Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Expert: Nemovitostní fondy využívají inflaci ve svůj prospěch

Lidé už teď v obchodních centrech nakupují více než před pandemií a s postupujícím očkováním budou nakupovat ještě víc. „Je to dobrý nápad investovat do nemovitostních fondů, což platí zejména v dobách očekávané vyšší inflace,“ říká zakladatel a správce nemovitostního fondu Trigea Tomáš Trčka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V druhé půlce května byl znovu otevřen maloobchod. Jak jste tento fakt zaznamenali ve svých komerčních centrech?
Otevření maloobchodu byl moment, na který se všichni bez rozdílu těšili. Bezprostředně po otevření čelili velkému náporu zejména prodejny s oblečením a oblast služeb. Často se tvořily fronty. Vše se ale vcelku obešlo bez komplikací. Podobné informace mám nejenom z našeho centra OC Rokycanská v Plzni, ale i od kolegů z center v regionech po celé republice.

Máte za to, že lidé budou mít i nadále chuť nakupovat?
Já pevně věřím, že jde o setrvalý stav. My samozřejmě návštěvnost centra kontinuálně monitorujeme. V porovnání s loňským rokem je návštěvnost zhruba o 15 procent vyšší. Pro nás je ale možná ještě důležitější, že aktuální návštěvnost je vyšší i ve srovnání s rokem 2019, před příchodem covidu-19.

Ekonomové naznačují budoucí problémy na straně nabídky, ale shodují se silnou poptávkou. Jak to vidíte vy?
Podle mého názoru se návštěvnost ještě mírně zvýší s dalším rozvolněním. Přece jen mezi lidmi stále panuje značná zdrženlivost. Považuji to za přirozené a rozumné. Můj názor ale je, že s rostoucí proočkovaností se obchodní centra postupně vrátí do normálního života.

Pokud byste se měl na celou věc podívat z hlediska prodejců, mají podle vás to nejhorší už za sebou?
Je třeba doufat, že to nejhorší již máme za sebou. Samozřejmě s výhradou, že se neobjeví nějaké zásadní mutace viru, které by nás vrátily zpátky k drakonickým opatřením. Co se týče našich nájemníků, zatím to vypadá, že všichni setrvají v našem centru a že budoucí nákupní horečka jim pomůže vykompenzovat ztráty z doby lockdownů.

Tedy na krachy prodejců ve vašich centrech nedošlo?
Zásadní problémy jsme řešili pouze u dvou menších jednotek. Obě doplatily na zavedení home-office, zavření škol a omezení společenských akcí. To zásadně omezilo poptávku po pánských oblecích a po jejich čištění. V obou případech však nalezneme cestu, jak tyto jednotky pro centrum zachovat.

Tomáš Trčka

Tomáš Trčka
  • VystudovalVysokou školu ekonomickou v Praze, obor informatika a statistika.
  • Po složení makléřské zkoušky u České národní banky působil v ABN AMRO Asset Management na pozici ředitel prodeje fondů.
  • Jako generální ředitel investiční společnosti REICO České spořitelny stál u zrodu dodnes největšího nemovitostního fondu v ČR.
  • Po odchodu z ČS založil v rámci skupiny Partners nemovitostní fond Trigea, jehož je generálním ředitelem.

Svoji roli hraje i nákup přes internet – není tento trend tím, co může ohrozit či změnit chod komerčních center a obchodníků v nich?Nákup přes internet tady byl i před pandemií. Samozřejmě během uzavření obchodů nebývale eskaloval. Jsou určitě odvětví, kde by do budoucna mohl dominovat. Nicméně zejména u módy se stále nedaří najít model, který by mohl nahradit tradiční obchody. Je zřejmé, že do budoucna budou tyto prodejní kanály koexistovat a bude to zejména klient, kdo bude profitovat z jejich vzájemného soupeření.

Na trhu s nemovitostmi na bydlení trvá stálý převis poptávky nad nabídkou, hýbají se ceny nájemního bydlení. Jak je to nyní u komerčních nemovitostí? 

Nezaznamenali jsme pokles jednotkového nájemného ani v sektoru retailu ani u kanceláří. V obou sektorech jsme od začátku roku prodlužovali smlouvy za prakticky stejných podmínek. Lze ale obecně říci, že majitelé komerčních nemovitostí jsou teď přístupnější k poskytnutí nepatrně delších nájemních prázdnin při uzavření smlouvy. Samotná výše nájemného však zůstává na stejné úrovni.

Jak si nyní stojí ceny komerčních nemovitostí? Je co nakupovat za dobré ceny?
Situace se nijak zásadně nezměnila od situace před pandemií. Vždy je třeba se dívat na konkrétní nemovitosti a na konkrétní mix nájemníků, které si v uvozovkách kupujete. Co se týče našeho nemovitostního fondu Trigea, tak jsme teď z hlediska nákupů velice aktivní. Během několika dní bychom měli do portfolia přidat další kancelářskou budovu v Praze a během léta by ji měly doplnit dva retailové parky na Moravě. Dále zvažujeme ještě nákup logistického areálu, ale je třeba říci, že cena logistických areálů během posledních šesti měsíců vzrostla o 20 až 25 procent. Je tedy třeba být velice selektivní, protože ceny jsou z našeho pohledu už příliš vysoko.

