Přinášíme unikátní žebříček DIPů. Kdo nabízí nejlepší spoření na penzi?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je možnost, jak investovat na penzi se státní podporou. Je alternativou ke starém i novému penzijku a loni si zřídilo přes 116 tisíc Čechů. Které nabídky jsou však na trhu aktuálně nejlepší, jaké jsou poplatky a co při výběru vhodného DIP vnímat jako výhodu a silnou stránku? Ve spolupráci s analytiky společnosti ScottαRose přinášíme unikátní žebříček nabídek pěti nejlepších DIPů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vytvořit si na důchod finanční polštář prostřednictví dlouhodobého investičního produktu, zkráceně DIP, je možné od ledna 2024, kdy tato novinka odstartovala. Zprvu se zdálo, že o produkt nebudou mít Češi moc velký zájem, ale v závěru loňského roku nastal obrat. Podle údajů Asociace pro kapitálový trh si loni nakonec sjednalo DIP podporovaný státem přes 116 tisíc lidí.

DIP slouží k tomu, aby se Češi mohli finančně zajistit na důchod investicemi do zákonem vymezených investičních nástrojů. Stát k tomu přidává daňovou výhodu. Za každý kalendářní rok v DIP je možné získat úsporu na daních až 7 200 korun, což platí v případě, že si na investiční nástroje DIP vložíte za daný rok alespoň 48 000 korun. Pokud ale využíváte i další státem podporované produkty, jako je například penzijko nebo investiční životní pojištění, u kterých stát poskytuje výhodu odpočtu, pak se vložené částky sčítají. Do DIP pak stačí vložit za rok méně peněz.

Co je dobré vědět o DIP, abyste s touto investicí neprodělali

DIP je vhodný pro různé typy investic, ať už si chcete peníze odkládat pravidelně v menších částkách nebo je na účet poslat jednorázově. Každý si může zvolit také vlastní investiční strategii. Právě to ho odlišuje od penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, ve kterých je možné investovat pouze do účastnických fondů daných společností. Každý si přitom může sjednat i několik DIPů, jejich počet není omezen.

Výhody Dlouhodobého investičního produktu:

  • Každý rok si může klient od základu daně odečíst až 48 000 Kč (tento limit se vztahuje na všechny sjednané produkty na zabezpečení na stáří, tj. investiční životní pojištění, DPS a DIP),
  • na DIP může pravidelně přispívat zaměstnavatel, a to až 50 000 Kč ročně (tento limit se opět vztahuje na všechny sjednané produkty na zabezpečení na stáří), současně tento příspěvek nepodléhá odvodům sociálního a zdravotního pojištění a představuje na straně zaměstnavatele daňově uznatelný náklad,
  • klient sám rozhoduje o složení svého portfolia,
  • má možnost zhodnocovat své finanční prostředky například v podílových fondech, dluhopisech, akciích, certifikátech nebo ETF (tzn. burzovně obchodovatelných fondech).

Jak napovídá samotný název, jde o dlouhodobý produkt. Pro čerpání daňové výhody je třeba dodržet dvě základní podmínky – peníze nesmíte vybrat před dosažením věku 60 let, jinak musíte státu vrátit ušetřenou daň z příjmu. Smlouva musí zároveň trvat minimálně deset let.

Podmínka 60/10 pro čerpání daňové výhody:

  • Peníze nesmíte vybrat před dosažením věku 60 let.
  • Smlouva musí trvat minimálně deset let.

Unikátní žebříček porovnává 35 nabídek

Investovat a střádat na penzi v DIP umožňuje Čechům již několik desítek společností. Která z nabídek však patří aktuálně k nejlepším? Na tuto otázku umí odpovědět unikátní matematická metoda, díky které porovnávají analytici společnosti Scott & Rose společně s projektem finanční gramotnosti Eligot nabídky 35 poskytovatelů.

„Hodnocení Dlouhodobých investičních produktu probíhá ve spolupráci s projektem finanční gramotnosti Eligot. V rámci tohoto projektu jsou pravidelně monitorovány nabídky více jak třech desítek DIPů, které mají licenci od České národní banky. Analyzujeme ceníky poplatků, obchodní podmínky, rozsah možnosti investování, klientskou přívětivost i transparentnost produktu. Pomocí unikátního matematického modelu je pak počítán ukazatel efektivity jednotlivých produktů pod označením Sporoindex, „ říká Michal Mošnička, ředitel společnosti Scott & Rose, která je provozovatelem finančního portálu Finparáda.cz.

