Felix – zvěstovatel lepších časů?

  12:14aktualizováno  12:14
České fondy se v minulém týdnu mohly radovat z toho, že po několika týdnech opět prodaly více podílových listů než odkoupily. Na tomto výsledku má částečně zásluhu i Felix...
České fondy se v minulém týdnu mohly radovat z toho, že po několika týdnech opět prodaly více podílových listů než odkoupily. Na tomto výsledku má částečně zásluhu i Felix – marketingový balíček IKS, který byl na český trh uveden před deseti dny, a o kterém si můžete přečíst více zde. Prodeje fondů IKS, nabízených v jedné ze tří variant Felixe, ve srovnání s předchozími týdny slušně vzrostly. Mnohem větší zásluhu na příznivém vývoji minulého týdne má ale fond 1.IN Restituční, který zaznamenal výrazné snížení odkupů oproti předcházejícím týdnům.

Jaké jsou tedy celkové výsledky minulého týdne? Celková výše odkupů byla ovlivněna skutečností, že v minulém týdnu bylo o jeden pracovní den méně. České fondy v součtu prodaly podílové listy za 372 mil. Kč a odkoupily za 252 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily 120 mil. Kč. Na prvním místě pomyslného žebříčku se nejčastěji střídají dva fondy peněžního trhu – fond SIS-SPOROINVEST a IKS Peněžního trhu. V minulém týdnu poslední jmenovaný těsně předstihl svého rivala – IKS Peněžního trhu měl čisté prodeje +55 mil. Kč, SIS-Sporoinvest +53 mil. Kč. Na třetí příčku v minulém týdnu sestoupil fond IKS Dluhopisový s čistými prodeji +26 mil. Kč. Z tohoto žebříčku se zdá, že Felix sklízí první ovoce. K potvrzení jeho úspěšnosti si ale musíme počkat na výsledky nadcházejících týdnů.

Týdenní výkonnost fondů všech kategorií byla vzácně vyrovnaná. Hodnota vlastního jmění na podílový list se u akciových fondů v průměru nezměnila (+0,1%). Světové trhy v minulém týdnu procházely stagnací a výkonnost nezlepšil ani mírný růst českých akcií. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond Živnobanka-AF (+1,5%), investující převážně do domácích akcií. Nedařilo se naopak fondu AKRO Eurotech (-1,1%).

Fondy fondů, investující pouze do zahraničních podílových fondů, dosáhly nižšího zhodnocení než akciové fondy (-0,1%). Výkonnost všech tří fondů byla přitom velmi vyrovnaná – rozdíl mezi nejvyšším zhodnocením (IKS fond fondů (-0,1%)) a nejnižším zhodnocením (1.IN - Fond fondů (-0,3%) činil pouhé dvě desetiny procenta.

Z mírného růstu českých akcií dokázaly nejvíce vytěžit smíšené fondy (+0,2%). Největší růst v této kategorii zaznamenal fond NEWTON, YSE akcionářů (+1,2%). Naopak nejnižší výkonnost měl v minulém týdnu fond 1.IN - Středoevropský fond (-1,2%).

Dluhopisové fondy zaznamenaly zhruba stejnou výkonnost jako smíšené fondy (+0,19%). Ceny dluhopisů v minulém týdnu zhruba stagnovaly. Nepříznivou zprávu o inflaci za duben vykompenzovalo snížení úriokových sazeb v Evropské měnové unii. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond IKS Eurobondový (+0,45%), naopak nejnižší výkonnosti dosáhl fond SIS – BONDINVEST (+0,05%).

Hodnota podílového listu se v kategorii fondů peněžního trhu v průměru nezměnila ani o haléř (+0,00%). Za tímto číslem stojí opět fond AKRO OBLIGACE (-0,38%), který investuje na evropském peněžním trhu a který je tudíž velmi citlivý na vývoj směnného kurzu koruny. Nejlépe se dařilo fondu IKS Peněžní trh (+0,12%).

Myslíte si, že prostřednictvím Felixe bude investovat do podílových fondů i úplný laik? Myslíte, že českým akcií dojde v tomto týdnu dech a zaznamenají opět korekci? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz