Felix – zvěstovatel lepších časů?

  12:14aktualizováno  12:14
České fondy se v minulém týdnu mohly radovat z toho, že po několika týdnech opět prodaly více podílových listů než odkoupily. Na tomto výsledku má částečně zásluhu i Felix...
České fondy se v minulém týdnu mohly radovat z toho, že po několika týdnech opět prodaly více podílových listů než odkoupily. Na tomto výsledku má částečně zásluhu i Felix – marketingový balíček IKS, který byl na český trh uveden před deseti dny, a o kterém si můžete přečíst více zde. Prodeje fondů IKS, nabízených v jedné ze tří variant Felixe, ve srovnání s předchozími týdny slušně vzrostly. Mnohem větší zásluhu na příznivém vývoji minulého týdne má ale fond 1.IN Restituční, který zaznamenal výrazné snížení odkupů oproti předcházejícím týdnům.

Jaké jsou tedy celkové výsledky minulého týdne? Celková výše odkupů byla ovlivněna skutečností, že v minulém týdnu bylo o jeden pracovní den méně. České fondy v součtu prodaly podílové listy za 372 mil. Kč a odkoupily za 252 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily 120 mil. Kč. Na prvním místě pomyslného žebříčku se nejčastěji střídají dva fondy peněžního trhu – fond SIS-SPOROINVEST a IKS Peněžního trhu. V minulém týdnu poslední jmenovaný těsně předstihl svého rivala – IKS Peněžního trhu měl čisté prodeje +55 mil. Kč, SIS-Sporoinvest +53 mil. Kč. Na třetí příčku v minulém týdnu sestoupil fond IKS Dluhopisový s čistými prodeji +26 mil. Kč. Z tohoto žebříčku se zdá, že Felix sklízí první ovoce. K potvrzení jeho úspěšnosti si ale musíme počkat na výsledky nadcházejících týdnů.

Týdenní výkonnost fondů všech kategorií byla vzácně vyrovnaná. Hodnota vlastního jmění na podílový list se u akciových fondů v průměru nezměnila (+0,1%). Světové trhy v minulém týdnu procházely stagnací a výkonnost nezlepšil ani mírný růst českých akcií. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond Živnobanka-AF (+1,5%), investující převážně do domácích akcií. Nedařilo se naopak fondu AKRO Eurotech (-1,1%).

Fondy fondů, investující pouze do zahraničních podílových fondů, dosáhly nižšího zhodnocení než akciové fondy (-0,1%). Výkonnost všech tří fondů byla přitom velmi vyrovnaná – rozdíl mezi nejvyšším zhodnocením (IKS fond fondů (-0,1%)) a nejnižším zhodnocením (1.IN - Fond fondů (-0,3%) činil pouhé dvě desetiny procenta.

Z mírného růstu českých akcií dokázaly nejvíce vytěžit smíšené fondy (+0,2%). Největší růst v této kategorii zaznamenal fond NEWTON, YSE akcionářů (+1,2%). Naopak nejnižší výkonnost měl v minulém týdnu fond 1.IN - Středoevropský fond (-1,2%).

Dluhopisové fondy zaznamenaly zhruba stejnou výkonnost jako smíšené fondy (+0,19%). Ceny dluhopisů v minulém týdnu zhruba stagnovaly. Nepříznivou zprávu o inflaci za duben vykompenzovalo snížení úriokových sazeb v Evropské měnové unii. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond IKS Eurobondový (+0,45%), naopak nejnižší výkonnosti dosáhl fond SIS – BONDINVEST (+0,05%).

Hodnota podílového listu se v kategorii fondů peněžního trhu v průměru nezměnila ani o haléř (+0,00%). Za tímto číslem stojí opět fond AKRO OBLIGACE (-0,38%), který investuje na evropském peněžním trhu a který je tudíž velmi citlivý na vývoj směnného kurzu koruny. Nejlépe se dařilo fondu IKS Peněžní trh (+0,12%).

Myslíte si, že prostřednictvím Felixe bude investovat do podílových fondů i úplný laik? Myslíte, že českým akcií dojde v tomto týdnu dech a zaznamenají opět korekci? Napište nám své názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Místo hypotéky půjčka na bydlení od státu: Stát nabízí mladým až 2 miliony

Kurzy.cz Až dva miliony korun mohou získat od státu mladí lidé na pořízení vlastního bydlení. Peníze od Státního fondu rozvoje b...

Dremo Personaldienstleistung GmbH
TRUHLÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč

Najdete na iDNES.cz