Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Akcie i dluhopisy v květnu rostly. Na místě je ale obezřetnost

V květnu pokračoval pozitivní trend na všech rizikových investicích od akcií, přes spekulativní dluhopisy, po českou korunu. Hlavním tahounem růstu cen zmíněných aktiv bylo postupné uvolňování preventivních opatření proti šíření nákazy koronaviru.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

K dalším důvodům patří relativně pozitivní zprávy, které přicházejí z farmaceutického průmyslu. Ty uvádějí, že vakcína proti covid-19 by mohla být na světě již na přelomu letošního a příštího roku. Součástí obratu k lepšímu je i masivní doping, které formou podpory do ekonomiky pumpují jednotlivé státy a centrální banky. Podle ekonoma finanční skupiny Partners Martina Mašáta i přesto není od věci obezřetnost.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

„Optimismus je sice fajn, ale vnitřní hodnota cen akcií či výše rizikových přirážek je věc jiná. Uvolnění restrikcí pomáhá, ale musíme si uvědomit, že plno sektorů ekonomiky je silně zasaženo a problémy nezmizí ze dne na den,“ říká Martin Mašát. Pro příklad zmiňuje cestovní ruch, pohostinství, automobilový a letecký a průmysl a nově i bankovnictví, které se podle ekonomů připravuje na silnou vlnu propouštění. A to třeba už jen kvůli tomu, že krize covid-19 ukázala, že banky jsou s to fungovat online více, než si myslely.

Jak si stály finanční trhy v květnu

I přes nejistou budoucnost finanční trhy ukazují jednoznačný obrat k lepšímu. To ukázaly i květnové hodnoty Partners index podílových fondů, které měří výkony akciových, smíšených a dluhopisových fondů.Potvrdily, že po silném dubnu, kdy akciové fondy rostly o 10 procent, si stejný trend podržely i v následující měsíc. Majetek investorů zhodnotily v průměru o čtyři procenta. Některé fondy se svou výkonností dokonce dostaly na stejné hodnoty z roku, kdy o covidu nebylo vidu ani slechu (s výjimkou Číny). Jde hlavně o fondy, které vsadily na americké akcie či technologický sektor.

„Z nejhoršího venku jsou energetické firmy, protože to vypadá, že ropnou krizi, kdy ceny ropy klesly až na minus 40 dolarů za barel máme za sebou,“ říká Martin Mašát s odkazem na uvedený graf ceny ropy WTI.

Vývoj ceny ropy WTI

Vývoj ceny ropy WTI

Dále upozorňuje, že Partners index akciových fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, zaznamenal od počátku roku propad o 9,0 procent. Partners index fondů, které investují do nerozvinutých zemí, ztratil dokonce 13,2 procenta. Jakkoli zní uvedená čísla katastroficky, z hlediska desetiletého investičního horizontu vypadají o poznání příznivěji. A to zejména u indexu fondů s firmami z vyspělých trhů, které přinesly investorům více jak 85 procent.

„Skvělý duben ani slibný květen nestačily vymazat březnové ztráty. Nicméně, na desetiletém horizontu se investice do akcií vyspělých zemí vyplatí více. Partners index akciových fondů dosáhl plusových 85 procent, zatímco index akcií v rámci nerozvinutých zemí skončil se ziskem 11 procent,“ upřesňuje Martin Mašát.

Partners indexy akciových fondů (výkonnosti skupin fondů) v %
Květen Od poč.roku1 rok3 roky5 let 10 let
PIF-AK (38 fondů)+ 3,6 - 9,0 +1,8 +3,8 +6,1 +85,9
PIF-SPEC (16 fondů)+2,4-13,2-4,5-4,7-3,9+11,1

Pozn.: PIF-AK: Fondy, které investující do akcií vyspělých zemí;
PIF-SPEC: Fondy, které investují do nerozvinutých zemí a volí i speciální strategie, jako jsou investice do trhů okrajových či vybraných sektorů apod.

Dluhopisové fondy v květnu vzrostly o 1 %

V květnu pokračovala enormní podpora dluhopisových trhů ze strany centrálních bank. A to buď snižováním základních úrokových sazeb, jak to udělala například Česká národní banka v ČR, tak přímým nákupem dluhopisů, jak činí americká centrální banka FED či Evropská centrální banka v eurozóně.

„Cílem centrálních bank je snížit výnosy a tím uvolnit úvěrový kanál nutný k přežití firem. Novinkou současných opatření je zacílení nákupů i na rizikovější dluhopisy, což se prozatím ještě nikdy nestalo. Reakcí byl samozřejmě růst cen dluhopisů, respektive dluhopisových fondů,“ vysvětluje ekonom.

Jeho slova potvrzuje i Partners index podílových dluhopisových fondů, které investují do bezpečných dluhopisů. Ty v květnu zrychlily růst svých cen a od počátku roku vydělaly téměř jedno procento. Ještě lépe se v květnu vedlo rizikovým dluhopisům, kterým zásah centrálních bank přišel hodně vhod a odmazaly další 3 procenta z 13procentního propadu v 1. čtvrtletí.

Partners indexy dluhopisových fondů (výkonnosti skupin fondů) v %
KvětenOd poč. roku1 rok3 roky 5 let10 let
PIF-DLUH (19 fondů)+1,3+0,8+2,2 +0,7+1,1 +18,4
PIF-HY (22 fondů)+2,5-5,8-1,8-1,7+3,3+35,2

Pozn.: PIF-DLUH: Fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy;
PIF-HY: Fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Partners index smíšených fondů v květnu přidal 2 %

Pozitivní nálada u akcií a pokles výnosů (růst cen) dluhopisů v květnu pomohly i smíšeným fondům. Od počátku roku jsou však podobně jako akciové fondy pár procent v mínusu.

Partners index smíšených fondů (výkonnosti skupin fondů) v %
KvětenOd poč. roku1 rok3 roky 5 let10 let
PIF-MIX(52 fondů)+1,6-5,1-0,1-1,5-2,2+26,2

Pozn.: PIF-MIX: Podílový investiční fond, který mixuje investuje do akcií a dluhopisů zároveň

Co se bude dít dál

V souvislosti s budoucím vývojem Martin Mašát světlé zítřky nevidí. A to i přesto, že koruna posílila již o čtyř procenta a české ekonomice prospívají kroky České národní banky, která snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. K opatrnosti nabádá zejména u investic do akcií.

„Vzhledem k nárůstu nezaměstnanosti, poklesu inflace, maloobchodních tržeb, a tedy kvůli obecnému útlumu nevěřím v rychlé zotavení typu V, protože mnoho firem i domácností začne více šetřit. Proto doporučuji být u akciových investic opatrnější. Aktuální prudká korekce cen zpět až k původním hodnotám nedává za současné situace smysl,“ říká ekonom.

Upozorňuje i na to, že vláda sice zrychlila pomoc podnikatelům a domácnostem, ale přesto volí hlavně odklady či marginální snížení daní. Rizika pak spatřuje i na dluhopisovém trhu, kde například jedna z posledních zpráv je o tom, že Evropská centrální banka prodlouží nákup dluhopisů o další půlrok a do trhu vlije v přepočtu 36 bilionů eur.

„Zcela nová vlna kvantitativního uvolňování je ještě větší než v minulosti a centrální banky tisknou peníze nejen na další, ale ještě na větší nákupy státních dluhopisů. Celý proces se blíží situaci, která je v ekonomických učebnicích vedena s vykřičníkem jako nebezpečná, tzv. monetizace dluhu. Státy se zadlužují a centrální banky jim podle potřeby tisknou peníze na jejich dluhy. Výsledkem vždy byl škodlivý nárůst inflace,“ uzavírá Martin Mašát.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Hodnota podílových fondů na finančních trzích rostla i v červenci

Ve znamení mírného růstu v mezích současných ekonomických možností, tak by se dal charakterizovat vývoj obchodů na...

Zvažujete kryptoměnu? Pozor na kreativní destrukci, varuje odborník

Pokud zrovna nepřebýváte na mezinárodní vesmírné stanici, potom prakticky nemáte šanci vyhnout se debatám o...

V květnu posílily akcie hlavně ve střední Evropě, říká analytik

Pozitivní nálada na akciových trzích se i přes určité ochlazení udržela i v květnu. Avšak hlavní růst cen akcií se...

KOMENTÁŘ: Má smysl kupovat předražené byty? Trend se pomalu mění

Proč jsou ceny bytů v Praze i dalších městech tak vysoké? Může za to vysoká poptávka, hodně peněz v oběhu, strach z...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...