Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Jak investovat do fondů, aby želva porazila zajíce

V západních ekonomikách jsou fondy běžnou součástí úspor domácností. Čeští investoři jsou ovšem čtvrt století po revoluci stále nedůvěřiví. Stigma z divokých 90. let je však dávno pryč, nebojte se krachů a tunelů.

Pokud se rozhodnete investovat do fondů, musíte počítat s kolísáním tržní ceny vaší investice. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zhruba jen desetina respondentů fondy považuje za vysoce regulovanou a bezpečnou investici, vyplynulo z průzkumu aplikace Instant Research od Ipsos pro Partners. Ovšem u zkušených lidí, kteří už dříve investovali, si fondy v hodnocení stojí mnohem lépe. Třetina by jim dala přednost před investováním do nemovitostí či do akcií na vlastní pěst.

Český finanční trh má sice ještě v mnoha ohledech k západní Evropě daleko, ale zrovna v oblasti investičních fondů ji dohnal. Regulaci a dohled nad moderními podílovými fondy nejde s tunelovanými privatizačními fondy vůbec srovnávat. Navíc podstatná část fondů nabízených v tuzemsku cílí na investory z celé Evropské unie a sídlí především v Lucembursku, které je respektovaným a stabilním finančním centrem.

Pro koho jsou fondy vhodné

Co je důležité při výběru fondu?

  • Jasně definovaná investiční strategie, nekupujte zajíce v pytli.
  • Fond by měl vhodně zapadat do vašeho celkového portfolia.
  • Transparentnost - fond by měl poskytovat základní údaje o svém složení.
  • Přiměřená nákladovost.
  • Renomé správce, objem aktiv pod správou.
  • Nerozhodujte se podle minulých výnosů.

Nepřehlédněte: Nebojte se investovat do fondů, nekoušou.

Pokud už máte likvidní rezervu (částku ve výši alespoň tří měsíčních platů) na spořicím účtu a efektivně využíváte obvyklé produkty jako doplňkové penzijní a stavební spoření, potom jsou fondy logickou volbou.

Musíte být samozřejmě ochotni nést riziko kolísání tržní ceny vaší investice. Existují sice vysoce konzervativní fondy, ovšem v době, kdy si český stát na pět let může půjčit prakticky zadarmo, je čekají poměrně krušné časy. Pro krátkodobé konzervativní zaparkování peněz tak dává smysl spíše některý „akční“ spořicí účet.

Proč neobchodovat na vlastní pěst

Akcie si můžete nakoupit buď sami přes on-line brokera, nebo přes klasickou makléřskou firmu za pomoci makléře z masa a kostí. On-line aplikace je levnější. Ceníky makléřských firem jsou komplexní, ale za jeden pokyn zaplatíte řádově jednotky eur (srovnání najdete na specializovaných finančních serverech). Za celé portfolio zaplatíte jednorázově desítky až stovky eur. Při dostatečně vysoké investici to tak může být levnější než vstupní poplatek fondu.

Ale poplatek za obchod není jediný náklad, se kterým musíte u obchodování na vlastní pěst počítat. Dejme tomu, že nepatříte mezi tu většinu investorů, která portfolio sestavuje metodou náhodné střelby na terč. Budete tedy pečlivě vybírat deset akcií firem, kterým věříte. U každé je potřeba nastudovat její hospodaření.

Pokud přelouskáte jednu výroční zprávu za odpoledne, sestavení celého portfolia znamená 40 hodin práce. Tento čas byste mohli strávit jinou výdělečnou činností. Pokud máte nadprůměrnou mzdu například 250 korun čistého na hodinu, čas strávený takovým „studováním“, vás fakticky stojí 10 tisíc.

Toto cvičení byste měli opakovat minimálně jednou za rok, protože trh se stále vyvíjí. Pokud jste investovali například 250 tisíc korun, tak oněch 10 tisíc ročně můžeme převést na zhruba 4 procenta vaší investice každý rok. Což je více než dvakrát dražší průměrný aktivně řízený akciový fond.

Jak na investice

Tipy, jak investovat, najdete na webu Osobni.Finance.iDNES.cz

Jistě, nemusíte se sami namáhat. Investičních doporučení zdarma jsou plná odborná i méně odborná média. Vězte ale, že investování podle takto náhodně získaných tipů receptem na úspěch rozhodně není.

Dluhopisy a exotické investice

Obdobně to platí u investic do firemních dluhopisů. I tady jednoznačně vyhrává fond, který má daleko lepší možnosti analýz a řízení portfolia. V poslední době začaly i menší firmy houfně vyžívat možnost půjčit si formou emise dluhopisů. Pokud vám někdo „garantuje“ roční úrokovou sazbu 9 procent, rozhodně to neznamená, že jde o bezrizikovou investici.

Totéž platí i pro různé exotické alternativní investice. V roce 2011 jsem varoval před německou společností Shedlin tvářící se jako seriózní fond, která slibovala výnosy 12 až 15 procent ročně na realitních projektech na Blízkém východě a v Číně. Firma koncem roku 2014 skončila v insolvenci a klienti teď čekají, kolik ze svých peněz vlastně dostanou zpátky.

Jaký je rozdíl mezi poradcem a bankou

V obou případech záleží na schopnostech a znalostech konkrétního člověka. V bance někdy mohou dostat přednost momentální prodejní cíle před vhodnou investiční strategií, to platí zejména pro různé jednorázově nabízené zajištěné fondy, rozumějte akční marketingové akce.

Mezi finančními zprostředkovateli jsou jak nezávislí profesionálové, tak i ti méně seriózní. Ani oprávnění k nabízení investičních služeb zapsané v seznamu České národní banky není zárukou kvalitní rady. Pomohou reference a celkový dojem. Kvalitní investiční poradce by neměl mlžit, naopak by vám měl jasně vysvětlit rizika každé investice. Kromě toho by měl vzít v úvahu i vaši celkovou finanční situaci a předchozí zkušenosti. Jsou i tací, kteří sekají všem klientům bez rozmyslu exotické akcie, takže pozor na to.

Celkově platí, že nemusíte lpět na značce. To, že nějakou instituci znáte osobně či z reklamy, ještě neznamená, že konkurence nemá stejně dobrou nabídku. Většina bank i nebankovních zprostředkovatelů nabízí fondy renomovaných nadnárodních investičních společností.

Pokud chcete vydělat 15 až 20 procent p. a. (roční úroková sazba), a stát se milionářem, budete muset začít podnikat. Na finančním trhu jsou sliby rychlých zisků spíš varovným znamením. Nezapomínejte, že i želva závod nad zajícem nakonec vyhrála.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

Penzijko zažilo turbulentní rok. Kde se vyplatí spořit na důchod

Příprava na stáří je velké téma. Jak se loni dařilo penzijním fondům a jaké jsou aktuální trendy v této oblasti,...

Praktický průvodce investora v roce 2023: Pět tipů, kam dnes s penězi

Rok 2022 přinesl na trzích mnohá překvapení. Jaká jsou doporučení investičních odborníků, která by investorům mohla...

České státní dluhopisy jsou znovu v kurzu. Proč?

České státní dluhopisy jsou vhodnou investicí zejména pro investory, kteří se nechtějí vystavovat riziku kolísání cen...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...