Fond AKRO SVĚT vytváří opravné položky

  16:23aktualizováno  16:23
Až v tomto týdnu se krach Private Investors projevil v hodnotě podílových listů fondu AKRO Svět. Zatímco ještě před týdnem byla hodnota jednoho podílového listu...
Až v tomto týdnu se krach Private Investors projevil v hodnotě podílových listů fondu AKRO Svět. Zatímco ještě před týdnem byla hodnota jednoho podílového listu oceněna na více jak korunu, nyní má hodnotu jen 1,5 haléřů. AKRO Svět začal od 17. 7. 2001 na základě stanoviska KCP vytvářet opravné položky na možné škody a v důsledku tohoto kroku došlo k poklesu hodnoty vlastního kapitálu fondu a tím i hodnoty podílových listů. Společnost AKRO vyjadřuje na svých stránkách přesvědčení, že tento pokles hodnoty podílového listu je pouze dočasný a že veškeré škody na majetku fondu budou v plné výši nahrazeny. Na žádost společnosti AKRO jsme dočasně vyřadili informace o tomto fondu z našich stránek.

Ani celkové statistiky bez fondu AKRO Svět neposkytují utěšený pohled. Odliv peněz z český fondů spojený s potřebou financování dovolených byl umocněn otevřením fondu Živnobanka Mezinárodní akciový fond, které vedlo k odkupům z tohoto fondu ve výši 207 mil. Kč. České podílové fondy prodaly v minulém týdnu podílové listy za 295 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 580 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –285 mil. Kč. Pořadí prvních tří fondů v pomyslném žebříčku nejvyšších čistých prodejů se v posledním týdnu nezměnilo - na prvním místě zůstal fond IKS Dluhopisový (+27 mil. Kč). Na druhé příčce fond IKS Peněžního trhu (+22 mil. Kč) a na třetí příčce fond Živnobanka-Sporokonto (+18 mil. Kč). Výrazný odliv zaznamenal kromě fondu Živnobanka MAF a tradičního 1.IN - Restituční fond (-68 mil. Kč) i fond SIS Sporoinvest (-51 mil. Kč).

V tomto týdnu pokračoval pokles českých i evropských akcií. Přesto se fondy investující v tuzemsku dokázaly vyhnout poklesu hodnoty podílového listu. Největší týdenní poklesy tak zaznamenaly především fondy investující v Evropě. Nejvíce pokleslo vlastní jmění na podílový list ve fondu Patria - Evropský akciový (-11,1%), který je od tohoto týdne spravován společností OB Invest. Naopak největší růst vlastního jmění na podílový list zaznamenal fond SIS Sporotrend (+0,8%). Průměrné zhodnocení v této kategorii v tomto týdnu činilo –1,6%.

Lepších výsledků dosáhla kategorie smíšených fondů, kde průměrná hodnota jednoho podílového listu zhruba stagnovala (-0,1%). Pokles cen akcií byl totiž v této kategorii částečně vykompenzován růstem cen dluhopisů. Bezkonkurenčně nejvyššího zhodnocení majetku dosáhl fond investAGe AG 2000 (+1,3%). Nejhůře se naopak vedlo fondu PPF SMÍŠENÝ OPF (-1,4%).

Fondy fondů dosáhly za tento týden záporné výkonnosti ve výši –0,7%. Nejhůře se tentokrát dařilo fondu IKS fond fondů (-1,2%), naopak nejlépe fondu SIS Globaltrend FF(+0,0%).

Ceny českých dluhopisů v tomto týdnu mírně vzrostly pod dojmem neočekávaně nízkých maloobchodních tržeb za měsíc květen. Přesto průměrná výkonnost této kategorie zůstala v červených číslech (-0,01%). Nejméně výkonným fondem se v této kategorii stal fond ČSOB český dluhopisový (-0,30%). Naopak nejvíce výkonným fondem byl fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,22%).

Ani poslední kategorie fondů peněžního trhu se v tomto týdnu nevymanila z červených čísel (-0,03%). Největší zásluhu na této skutečnosti má fond AKRO OBLIGACE (-0,53%). Neustálá kolísavost tohoto fondu, vyšší než v případě dluhopisových fondů, nabízí otázku, zda je zařazení tohoto fondu do kategorie peněžního trhu metodicky správné. Nejvyšší růst čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,14%).

Myslíte si, že se investiční společnosti AKRO podaří nahradit škody vzniklé fondu Akro Svět? Považujete fond Akro Obligace za fond peněžního trhu? Napište nám svůj názor.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA BROUSÍCÍCH CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz