Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Akciové a dluhopisové fondy neztrácely, naopak mažou ztráty

Akciové i dluhopisové trhy zakončily červen v černých číslech. Na relativně pozitivní náladě na trzích se podepsala klesající inflace. A z tohoto faktu tak těžili rovněž investoři do podílových fondů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle analytiků aktuální situaci na finančních trzích ovlivňuje očekávání dalšího postupu centrální bank. I když tempo růstu inflace klesá v USA i Evropě, ani americký FED či Evropská centrální banka (ECB) rozhodně nespěchá se snižováním úrokových sazeb. Důvod je relativně stále silná jádrová inflace. Na druhé straně pokles napětí na straně centrálních bank znatelný je.

„Krásným příkladem je Česká republika, kde meziroční inflace z nejvyšší 18% hodnoty klesla v květnu na 11,1 % a nyní činí 9,7 %,“ vysvětluje ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát.

Také ale dodává, že 2% inflační cíl jak České národní banky, tak ECB je daleko. Což značí, že nad inflací zdaleka ještě „nemáme vyhráno. „Nečekejme proto, že se dosavadním poklesem inflace nechají centrální banky ukolébat,“ dodává Mašát.

To nejtěžší mají domácnosti za sebou, výhled je pozitivní, říká šéf Partners

Na druhé straně upozorňuje i na to, že americký FED na svém posledním zasedání ke zvýšení sazeb již nepřekročil. Z hlediska globálního vývoje na finančních trzích pak zmiňuje i další důležité faktory. Mezi ně řadí dohodu mezi republikány a demokraty o zvýšení dluhového stropu u veřejných financí v USA. I ty posunuly ceny akcií prudce vzhůru.

Jak si v červnu stály akciové trhy

Index světových akcií vzrostl jen v červnu zhruba o šest procent a od počátku roku je tak výše o 14 procent. Čímž smazal velkou část loňských ztrát.

„Podílníci akciových a dynamických podílových fondů mohou proto počítat s velmi solidním zhodnocením,“ tvrdí Martin Mašát s odkazem na Partners Index podílových fondů za červen.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v červnu okolo nadstandardních +3,7 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o +12,8 procenta.

Výkonnosti akciových fondů (v %)
30. 6. 2023červenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK3,710,112,832,335,499,238
PIF-SPEC4,59,812,523,219,347,214
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Hlavním tahounem akciových indexů jsou podle Martina Mašáta opět technologické akcie, v jejichž případě se optimismus investorů opírá o naděje vkládané do umělé inteligence. Například americký technologický index NASDAQ jen letos poskočil o 32 procent. Na druhé straně je třeba podle Mašáta také zmínit vývoj indexu Dow Jones Industrial Average, který letos prozatím přidal pouhá čtyři procenta.

„Vedle až nemístného optimismu v technologickém sektoru je vidět nejistota investorů co se týče reálné ekonomiky,“ vysvětluje proč Martin Mašát.

Zajímavý podle něj je i vývoj na rozvíjejících se trzích, na nichž operují zejména speciálně zaměřené akciové fondy. Ty podle jeho slov i v červnu doháněly svoji předchozí horší výkonnost, když přidaly 4,5 procenta.

„Mezi trhy, které tyto fondy posunuly výše, patří například středoevropské akciové trhy, které jen za červen vzrostly o osm procent a od začátku roku se posunuly v eurovém vyjádření o cca 19 procent,“ říká ekonom Partners.

Tak trochu jiné investování. Otestujte se, co víte o crowdfundingu

Dluhopisové fondy jsou na 20letých maximech

Výnosy českých státních dluhopisů se v průběhu června posunuly níže. A to zvedlo jejich ceny. „Důvody za růstem cen českých státních dluhopisů lze hledat především ve svižném poklesu inflace a v nižším deficitu rozpočtu,“ vyjadřuje se stále optimisticky Martin Mašát.

Skutečností ale i je, že státní rozpočet v červnu srazil deficit na 215,4 miliardy korun. Jde o snížení schodku z května o 56 miliard korun. I částečně díky tomu se podle Mašáta konzervativní investoři mohou po mnoha smutných letech těšit z nadprůměrného zhodnocení, které již nyní dosahuje více než šest procent ročně. A podobně tomu podle něj bude v průměru i v následujících letech, kdy i dluhopisové fondy budou kompenzovat nastávající inflaci.

Výkonnosti dluhopisových fondů (v %)
30. 6. 2023červenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,73,66,1-1,22,86,219
PIF-HY0,73,68,54,45,923,622
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 0,7 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o 6,1 procenta výše. Nadprůměrné výkonnosti pomáhá především 7% repo sazba nastavená Českou národní bankou.

„Můžeme navíc očekávat, že si 7% úroky užijeme ještě přinejmenším do konce tohoto roku,“ dodává Mašát. Rizikovější dluhopisy pak podle něj více korelují s vývojem akciových trhů. A protože akciové trhy rostly, o to výše se posunuly ceny rizikovějších dluhopisů. Fondy rizikových dluhopisů proto zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně také o 0,7 procenta. Meziročně jsou výše o 8,5 procenta.

Výkonnost smíšených fondů (v %)
30. 6. 2023červenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX1,85,47,49,59,525,853

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 1,8 procenta a meziročně jsou 7,4 procenta v zisku. Výkonnost smíšených fondů je silně závislá na podkladovém mixu, kde dynamická i konzervativní část mají různé váhy, plus je často do fondů namíchán komoditní prvek.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho, kdo jim na internetu důvěřuje, a oberou ho o peníze. Týká se to prodejů aut, realit, zboží z druhé...

23. července 2024

Sjednejte si hypotéku za výhodnějších podmínek do konce srpna

Už jen měsíc a půl mají ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru jinou bankou. Předčasné splacení...

23. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

KVÍZ: Jak vám v létě pomůže vaše zdravotní pojišťovna?

Letní měsíce jsou nejen obdobím radosti a odpočinku, ale také časem, kdy se můžeme setkat se specifickými zdravotními výzvami. V těchto situacích vám mohou pomoci také služby zdravotních pojišťoven....

21. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...