť. Kvalitní jsou především ročníky 1997, 1999 a 2000. Odrůdové víno těchto ročníků dnes seženete i za 100 Kč. Bohužel nelze očekávat, že by se cena českého vína pohybovala ve statisících – české víno není v zahraničí příliš známé a domácí poptávka po kvalitním vínu je zanedbatelná. Cena jedné lahve českého vína se tak pohybuje v tisících korun jen ve zcela výjimečných případech. Přesto není u této investice vyloučen zajímavý výnos, a to obzvláště v případě, že úroda v následujících letech bude méně kvalitní, nebo v případě zviditelnění českých vín na evropském trhu.

Investujete do vína nebo jste jen konzumentem tohoto lahodného moku? Vydržel byste mít ve sklepě desítky kvalitních vín s tím, že je nemůžete vypít? Napište nám svůj názor!

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Kurzy.cz Česká pošta mění od března 2019 ceny doručování balíků. Rozdíly mezi současnými cenami a cenami, které začnou platit od...

Najdete na iDNES.cz