KOMENTÁŘ: Dluhopisy trhají rekordy, je to však správně?

aktualizováno 
Výnosy dluhopisů dosahují historických minim. V praxi to znamená, že investoři dluhopisy nakupují jako zběsilí a jejich cena roste, zatímco jejich výnos klesá. Proč tomu tak je, respektive co by toto chování mohlo naznačovat, přibližuje ve svém komentáři investiční analytik Partners Ondřej Slezáček.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Státní dluhopisy zemí s kvalitním investičním ratingem, jako je Německo a USA, se obecně považují za bezrizikové aktivum. Dalo by se tak říct, že se investoři přesouvají z rizikovějších aktiv, např. akcií, do bezpečných přístavů a uplatňuje se tzv. efekt „flight-to-safety/quality“.

Vývoj výnosu německého státního dluhopisu (10 let)

Vývoj výnosu německého státního dluhopisu (10 let) | foto: Tradingeconomics.com / iDNES.cz

Tento ortodoxní přístup by byl vcelku logický, neboť ve světové ekonomice sílí obavy z příchodu recese, na což již reagovaly některé centrální banky holubičí náladou a prvními sníženími úrokových sazeb. Kondici ekonomikám nedodává ani narůstající protekcionismus v mezinárodním obchodu s hlavními aktéry na trase Šanghaj-Washington.

Záporný úrok jako nirvána dlužníků

Ondřej Slezáček

  • V roce 2018 absolvoval studium na Univerzitě Palackého v Olomouci.

  • V současnosti dokončuje studium Finančního inženýrství na VŠE v Praze.

  • O dění na finančních trzích se aktivně zajímá od roku 2016.

  • V investiční společnosti Partners se věnuje oblasti řízení rizik a reportingu.

Ondřej Slezáček

Člověk ale nemusí mít ekonomické vzdělání, aby si odpověděl na otázku, jestli jsou záporné úroky v souladu se základními ekonomickými principy. Laicky řečeno, půjčím si peníze a ještě za to dostanu zaplaceno. Zní to jako sen?

V současnosti je to bohužel realita, ze které se může stát noční můra pro celý finanční trh. První náznaky už lze pozorovat např. na dánském bankovním trhu, kde Jyske Bank A/S oznámila, že hodlá začít poskytovat hypotéky na 10 let s úrokem -0,5 %.

Pojďme ale ještě dál. Nordea má v úmyslu poskytovat hypotéky s úrokem -0,5 % i na 30 let! To z historického hlediska opravdu nemá obdobu. Budou-li poklesy výnosů dále pokračovat nebo alespoň setrvají v negativním pásmu a nižší úrokové sazby budou ještě podpořeny centrálními bankami, nemusí být tento dánský úkaz úplná utopie ani v jiných zemích. Kde tedy hledat příčiny tohoto „abnormálního“ jevu?

Korelace mezi vývojem českého státního dluhopisu (5 let) a průměrné úrokové...

Korelace mezi vývojem českého státního dluhopisu (5 let) a průměrné úrokové sazby hypoték s fixací 1-5 let je 0,88, což značí téměř lineární závislost. | foto: ARAD, ČNB / iDNES.cz

Příliš mnoho peněz v ekonomice

Poradíme vám, jak výhodně investovat.

Prvního viníka bychom mohli najít ve finanční krizi a v řešení jejího dopadu. Aby se předešlo recesi a zároveň se nastartoval hospodářský růst a dodržely inflační cíle, snížili centrální bankéři úrokové sazby až na 0 % či níže. Když ani tato stimulace neměla dostatečný efekt, napumpovali do ekonomik obrovské množství peněz skrze nestandardní programy – FED a ECB prostřednictvím kvantitativního uvolňování peněz nebo ČNB skrze měnové intervence.

Na krátkou dobu se tak tito aktéři mohli plácat po zádech, jelikož se jim inflaci a růst opravdu podařilo vzkřísit. Jak to ale bývá, každá mince má dvě strany. Zdá se, že se tyto prostředky začaly přelévat na kapitálový, zejména akciový trh, což má za následek, že ceny akcií ještě nedávno dravě trhaly jeden rekord za druhým. Jak se zdá, nyní se začíná neefektivita šířit i na trh dluhopisů, resp. hypotečních úvěrů.

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Dalším důvodem by mohla být přílišná regulace. Mnoho penzijních a dluhopisových fondů si v době záporných výnosů nemůže dovolit držet většinu peněz ani na běžných účtech, jelikož jim regulatorní podmínky povolují mít takto uloženo jen určité procento majetku. V praxi jsou tak asset manažeři často nuceni takový dluhopis nakoupit, ať je situace jakákoliv.

Hrozí tak, že se výkonnost konzervativních penzijních fondů bude zase plížit okolo 0 % a jedinou rozumnou cestou z dlouhodobého hlediska zůstane volba dynamické strategie. Jak se tedy zdá, přílišná opatrnost se ne vždy zcela vyplácí.

Závěrem lze říci, že současná situace na dluhopisových trzích určitě standardní není a standardem by být neměla, ale bohužel nic zatím nenaznačuje, že by se měla závratně změnit.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz