Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Inflace pod kontrolou není, potvrdil to i vývoj na burzách

Optimismus na dluhopisových a akciových trzích z počátku roku v únoru ochabl. Jak ceny akcií, tak dluhopisů začaly opět pozvolna klesat. Hlavní důvod jsou vyšší inflační čísla v eurozóně i v USA. A vrásky investorům dělá i růst jádrové inflace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Investoři se znovu začali obávat přitvrzení centrálních bank v jejich měnové politice. Obavy vyvolala data o inflaci v eurozóně a v USA, která ukázala, že inflaci nemají centrální banky zdaleka pod kontrolou, jak se ještě na začátku roku myslelo.

„Na první pohled inflace jednoznačně klesá, ale pokud se zaměříme na jádrovou inflaci, zjistíme, že stále ještě roste, a tedy že se drahota začíná přelévat více do služeb a produktů, což je mnohem nebezpečnější fenomén,“ vysvětluje hlavní ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Jádrová inflace nezahrnuje například ceny energií, ceny potravin, pohonných hmot a obecně vylučuje položky s administrativně regulovanými cenami. Patří k významnému ukazateli, který sledují centrální bankéři.

„Výsledkem růstu inflace je, že investoři přestali věřit na brzký obrat v chování centrálních bank, a tedy v potenciálně nižší úrokové náklady. Očekávání restriktivnější měnové politiky negativně dopadlo nejen na ceny akcií, ale vyšší úroky způsobily korekci i na dluhopisových trzích,“ doplňuje Martin Mašát.

KVÍZ: Proč mít rád býky, bát se medvědů a spořit s pašíkem?

Inflace mimo kontrolu upozorňuje na dlouhodobější problémy ekonomiky. Centrální banky sice vyššími úroky inflaci potlačí, ale utlumí ekonomiku, která je už tak v problémech. A pokud mluvíme o trzích, tak například v USA analytici počítají s recesí jako s hotovou věcí.

„Ano, inflace je stále problém. Americká centrální banka Fed se bude primárně soustředit na její podchycení. Nicméně recesi se s největší pravděpodobností nevyhneme,“ potvrzuje portfolio manažer společnosti Amundi Alec Murray z Bostonu s tím, že úroky Fed zvedne docela jistě na hladinu pěti procent.

Další vývoj mají v ruce centrální banky

Aktuální rozpoložení sil ve světové ekonomice tvrdě ovlivňuje i dění na finančních trzích. Zatímco Amerika již očekává budoucí recesi, Evropa stále těží z toho, že ceny energií se vrátily na předválečnou úroveň. Což podle Martina Mašáta dokládá i skutečnost, že zatímco evropský akciový index EURO Stoxx 500 je letos v plusu skoro 12 procent, americký index S&P 500 vzrostl pouze o asi 3 procenta.

„A podobně odlišně se vyvíjely tyto dva trhy v únoru, kdy evropské akcie skončily lehce v plusu a americké propadly o -3 procenta,“ dodává s tím, že Evropu dříve či později ale znovu dostihne skutečnost, že vývoj války na Ukrajině se ke svému konci, jak se zdá, rozhodně nechýlí.

A to se promítlo, jak vyplývá z Partners indexu podílových fondů, i do únorového vývoje hodnoty majetku českých investorů v podílových fondech. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v únoru okolo -0,9 procenta. Za posledních 12 měsíců ztratili investoři v průměru -3,0 procenta.

Výkonnosti akciových fondů (v %)
31. 2. 2023únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK,-0,94,4-3,026,430,594,138
PIF-SPEC-2,53,5-4,114,67,229,714
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci pokles o -2,5 procenta a za rok jsou stále o -4,1 procenta níže. Důvodem horšího výkonu akciových fondů mimo hlavní trhy je pokračující korekce cen akcií v Indii a Číně.

„Na druhou stranu, například pražská burza se i v únoru posunula o slušných 6,3 procent výše a od začátku roku je hlavně díky akciím ČEZ o 17 procent v plusu,“ dodává Martin Mašát. Nutno ale dodat, že ČEZ je aktuálně specifický případ. Ve hře stále zůstává jeho případné kompletní zestátnění, na což reagují i jeho akcie.

České státní dluhopisy už nejsou to, co bývaly

Česká meziroční inflace byla v lednu 17,5 procenta. Dosáhla pravděpodobně svého letošního maxima a bude v průběhu roku klesat. Bohužel, rekordně vysoký deficit státního rozpočtu a nelichotivé chování jádrové inflace způsobily výprodej dluhopisů. Například 10letý český státní dluhopis měl na konci února výnos 5,0 procent, což je o půl procenta výše než na počátku měsíce.

Ne příliš dobré vyhlídky českých dluhopisů vzhledem k hospodaření Česka se tak promítá i do investic do dluhopisových fondů. Únorový růst výnosů, respektive korekce cen dluhopisů, stála za negativní výkonností kvalitních dluhopisových fondů.

„Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc poklesla o -0,3 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy bohužel nepatrně v záporu -0,3 procenta. Korekce cen dluhopisů je nyní z velké míry kompenzována možností ukládat za sedm procent u České národní banky,“ vysvětluje Martin Mašát.

Výkonnosti dluhopisových fondů (v %)
31. 2. 2023únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH-0,31,0-0,3-3,3-0,62.619
PIF-HY-0,42,2-1,5-0,23,022,422
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Opětovný nárůst rizikových prémií a souběžné zvýšení výnosů posunulo ceny rizikových dluhopisů dolů. Proto fondy rizikových dluhopisů snížily svoji hodnotu meziměsíčně o -0,4 procenta. Meziročně jsou níže o -1,5 procenta.

Smíšené fondy v únoru také nepotěšily

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly také negativní výkonnost. Jejich průměrná hodnota se snížila meziměsíčně o -1,0 procento a meziročně ztrácí -2,9 procenta.

Výkonnost smíšených fondů (v %)
31. 2. 2023únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX-1,01,9-2,95,05,021,053

Smíšené fondy kombinují investice do termínovaných vkladů, dluhopisů a akcií nebo do otevřených podílových fondů. Tyto fondy volí spíše konzervativní investoři, kteří se nechtějí vystavovat riziku vyplývajícího z kolísavých akciových trhů, ale zase nechtějí sázet pouze na jistotu v podobě dluhopisových fondů.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

KOMENTÁŘ: Rok 2022 – Ztracené iluze o investičních trzích. Čeká nás recese?

Někteří investoři se nechali uchlácholit řadou iluzí, průběh roku je ale rozehnal. Byl ve znamení vysoké inflace, růstu...

Domácí trh je totálně přeprodaný, říká šéf nemovitostního fondu

Kdo chce zhodnotit své peníze investováním, neměl by sázet na jednu kartu. Díky tomu lze snížit možná rizika. Součástí...

Praktický průvodce investora v roce 2023: Pět tipů, kam dnes s penězi

Rok 2022 přinesl na trzích mnohá překvapení. Jaká jsou doporučení investičních odborníků, která by investorům mohla...

Inflace pod kontrolou není, potvrdil to i vývoj na burzách

Optimismus na dluhopisových a akciových trzích z počátku roku v únoru ochabl. Jak ceny akcií, tak dluhopisů začaly opět...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...