Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nuda na finančních trzích v září rozhodně nebyla

S koncem léta se i na finančních trzích ukázal pravý stav věcí. V září ceny všech hlavních investičních aktiv klesly. Týkalo se to akcií i českých státních dluhopisů. Důvod? Problémy čínských firem a rostoucí inflace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začněme na asijských akciových trzích, příznačně pak ve městě Wuchanu, které světu přineslo nový koronavirus. Tam totiž sídlí druhý největší čínský developer, firma China Evergrande. A ta, jak se ukázalo, nemá peníze na to, aby řádně a včas vyplatila domácí i zahraniční investory do jejich dluhopisů.

„Šok v podobě případného krachu jednoho z největších čínských developerů Evergrande negativně ovlivnil ceny akcií. Negativní nálada postihla nejen Čínu, ale i americké a evropské akcie, které odepsaly pět procent, respektive 3,5 procenta,“ vysvětluje hlavní investiční stratég skupiny Partners Martin Mašát.

Pokles cen se projevil následně i v meziměsíčním poklesu hodnoty podílů akciových podílových fondů. Což potvrdil i Partners index podílových fondů, podle kterého průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice byla v září záporná. A to -2,5 procenta. Akciové fondy se speciálními strategiemi v průměru za měsíc září klesly o -1,2 procenta. Jedná se o jeden z prvních poklesů na akciových trzích po mnoha měsících růstu.

Partners indexy akciových fondů: výkonnosti skupin fondů (v %)
záříOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK-2,513,425,529,251,0166,338
PIF-SPEC-1,211,826,623,741,575,215
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Meziročně investoři i tak dosahovali v září zhodnocení +25,5 procenta. U fondů se speciálními strategiemi dokonce o 26,6 procenta.

„Nadmíru dobře si vedla česká burza, kde se výtečně dařilo ČEzu, díky rostoucím cenám elektrické energie, a bankám, kterým centrální banka povolila vyplatit dividendy,“ upozorňuje Martin Mašát.

Jak si stojí dluhopisové fondy

České dluhopisy byly zase pod tlakem rostoucích výnosů, což odstartovala Česká národní banka (ČNB). Ta k překvapení analytiků a navzdory politickým tlakům zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procenta na 1,5 procenta. Jednalo se o nejstrmější zvýšení sazeb za posledních 24 let. Zatímco dlužnici vyjádřili nespokojenost, protože vyšší sazby jim zdražují obsluhu jimi vytvořených dluhů, analytici až na pár výjimek ČNB znovu pochválili.

„Česká národní banka neměla jinou možnost než rázně ukázat, že hodlá udržet inflaci na uzdě. Pokud by byla méně agresivní, hrozilo by, že inflační očekávání lidí se utrhnou až nad pět procent a rozjede se inflační spirála,“ říká Martin Mašát.

Na dluhopisovém trhu se krok centrální banky projevil snížením cen státních dluhopisů. Pro konzervativní investory v bezpečných dluhopisech, kteří se sice podle Martina Mašáta mohou těšit na vyšší výnos, to aktuálně znamená pokles průměrnosti výkonnosti dluhopisových fondů o -0,6 procenta a meziročně v průměru o -1,7 procenta. 

Poněkud jiná situace pak panuje na trhu s takzvaně rizikovými dluhopisy. Jejich fondy v záři sice ubraly na výkonnosti meziměsíčně o 0,3 procenta, ale meziročně přidaly 6,8 procenta. Vysvětlením je jejich propad na počátku loňského roku.

Partners indexy dluhopisových fondů: výkonnosti skupin fondů (v %)
záříOd poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DL-0,6-1,5-1,72,8-0,812,419
PIF-HY-0,32,36,810,211,659,122
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisy

Pokles akcií a dluhopisů ovlivnil smíšené fondy

Pokud v záři klesal akciový trh i dluhopisový trh, je zřejmé, že propadu se nevyhnul ani Partners index smíšených podílových fondů. 

Partners index smíšených fondů: výkonnosti skupin fondů (v %)
záříOd počátku roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX-1,64,69,010,414,343,559

 Smíšené podílové fondy v září v průměrné výkonnosti poklesly o -1,6 procenta, meziročně si ale udržely kladný výsledek (+9,0 %).

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

KVÍZ: Jak vám v létě pomůže vaše zdravotní pojišťovna?

Letní měsíce jsou nejen obdobím radosti a odpočinku, ale také časem, kdy se můžeme setkat se specifickými zdravotními výzvami. V těchto situacích vám mohou pomoci také služby zdravotních pojišťoven....

21. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...