Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Do kterých dluhopisů má smysl investovat a kdy jde o velké riziko

aktualizováno 
Podle investičních analytiků patří do portfolia každého investora na finančních trzích i dluhopisy či dluhopisové fondy. I když nenabízejí takové zhodnocení jako akcie, jejich výnos bývá předvídatelnější. A to i tehdy, když nesou záporný výnos.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Investice do domácích a zahraničních podílových fondů v ČR činily podle Asociace pro kapitálový trh ke konci září 2019 zhruba 537 miliard korun. Od začátku roku 2019 tak majetek ve fondech vzrostl o více než 64 miliard korun. A významnou měrou se na tom podle výkonné ředitelky asociace podílely i dluhopisy. „Ve třetím čtvrtletí 2019 byly favoritem investorů především fondy dluhopisové a smíšené, ve kterých narostla aktiva o 13,4 miliardy korun,“ tvrdí Jana Brodani.

Poradíme vám, jak výhodně investovat.

Jak smíšené, tak dluhopisové fondy přitom investují do několika typů dluhopisů. Nejbezpečnější jsou dluhopisy státní. Následují firemní dluhopisy investičního stupně kvalitních společností.

Další skupinu tvoří rizikové dluhopisy, kam patří dluhopisy s vysokým výnosem takzvané „High Yield“. To jsou dluhopisy vydávané podniky nebo vládami, které mají rating spekulativního stupně. Z pohledu investorů se jedná o rizikovější emitenty dluhopisů, dlužníky, u kterých existuje vyšší riziko bankrotu.

České státní dluhopisy

Podle investičního analytika skupiny Partners Martina Tománka dnes nedává smysl investovat například do německých státních dluhopisů, protože ty aktuálně nabízejí záporný výnos. Stejně jako třeba do švýcarských státních dluhopisů, protože i ty nabízejí záporný výnos. A už vůbec se pak nevyplatí investovat třeba do řeckých státních dluhopisů, protože už i ty v krátkodobé části výnosové křivky nesou záporný výnos. Řecko přitom patří celosvětově mezi nejzadluženější státy.

Do kterých dluhopisů se dnes vyplatí investovat? Podle Tománka vždy záleží na tom, jakou funkci dluhopisy či dluhopisové fondy mají plnit v portfoliu konkrétního investora.

A přidává možný tip. „Pokud investor hledá konzervativní investici, případně protiváhu vůči volatilním akciím, může zvážit české státní dluhopisy. Ministerstvo financí ČR aktuálně nabízí Dluhopis Republiky, který kopíruje míru inflace. Jde o takzvaný Proti-inflační dluhopis,“ uvádí Tománek. Upisovací období státních dluhopisů probíhá nyní až do 13. 3. 2020. Ministerstvo financí může ukončit upisovací období i dříve.

Fakt je, že Dluhopisy Republika si mezi tuzemskými investory těší čím dál větší oblibě. První ministerstvo emitovalo již na konci roku 2018 při příležitosti sto let založení Československé republiky. V roce 2019 pak nabídlo další čtyři emise.

„Cílem bylo nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny,“ uvádí v tiskové zprávě k dluhopisům mluvčí Ministerstva financí ČR Michal Žurovec. Podle něj jsou výnosy u všech typů státních dluhopisů každoročně reinvestovány a připsány na majetkové účty vlastníků ve formě nových státních dluhopisů.

Dluhopisy Republika

České státní Dluhopisy Republika se dělí do několika typů. První je Reinvestiční státní dluhopis s dobou do splatnosti šest let. Tento typ dluhopisu má fixně stanoveny rostoucí roční výnosy. Na horizontu šesti let tento výnos činí 2,25 procenta ročně.

Další typ dluhopisu je zmíněný Proti-inflační státní dluhopis. U něj je doba splatnosti taktéž šest let. Dluhopis má už ovšem pohyblivou úrokovou sazbu. Ta je stanovována podle míry inflace uváděné Českým statistickým úřadem. To znamená, že dluhopis úročí vložené prostředky ve výši inflace, ale přidá k nim ještě 0,50 % navíc.

Posledním typem dluhopisů je Fixní státní dluhopis Republika s dobou splatnosti šest let. Výše výnosu je v každém roce konstantní. A to ve výši 1,25 %.

„Počet kusů státních dluhopisů na majetkovém účtu se tak na konci každého výnosového období zvyšuje o výši odpovídající výnosu dluhopisu. Tím dochází k úročení nejen jmenovité hodnoty státních dluhopisů, ale také k dalšímu úročení výnosů dluhopisu v následujících obdobích,“ vysvětluje Žurovec.