V následující tabulce přinášíme aktuální březnový žebříček společností s nejlepšími DIPy. Nabídky byly hodnoceny na základě cenové výhodnosti, digitalizace produktu, rozsahem nabídky produktů, transparentnosti nabídky a jednoduchosti produktu pro klienty. Podrobnou metodiku hodnocení lze najít na Finparádě.

Žebříček nejlépe hodnocených nabídek DIPů – březen 2025
SpolečnostHodnocení
1. Patria Finance*****
2. Raiffeisenbank****
3. WOOD Retail Investments (Portu)****
4. Fio banka****
5. Fondee***
zdroj: Finparáda.cz a Eligot

Hodnocení nabídek analytiky

Na prvním místě se umístila nabídka společnosti Patria Finance ze skupiny ČSOB. Silnou stránkou Patria Finance jsou nízké poplatky a široká nabídka investic. Nejdůležitější průběžný poplatek je pouze 0,12 procenta ročně a vstupní poplatek u ETF je nízkých 0,4 procenta, bohužel navýšených o 1,5 procenta poplatek za směnu korun například na eura. Druhou silnou stránkou je digitalizace – DIP lze uzavřít snadno online a v rámci webové aplikace lze zadávat příkazy k nákupu i prodeji nebo definovat dlouhodobé opakované investice. Nabídka investičních aktiv zahrnuje akcie, fondy od ČSOB/KBC a hlavně ETF. Těch je asi 50 a z pohledu DIP jde o hlavní typ investic. Patria umožňuje frakční obchodování a pro budoucí penzisty tak není problém definovat pravidelný příkaz k nákupu ve výši alespoň 500 Kč.

Druhé místo jen s malým odstupem obsadila Raiffeisenbank. Nabídka má rovněž nízké poplatky, ten hlavní je 0,2 % ročně a vstupní poplatek je 0,2 procenta u ETF. I zde je nutné upozornit na poplatek za směnu 0,9 procenta. V nabídce najdeme akcie, podílové fondy (nejen skupiny RB) a samozřejmě pro dlouhodobé pasivní investory nejdůležitější ETF. Na rozdíl od Patria ale Raiffeisenbank neumožnila v roce 2024 frakční nákup ETF, a to byl jeden z důvodů, proč nedosáhla na první místo.

Třetí místo obsadil projekt Portu, za kterým stojí společnost WOOD Retail Investments. Portu je česká obdoba roboadvisory (digitální investiční platforma) společností typu Wealthfront nebo Betterment. Pro klienty DIPu došlo ke snížení ročního průběžného poplatku na polovinu, tj. na 0,5 procenta, což je více než u Patria a Raiffeisenbank. Vstupní poplatek je naopak nulový a směna z korun například na eura probíhá za nejlepší tržní kurz v daném okamžiku. Kromě předpřipravených ETF portfolií si mohou klienti vybírat z nabídky ETF a akcií podle svého „gusta“. Výhodou oproti Patria a Raiffeisenbank může být pro velkou část klientů jednoduchost sjednání a nastavení investiční strategie. V tom Portu poráží oba poskytovatele na prvních dvou místech.

Čtvrté místo patří Fio bance. Pro některé klienty může být nabídka Fio úplně nejlepší. Důvodem je odlišná struktura poplatků. Průběžný roční poplatek z investic je totiž u Fio nulový. Zejména pro investory s vyššími hodnotami investic a delším investičním horizontem to je obrovská výhoda. Za investici do ETF klient zaplatí asi 10 eur (a poplatek za směnu Kč na EUR) a pak třeba 20 let už ani korunu. Poplatek za každou investici do ETF je ve výši 0,15 procenta z objemu, minimálně však 9,95 eura. Nevýhodou je složitější postup při nákupu, Fio nenabízí žádnou pravidelnou investici s nízkým vstupním poplatkem jako Patria, schází možnost frakčního obchodování. Fio tak bude vyhrávat u odbornější části klientů, ale průměrný klient dá přednost spíše Portu nebo s pomocí někoho zkušeného si nastaví dlouhodobou investici v Patria.

Páté místo získala Fondee. Minulý rok tuto společnost koupila finanční skupina VIGO Pavla Řeháka, která vlastní například pojišťovnu Direct. Nabídkou míří na podobné klienty jako má Portu. Nabízí přednastavená ETF portfolia, kdy pomocí jednoduchého procesu sjednání doporučí klientovi pro něj optimální nabídku. První investice je minimálně 1 000 Kč, následně již může klient zasílat libovolnou částku. Jakmile je na účtu dost peněz k nákupu celého ETF, dojde k realizaci nákupu. Tímto způsobem se Fondee vyhnula zavedení frakčního obchodování. Na rozdíl od Portu ale Fondee nenabízí akcie nebo individuální výběr ETF.

