Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Neinvestuji do ničeho, čemu nerozumím, říká odborník

Řada lidí dnes hledá možnosti, jak investovat a ochránit peníze před rostoucí inflací. „Pokud bych měl hodnotit současnou situaci jen na základě vývoje cen akcií, tak jsme se nikdy neměli lépe,“ říká o aktuální situaci na finančních trzích portfolio manažer skupiny Partners Ondřej Koňák.

Ondřej Koňák, portfolio manažer skupiny Partners | foto: Partners

Inflace aktuálně roste. Dají se podle vás ochránit peníze před inflací v podílových fondech?
Tak to záleží, do čeho jednotlivé podílové fondy investují. Pokud jde o fond investující do dluhopisů s pevným úrokem, těžko vás pevný úrok ochrání proti růstu inflace.

Pokud byste si teď stavěl portfolio z podílových fondů s cílem ochránit peníze před inflací, jak byste postupoval s výhledem na pět až šest let při vstupní investici, dejme tomu, půl milionu korun?
To není úplně relevantní, protože každý z nás má jiný rizikový profil a jiné preference. Pro mě osobně je při investici do podílových fondů důležitých několik věcí, a sice celková nákladovost fondu, kterou porovnávám s dlouhodobou úspěšností investiční strategie, a dále pak pasivní příjem. Osobně proto preferuji dividendově zaměřené akciové fondy.

Do čeho byste naopak určitě neinvestoval a proč?
Držím se jednoduché poučky, a sice že neinvestuji do ničeho, čemu nerozumím. Pro mě osobně jsou velkou neznámou kryptoměny.

Hlavní akciové indexy jsou na svých maximech, zisky některých firem rostou tempem v minulosti nevídaným a vlády rozhazují peníze na všechny strany. Jak dlouho to může trvat?
Odhadnout vývoj v následujících měsících mi osobně přijde výrazně těžší než v minulosti, a to z několika důvodů. Tím prvním je plánované utahování měnové politiky.

Proč?
Právě masivní monetární expanze je velice často zmiňovaná jako hlavní příčina dlouhodobého růstu cen akciových trhů. Tato podpora ze strany centrálních bank by se již na přelomu roku měla snižovat. A to v minulosti vedlo k negativní reakci finančních trhů.

Jaké jsou další důvody?
Druhým důvodem je rostoucí inflace. Já osobně se přitom domnívám, že jde o přechodný jev související se silným oživením po covidu. Nicméně faktem zůstává, že růst inflace vytváří tlaky na růst úrokových sazeb, což negativně dopadá na ceny aktiv. Třetím důvodem, který vnímám stále intenzivněji, je velice vypjatá geopolitická situace.

Co z toho plyne?
Domnívám se, že kvůli silnému negativnímu nabídkovému šoku z důvodu razantního růstu ceny energií můžeme očekávat spíše revizi globálního růstu směrem dolů než nahoru. A i delší období nízkých sazeb a pomalejšího ukončení monetárních stimulů. Osobně proto výraznou korekci na akciích nečekám.

Na druhé straně nízké úrokové sazby a finanční stimuly ze strany vlád mohou být příčinou, proč finanční trhy rostou, i když ekonomice se zase tolik nedaří. Jak toto vnímáte, zvlášť když úrokové sazby některé centrální banky již zvedly a třeba FED otevřeně hovoří o omezení svých intervencí na trzích?
Jak postupné utahování měnové politiky, tak očekávaný růst úrokových sazeb nejsou pro investory žádnou novinkou. Již několik měsíců s nimi trhy pracují a mění na základě toho svá očekávání. Určitě jsou tak již obě události v trhu alespoň částečně naceněny. 

Ondřej Koňák

  • Vystudoval finance a oceňování podniku na pražské Vysoké škole ekonomické.
  • Pracoval ve společnostech Deloitte, PPF, Generali a Patria.
  • Dlouhodobě sleduje dění na globálních trzích.
  • V současnosti je portfolio manažerem Partners investiční společnosti, kde má na starosti akciové fondy.
Ondřej Koňák, portfolio manažer skupiny Partners

V případě úrokových sazeb centrální banky naznačily, že jsou ochotny tolerovat nižší sazby po delší dobu, respektive s růstem počkají do doby, než přijdou skutečně silná data o ekonomickém oživení. 