Podle něj lze dluhopisy lze upsat prostřednictvím elektronického přístupu na stránkách spravovaných ministerstvem financí. Aniž by bylo pořízení státních dluhopisů zatíženo jakýmkoli poplatkem. Anebo prostřednictvím poboček smluvních partnerů, což je Česká spořitelna a Československá obchodní banka. Minimální hodnota je stanovena na tisíc korun, maximální je omezena na pět milionů korun v rámci jedné emise. Výhodou těchto dluhopisů je, že se dají darovat třetím osobám. Nevýhodou, že i tyto dluhopisy podléhají 15% srážkové dani.

Pro ty, kdo chtějí více

Podle Tománka další volbou investora mohou být i již zmíněné diverzifikované high-yield dluhopisové fondy. Ty investují do dluhopisů firem a států, které jsou zranitelnější například v prostředí méně příznivých ekonomických podmínek. Na druhou stranu právě kvůli tomuto vyššímu riziku nabízí tyto dluhopisy investorům vyšší výnos. „Fondy ale drží zpravidla desítky nebo stovky různých dluhopisů, takže se investor nemusí obávat bankrotu jediného emitenta. Díky diverzifikaci může klidně spát,“ upřesňuje Tománek.

High-yield dluhopisové fondy historicky přinášejí výnos kolem čtyř až pěti procent ročně. Investoři ovšem musejí čas od času tolerovat vyšší volatilitu. To znamená, že ceny high-yield dluhopisů mohou na krátkém horizontu výrazně kolísat.

Pozor na dluhopisy malých firem

V poslední době se na trhu objevují i dluhopisy vydávané malými českými firmami, se kterými se zpravidla neobchoduje na žádné z burz. Zde je však na místě obezřetnost, zvláště pak u investice do dluhopisů firem, které nabízejí fantastické výnosy.

„V drtivé většině případů totiž nedávají smysl. A to z toho důvodu, že pro investory často představují takzvané nekompenzované riziko. Jinými slovy, investor podstupuje enormní riziko, a nabízený výnos za to jednoduše nestojí,“ vysvětluje Tománek.

Čtěte také

Upozorňuje i na riziko nevratné ztráty. Kdo si totiž koupí dluhopis jediné firmy, sází na to, že se tato firma nedostane v dalších letech do vážných finančních problémů. A bude tedy schopná včas a v plné výši dluhopisy splatit včetně výnosů. Což se ale v reálu ne vždy musí ukázat jako správný předpoklad. A to hlavně tehdy, když firma nemá funkční byznys model, je předlužená nebo dlouhodobě ztrátová.

„U těchto dluhopisů platí, že stejně, jako mám jasně daný výnos, třeba pět nebo šest procent ročně, stejně tak mám jasně danou maximální ztrátu, pokud se firma dostane do vážných problémů. A maximální ztráta je sto procent investovaného kapitálu,“ vysvětluje Tománek, který jako jeden příklad uvádí dluhopisy firmy Zoot, u nichž jejich držitelé ztratili devadesát procent investovaného kapitálu.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...

KOMENTÁŘ: Zásadní změny, které lze očekávat v době pokoronavirové

Epidemie, která se rozhořela světem a zasáhla i Česko, mnohé změní. Z pohledu ekonomického přehodnotíme řadu postojů i...

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

KVÍZ: Víte, jaké jsou příjmy domácností a kdo je v Česku chudý?

Průměrné výdělky se zvyšují a klesá počet rodin, které mají potíže vyjít s penězi. Míra ohrožení takzvanou příjmovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybrala si netradiční obor a je v něm úspěšná, i když je jí jen 23 let

Obory jako pasíř, rytec či medailér nejsou těmi, na které by se hrnuly davy zájemců. Veronika Adamcová si je ale...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Co s investicemi v těžké době? Ptejte se v poradně Vratislava Svobody

Jak naložit s penězi v době, kdy se burzy řítí strmě dolů? Je vůbec nějaká šance, jak ochránit svoje investice....

KOMENTÁŘ: Důvěra v dluhopisy je pouhý mýtus. Pět důvodů, proč je nekupovat

Investice do dluhopisů je obecně brána jako bezriziková investice, ale více od pravdy snad ani nemůžeme být. K...

KOMENTÁŘ: Kdo investoval do akcií, komodit či zlata, slaví úspěch

Rok 2019 byl pro investory mimořádně úspěšný. Svoji hodnotu výrazně zvýšily jak akciové indexy, tak dluhopisy i většina...

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK - ENGLISH + GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz