Fondy zažily další vydařený týden

  15:04aktualizováno  15:04
Teroristický útok v New Yorku nadále hýbe finančním světem. Jestliže se před ním zdálo téměř nemožné, aby fond dosáhl týdenní výkonnosti vyšší než 10%, dnes to pro mnoho fondů nepředstavuje nezdolatelnou hranici.
Teroristický útok v New Yorku nadále hýbe finančním světem. Jestliže se před ním zdálo téměř nemožné, aby fond dosáhl týdenní výkonnosti vyšší než 10%, dnes to pro mnoho fondů nepředstavuje nezdolatelnou hranici. Jestliže před dvěma týdny posilovaly především podílové fondy investující do evropských akcií, tentokrát je situace trochu jiná. Mezi nejlepší se vedle výše jmenovaných prosadily fondy investující do oblasti informačních technologií. Jako příklad můžeme uvést fond Capital Invest Internet Stock, který si připsal více než 12%.

A jaké jsou novinky u českých podílových fondů? Městský soud v Praze nerozhodl pro nemoc soudkyně do 16. října 2001 o výmazu Rentiérského investičního fondu 1.IN, a.s. z obchodního rejstříku. Není tak již reálný termín výmazu a tím i přeměna na otevřený podílový fond k 31. říjnu 2001. Představenstvo fondu proto nepožádalo Burzu cenných papírů Praha, a.s. ani RM-Systém, a.s. o ukončení obchodování s akciemi Rentiérského investičního fondu 1.IN, a.s. tak, aby posledním obchodním dnem byl den 19. října 2001 resp. 22. října 2001. O nových termínech rozhodne představenstvo fondu s ohledem na datum výmazu z obchodního rejstříku.

Podívejme se nyní na vývoj českých fondů podle statistik UNISu. Podílové fondy prodaly podílové listy za 328 mil.korun a odkoupily své podílové listy za 359 mil. korun. Rozdíl tedy činí 31 mil. korun. Trend posledních měsíců tak zůstal nezměněn, i když výprodeje již nebyly tak silné. Nejlépe si v tomto týdnu vedl tradičně IKS Dluhopisový, kterému se podařilo zvýšit objem vlastního jmění prodejem podílových listů o 37 milionů korun. Naopak úbytek podílníků zaznamenal ISČS - Všeobecný fond (-44 mil. Kč).

Indexy světových burz šly tento týden vzhůru, není tedy překvapením, že se vývoj u akciových podílových fondů tomu příliš nenasvědčoval.. Nejvíce si tentokrát připsaly Akro Eurotech (+3%) a 1.IN Akciový fond (+1,9%). Proti trendu trhů šel nejvíce Živnobanka – Akciový fond se ztrátou 2,1%.

Lépe se vedly dluhopisové fondy. Nejlepším důkazem pro to je IKS Dluhopisový (+0,6%). Výjimkou potvrzující předchozí tvrzení je ISČS Bondinvest, který si připsal pouhých 0,1%.

I fondy peněžního trhu nadále zůstávají v černých číslech. Nejúspěšnějšími tentokrát byly ČSOB český peněžní trh (+0,1%) Živnobanka-Sporokonto(+0,08%) ISČS-SPOROINVEST (+0,07%).

Trend předchozích potvrzují výsledky fondů fondů. Na prvním místě skončil s odstupem více než dvou procent 1. IN Fond fondů ( +2,9%).

Nejinak skončilo v tomto týdnu obchodování smíšených fondů. Nejvíce se dařilo 1.IN – Středoevropskému fondu (+2%) a 1.IN - Restitučnímu fondu (+1,1%). Nejhůře tentokrát dopadl PPF Smíšený(-1,7%).

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Kurzy.cz Řidiči, kteří v úterý cestovali po dálnici D1, zažili peklo. Někteří tam zůstali stát až čtyři hodiny. Opravy vozovky u...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ – ZLÍNSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz