Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich investovat, musí o nich ale něco vědět. Co je třeba brát do úvahy? Jaké dluhopisy lze veřejně nabízet a za jakých podmínek, rozebírá v komentáři ekonom Lukáš Vácha z Conseq Investment Management.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Conseq Investment Management

Přiznejme si, my Češi jsme spíše střádalové než investoři, a cokoli, co má alespoň na oko pevný výnos, je pro řadu z nás přitažlivé. Už si neuvědomujeme, že garance pevného výnosu je silná přesně tak, jak finančně silný je její poskytovatel. Je-li tedy emitentem dluhopisů společnost generující kontinuální ztrátu bez jakýchkoli cennějších aktiv a neposkytující adekvátní další zajištění, je síla jejího slibu dostát svým závazkům minimálně diskutabilní.

Chcete výhodně investovat. Porovnejte si nabídky na trhu.

Není tedy příliš divu, že si korporátní dluhopisy poslední dobou berou na paškál některá média, která často právem upozorňují na některé smutné příběhy, kdy majitelé některých emisí přišli nebo brzy přijdou o své investované peníze. Jaké dluhopisy vlastně lze veřejně nabízet a za jakých podmínek?

Prospekt není zárukou bezpečné investice

Klíčové slovo v tomto ohledu je tzv. prospekt. Několik desítek stran objemný dokument s pevně v legislativě stanovenou strukturou obsahuje kromě jiného především informace o ekonomické situaci emitenta, emisních podmínkách konkrétního dluhopisu a upozornění na rizika.

Lukáš Vácha

  • Absolvoval Fakultu financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze a studoval rovněž na Universität zu Köln v Kolíně nad Rýnem.
  • Působil v Conseq Finance jako obchodník s dluhopisy, pracoval v manažerských pozicích v České spořitelně a skupině ČSOB.
  • Nyní pracuje jako obchodní ředitel pro institucionální a privátní klientelu v Conseq Investment Management.

Prospekt musí emitent dluhopisu nechat schválit u České národní banky a v případě, že jsou obligace veřejně nabízeny, musí být i adekvátním způsobem zveřejněn. Schvalovací řízení trvá obvykle několik týdnů a jeho úspěšné završení znamená, že dokument splnil všechny legislativní náležitosti. V žádném případě však samo o sobě investorům neříká nic o bezpečnosti daného titulu.

Zda daná obligace vyhovuje investičním preferencím, si musí každý investor vyhodnotit sám na základě právě informací z prospektu. Schválení prospektu znamená pouze prostý fakt, že materiál obsahuje všechny informace předepsané legislativou a je nutnou (až určité výjimky) podmínkou, aby obligace mohly být veřejně nabízeny. Na tomto místě řada investorů chybuje, když se velmi mylně domnívá, že schválení prospektu je zárukou bezpečné investice, protože ji posoudila ČNB. Za tento omyl pak řada investorů zaplatí svými penězi.

Některé dluhopisy nemusí mít prospekt

Těžký je úděl dluhopisového investora, uvážíme-li navíc fakt, že ne všechny veřejně nabízené obligace musí mít zveřejněný prospekt, který, když už nic jiného, je aspoň zárukou toho, že uvědomělý potenciální kupec si v něm má možnost pro své investiční rozhodnutí důležité informace nastudovat. Existuje totiž několik výjimek, kdy veřejně nabízená emise obligací prospekt mít nemusí.

Asi nejdiskutabilnější z nich je velikost emise do ekvivalentu jeden milion eur, tedy aktuálně necelých 26 milionů korun, které mít prospekt k veřejné nabídce schválený nemusí a i přesto mohou být veřejně nabízeny. Toho hojně využívá mnoho dluhopisových serverů, tzv. tržišť, které vesele nabízejí „mini emise“ bez řady klíčových informací. Potenciální kupec si tady takovou obligaci nemůže rozumně vyhodnotit, ani kdyby chtěl a disponoval by k tomu patřičnou odbornou kapacitou.

Nutno ale podotknout, že ne všechny „mini emise“ obligací trpí tímto informačním nešvarem, nicméně výjimek není mnoho. Zájemcům lačnícím po pevném výnosu tak silně doporučuji, aby se obligacím bez náležitého informačního balíčku vyhnuli jako čert kříži. Rozumný investor by totiž neměl investovat do něčeho, o čem nemá téměř žádné informace nebo mu to nenabízí pro něj důvěryhodný subjekt nebo zprostředkovatel.

Na danou situaci se snaží reagovat i zákonodárce a regulátor. V oblasti edukace a posilování finanční gramotnosti může začínajícím i pokročilým dluhopisovým investorů poskytnout velmi rozumné vodítko Scorecard korporátních dluhopisů, aktuálně připravovaný ministerstvem financí, který bude investory provádět důležitými parametry dluhopisových emisí a jejich vyhodnocením.

Regulace versus edukace

Objevují se však i hlasy volající po přísnější regulaci nabízení a investování do dluhopisů. První vlaštovkou je výkladové stanovisko ČNB, které naznačuje, jak se bude ČNB dívat na povinnost tzv. odborné péče ze strany investičních společností, investičních manažerů a obchodníků s cennými papíry při nabízení investic a vlastním investování do korporátních dluhopisů.

Materiál však cílí výhradně na regulované subjekty a snaží se regulovat už jednou regulované a investory nejvíce ohrožující způsoby nabízení dluhopisů mimo regulovaný finanční sektor neřeší. Na zlepšení transparentnosti domácího trhu s korporátními dluhopisy tak bude mít velmi limitovaný dopad.

Domnívám se, že intenzivnější regulace není tou nejefektivnější cestou. Tou je podle mého názoru edukace a postupné budování investiční gramotnosti i zkušeností domácího investičního publika. Jak už to v některých oblastech bývá, některé zkušenosti jsou jen obtížně přenositelné a člověk si je musí zažít na vlastní kůži nebo je mít alespoň tak zvaně z první ruky. Pár menších průšvihů na dluhopisovém trhu tak může celkové povědomí investorů o rizicích a příležitostech, které dluhopisy nabízejí, posílit a být tím správným vodítkem pro naše budoucí investiční rozhodnutí.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se...

Podnikatelský nápad brali jako recesi, uspěli u zákazníků i v soutěži

Martin Zrzavý a Tomáš Jeřela mají společnou zálibu, folklor. Potisk krojové košile na tričko vznikl před sedmi lety...

Čtyři miliony Čechů mají od ledna vyšší plat. Kam s tisícovkou, aby měla smysl

Premium Díky daňové reformě si od ledna polepšily čtyři miliony Čechů. Zaměstnancům přistálo do domácího rozpočtu až několik...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Leden na finančních trzích vrátil obchodníky do covidové reality

Po razantním růstu finančních trhů v prosinci vrátil leden 2021 obchodníky do covidové stagnace. Velmi vlažně začaly...

Podílové fondy navzdory pandemii ukončily loňský rok převážně v plusu

Investoři v podílových fondech budou na rok 2020 vzpomínat jako na rok, kdy všechny hlavní druhy fondů rostly. I přes...

Komentář: Bitcoin je nespoutaný svět, jeho cena dnes boří rekordy

Bitcoin už dávno není hračkou pro počítačové nadšence a měnou v temné části internetu. Šplhá na své nové maximum. Pokud...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR (30 - 35 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...