V případě, že tomu tak nebude, nebude se spěchat ani s růstem sazeb, ani s ukončením monetární pomoci. Navíc pořád vidíme příležitosti v některých regionech a sektorech, jejichž valuace zůstávají hluboko před covidem. A je třeba také říci, že dosavadní růst na akciích byl soustředěn do několika málo regionů.

Někteří analytici hovoří o korekci na finančních trzích už zkraje příštího roku, kdy firmy zveřejní roční výhled, a analytici doznají, že je příliš optimistický. Vy s tím tedy nesouhlasíte?
Korekci jsme viděli relativně nedávno, index S&P 500 je teď o přibližně 6 procent níže, než byl počátkem září. Na technologickém Nasdaqu byl propad dokonce ještě výraznější. Osobně výraznou korekci nečekám, pokud nebude způsobena nečekanou globální eskalací. Navíc v kontextu ustupující pandemie vnímáme příležitosti v sektorech, jejichž valuace jsou stále hluboko pod úrovní před covidem.

Vraťme se k inflaci, konkrétně kurzu koruny. ČNB zvedá sazby a exportéři již varují před případnými intervencemi do koruny na posílení koruny právě kvůli inflaci. Co by to znamenalo pro investory?
Je pravda, že se vede diskuse o prodeji devizových rezerv. Jde zřejmě o další nástroj boje proti inflací, kdy se očekává, že vytvořením tlaku na posílení české koruny dojde ke snížení dovozových cen. V minulosti se ale tento kanál moc neosvědčil.

Jak obecně byste doporučoval zohledňovat kurzová rizika při výběru fondu a investice?
Měnové riziko je obecně riziko vyplývající z pohybu měnového kurzu. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Česká koruna dlouhodobě posiluje vůči euru i americkému dolaru. Pokud tedy český investor zainvestuje do fondu denominovaného v americkém dolaru a koruna během této doby posílí například o 10 procent, fond musí posílit minimálně o stejnou část, aby vykompenzoval ztrátu plynoucí z pohybu měnového kurzu. V tomto případě z posílení koruny vůči dolaru.

Co byste s ohledem na měnové riziko doporučoval běžným investorům?
Retailový investor investující prostřednictvím různých brokerů do jednotlivých zahraničních papírů je velice často právě měnovému riziku vystaven, takže není schopen toto riziko efektivně zajistit. Pro českého retailového investora jsou proto korunové plně měnově zajištěné podílové fondy nejlepším řešením.

Kolik stojí volba kurzově zajištěného fondu. Jak konkrétně se fond proti kurzovému riziku zajišťuje?
U našich fondů provádíme měnové zajištění prostřednictvím měnových forwardů. Technicky proces probíhá tak, že pokud se chceme zajistit proti posílení koruny vůči dolaru, půjčíme si spotově americké dolary a hned je termínově prodáme. V praxi to vypadá tak, že vypořádání daného prodeje proběhne třeba až za rok, pokud děláme roční forward.

Kolik stojí investora zajištění proti kurzovému riziku?
Cena měnového zajištění je aktuálně asi dvě procenta v případě dolaru a asi 2,5 procenta v případě eura z objemu transakce. Vzhledem k úrokovému diferenciálu mezi měnami jde ale v případě posílení koruny o dodatečný výnos, který zajištěním realizujeme. Velice zajímavé je proto využít úrokového diferenciálu v případě řízení dluhopisových fondů.

Skupina Partners nedávno otevřela nový podílový fond v eurech? Co bylo důvodem?
Důvodem bylo zpřístupnit naše fondy i zahraničním investorům. Český investor má korunovou třídu, zahraniční investor má eurovou třídu.

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

KOMENTÁŘ: Čeká nás krize bank? Vývoj na trhu přinesl dobré zprávy i varování

Navzdory různým pesimistickým prognózám růst globální ekonomiky v prvním kvartálu pozitivně překvapil. K lepší náladě...

Online investování je v kurzu. Jak ale zhodnotit peníze a nenaletět?

Vzrůstající obliba online platforem zvedla i vlnu nejrůznějších podvodů. Když si umíte ohlídat rizika, dá se ale i...

Nastává doba dluhopisů. Pobijí inflaci a reálně zhodnotí peníze, říká ekonom

Dluhopisy se dlouho držely v záporných číslech a pro investory příliš atraktivní nebyly. Časy se ale mění a dluhopisy...

Fungují už třetí století. Jaké jsou hlavní výhody podílových fondů?

První vznikl v roce 1774 pod názvem V jednotě je síla v dnešním Nizozemsku. Jeho účelem bylo umožnit investovat i...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...