Trh tak očekává, kam se nabídka pod novým majitelem vydá. Klienti neplatí žádné vstupní poplatky, vše je hrazeno jediným průběžným poplatkem z celkové hodnoty majetku klienta. Od 1. ledna 2025 přitom došlo k navýšení poplatků. Průběžný poplatek se navýšil z 0,5 procenta na 0,605 procenta a standardní poplatek, do kterého se doúčtovává při předčasném ukončení, se zvýšil z 0,9 procenta na 1, 089 procenta.

Nejčtenější

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

Prázdniny u moře ve vlastním: Panelákový byt v Česku otvírá dveře k domu na pláži

Premium

Mít svůj dům u moře nemusí být sen, který si mohou splnit pouze multimilionáři. Pokud vlastníte byt v Česku, už na něj dost možná máte. Ať už čistě pro sebe nebo k pronájmu. Takový nákup vyjde mnohdy...

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

Nehodu nezavinil, teď trpí opěrkovým syndromem. Má nárok na odškodnění?

Dopravní nehody mají v Česku nejrůznější dohry. Pokud dojde ke zranění, je nutné vždy přivolat policii. Některé újmy se však nemusí hned projevit zcela naplno a se všemi důsledky. V takovém případě...

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

Devět členů rodiny ve firmě, to chce vzájemný respekt, říká „Betonpresák“

Ve dvou se to lépe táhne. A co teprve v devíti! V rodinné firmě Betonpres o tom něco ví. Bez jasného rozdělení rolí a vzájemného respektu by to nešlo. „Posiluje to týmového ducha napříč generacemi,“...

21. června 2025

Deset kroků, jak můžete udělat skvělý první dojem u pracovního pohovoru

Chystáte se na pracovní pohovor? Dejte si zvlášť záležet na tom, jak na zapůsobíte. Udělat na personalistu dokonalý první dojem se dá celkem snadno naučit. Třeba vás inspiruje naše desatero...

20. června 2025

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

20. června 2025

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

19. června 2025

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

19. června 2025

Nehodu nezavinil, teď trpí opěrkovým syndromem. Má nárok na odškodnění?

Dopravní nehody mají v Česku nejrůznější dohry. Pokud dojde ke zranění, je nutné vždy přivolat policii. Některé újmy se však nemusí hned projevit zcela naplno a se všemi důsledky. V takovém případě...

18. června 2025

Až 800 tisíc lidí pečuje o své blízké. Sami se stávají ohroženými. Má to řešení?

V Česku roste počet lidí, kteří vyžadují dlouhodobou péči. Podle prognóz bude tento vývoj v dalších letech narůstat. Už čtyři pojišťovny na tento negativní trend reagují. Pro případ dlouhodobé péče...

18. června 2025

Rozvod a vypořádání SJM může být o nervy. Zvláště u podnikatelů

Nejen třeba byt či rodinný dům, ale i nabyté firmy, obchodní podíly, investice, zisky a výnosy, stejně tak i úvěry a ztráty spadají do společného jmění manželů, a tedy i majetkového vypořádání v...

17. června 2025

Prázdniny u moře ve vlastním: Panelákový byt v Česku otvírá dveře k domu na pláži

Premium

Mít svůj dům u moře nemusí být sen, který si mohou splnit pouze multimilionáři. Pokud vlastníte byt v Česku, už na něj dost možná máte. Ať už čistě pro sebe nebo k pronájmu. Takový nákup vyjde mnohdy...

17. června 2025

Víte, kdo je odborník a kdo profesionál? Rozdíl je výrazný

Rozdíl mezi odborníkem a profesionálem nespočívá v rozsahu jejich odborných znalostí a zkušeností. Spočívá v pravidlech, kterými se při své činnosti řídí. O jaké pravidla jde a jaký je podstatný...

16. června 2025

Dachmantechnik s.r.o.
Obchodní zástupce

Dachmantechnik s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 150 000 Kč

Poprvé do práce již ve 14 letech. Co musí brigádníci i jejich rodiče vědět

Premium

Letos mohou poprvé brigádničit i čtrnáctiletí školáci. Novela zákoníku práce jim během letních prázdnin umožňuje vykonávat jednoduché práce. Pro mladé jde o velkou novinku – a pro rodiče o důležitý...

15. června 2025

Cévní chirurgie pro mě byla láska na první pohled, říká lékař

Medicína pro něj byla jasná volba. Po dokončení lékařské fakulty však nenastoupil do některé z českých nemocnic, ale odešel pracovat do Německa. Nevidí na tom nic špatného. „Získané zkušenosti si...

14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.