Čím si vysvětlujete takový cenový vzrůst u logistických center? Je to jejich nedostatkem nebo změnami v obchodně-dodavatelských řetězcích?
Logistika je doslova hitem poslední doby. Je pravda, že uzavření obchodů umožnila nebývalou expanzi alternativním distribučním kanálům. Takže určitý nárůst poptávky bylo možné očekávat. Na druhou stranu, ze strany spotřebitele se jednalo spíše o přechod od kamenného obchodu k elektronickým kanálům, nedošlo ke skokovému navýšení spotřeby, která by vyžadovala extrémní navýšení počtu skladových ploch.

Do jisté míry zde odvedly skvělou PR práci fondy zaměřené právě na logistiku. Málokdo například ví, že 30 procent logistického trhu u nás je zaměřeno na automobilový průmysl, který byl krizí relativně hodně zasažen. Tím ale rozhodně nechci říci, že bychom se o logistické nemovitosti nezajímali. Jen je v tomto segmentu třeba být obezřetný, zvláště po tak velkém cenovém vzestupu těchto aktiv.

Zmínil jste i kancelářské budovy, jak si stojí trh v jejich případě? Je o ně zájem, rostou jejich ceny?
Kanceláře jsou momentálně trochu v nemilosti. Podle mě ovšem neprávem. Já v nich naopak vidím ve střednědobém horizontu velký potenciál. Mezi veřejností převládá názor, že home-office bude mít za následek okamžitý pokles poptávky po kancelářích a většina nájemníků okamžitě sníží své pronajaté plochy. To je mýtus. Nájemní smlouvy jsou většinou dlouhé pět let. Nájemník nemůže smlouvu vypovědět, když se mu to hodí. Zrovna tak je ale chráněn před tím, že ho nemůže vyhodit majitel nemovitosti, když se to hodí zase jemu.

Jaké jsou trendy v oblasti kancelářských nemovitostí?
Dnes je již patrné, že namísto snižování pronajatých ploch uvažují nájemníci spíše o jejich přetvoření do moderních pracovních prostor. To je takových, které jim umožní maximalizovat výkon zaměstnanců při dosažení takzvané „work-life balance“. Příkladem může být nedávné prohlášení americké investiční banky Goldman Sachs, že usiluje o co nejrychlejší návrat všech svých zaměstnanců do kanceláří. Důvodem je velice špatná úroveň zapracování nováčků, kteří bez kontaktu se zkušenějšími kolegy buď firmu rovnou opustí, nebo jim zapracování trvá násobně déle.

Ekonomové předpovídají hospodářský růst, ale i inflaci. Je podle vás nyní dobrý nápad investovat do nemovitostních fondů? Dává to z hlediska současné a budoucí situace smysl?
Nemovitostní fondy jsou jedním z mála finančních instrumentů, které využívají inflaci ve svůj prospěch. Nájmy jsou obvykle indexovány. To znamená, že rostou proporcionálně s inflací. Zprostředkovaně tak roste i hodnota těchto nemovitostí, protože díky inflaci vybírají vyšší nájemné. Nemovitosti vždy patřily k uchovatelům hodnoty. To platí i pro ochranu před inflací. Tedy zpět k vaší otázce: Ano je to dobrý nápad investovat do nemovitostních fondů, což platí zejména v dobách vyšší očekávané inflace.

Každá investice má i svá rizika, to platí i pro nemovitostní fondy. Na co byste upozornil ty, kteří chtějí vložit do nemovitostního fondu více peněz, případně začít investovat menší částky?
Jako každá investice, i investice do nemovitostí s sebou nese určitá rizika. Potenciální investor by měl především zvážit svůj investiční horizont. Nemovitosti patří k dlouhodobým investicím, pro krátkodobé investice jsou vhodné jiné typy aktiv. Dále bych určitě poradil každému, kdo o podobné investici přemýšlí, aby se na rizika i výhody důkladně informoval u svého investičního poradce.

Jaký výnos mohou investoři čekat u nemovitostních fondů?
Minulý rok Trigea investorům připsala necelých šest procent. Letos předpokládáme výnos opět mezi pěti až šesti procenty. Výnos bude ovlivněn zejména tím, že do portfolia přibudou minimálně tři nové nemovitosti, takže budeme opět operovat na hranici plné zainvestovanosti. V druhé půli roku očekáváme návrat k normálu, ať už v nákupních centrech nebo kancelářích. Předpokládám, že koncem roku naroste na trhu i investiční aktivita a opět se začne hojně obchodovat s komerčními nemovitostmi. To samozřejmě pomůže výkonnosti nemovitostních fondů.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Praktický průvodce investora v roce 2023: Pět tipů, kam dnes s penězi

Rok 2022 přinesl na trzích mnohá překvapení. Jaká jsou doporučení investičních odborníků, která by investorům mohla...

Začátek roku přinesl podílovým fondům vysoké zisky

Lednové dění na finančních trzích se neslo ve znamení růstu. Hlavní důvod spočíval v relativně pozitivních...

KOMENTÁŘ: Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Bylo to potřeba jako sůl

Rok 2022 byl rokem vysoké inflace a zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu a odezva byla...

Domácí trh je totálně přeprodaný, říká šéf nemovitostního fondu

Kdo chce zhodnotit své peníze investováním, neměl by sázet na jednu kartu. Díky tomu lze snížit možná rizika. Součástí...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...