Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: DIP je na trhu už téměř rok. O jeho výhodách Češi pořád mnoho neví

  14:33
Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP v Česku funguje od začátku letošního roku. Jde o nástroj určený primárně pro dlouhodobé investování a odkládání peněz až do důchodového věku. Nad jeho využitím se v komentáři zamýšlí projektová manažerka Fio banky Anna Mandák.

Anna Mandák, projektová manažerka Fio banky | foto: Alice Vysušilová

Výhodu v používání DIPu vidím v tom, že ho každý může využívat dle své aktuální finanční situace, investiční odvahy nebo zkrátka dle doby, která mu do důchodu zbývá. A hlavně způsob využívání může v průběhu času měnit.

Je možné ho využít jen jako odložení peněz, na které nějakou dobu nemůžu sáhnout. Další klient ho využije jako alternativní obchodní účet pro obchodování s akciemi. A všichni dohromady mohou využívat další bonusy jako jsou příspěvky zaměstnavatele nebo sleva na dani z příjmu.

Dlouhodobý investiční produkt je totiž další ze státem podporovaných produktů jako jsou penzijní pojištění, doplňkové penzijní spoření nebo soukromé životní pojištění. A právě státní podpora je jednou z hlavních výhod.

Úspora na daních

Za každý kalendářní rok v DIPu je možné získat úsporu na daních až 7 200 Kč. Této maximální úspory dosáhnou klienti v případě, že si na DIP účet vloží za daný rok alespoň 48 000 Kč. Toto platí v případě, že nespoří ještě v dalším produktu, který poskytuje podobnou výhodu odpočtu, pak se vložené částky sčítají, a tedy bude stačit do DIPu vložit peněz méně.

Jestliže ale mají pouze DIP – když se rozhodli třeba penzijní připojištění zrušit – bude potřeba mít za rok vloženo právě alespoň 48 000 Kč, které si klient následně bude moci odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob. A na to už nezbývá příliš mnoho času. Tato částka musí být na účtu před koncem roku, aby v roce následujícím bylo možné úsporu uplatnit. Každý klient pak od nás dostane potvrzení pro daňové účely, kde bude jasně vydefinované, v jaké výši si příspěvky klient sám zaslal, a tedy které je možné použít pro daňový odpočet.

Můžeme si to ukázat na konkrétních příkladech, které dokazují, že DIP může být vhodný pro různé typy investic, ať už si chcete peníze odkládat pravidelně v menších částkách nebo je na účet poslat jednorázově:

  • Klient 1: posílá si na DIP účet každý měsíc 1 700 Kč, za 12 měsíců tam tedy má nastřádáno 20 400 Kč. Pro maximální daňovou úsporu si do konce roku musí na DIP účet poslat ještě 27 400 Kč.
  • Klient 2: hned po založení si na DIP účet poslal volné úspory ze spořicího účtu ve výši 50 000 Kč. Podmínka pro maximální daňovou úsporu je již splněna a do konce roku si tam již žádné další peníze poslat nemusí, daňová úspora už vyšší nebude.
  • Klient 3: založil si DIP v červenci a od té doby si tam každý měsíc posílá 1 000 Kč, na účtu je tedy aktuálně 6 000 Kč. Moc volných prostředků ale nemá, do konce roku může na DIP účet uložit jen dalších 10 000 Kč, celkem 16 000 Kč ke konci roku 2024. O slevu na dani klient nepřijde, jen nedosáhne maximální výše, nýbrž pouze 2 400 Kč.

Pro odečet z daňového základu se počítají pouze vlastní vklady klienta, nikoliv příspěvky zaměstnavatele nebo výnosy z investic. Podstatné také je, že klient peníze nemusí hned investovat, mohou na účtu klidně jen čekat na vhodnou chvíli. Důležité je, že jsou právě na DIP účtu. Stejně tak ale ničemu nevadí, pokud je u nás klienti ihned aktivně investuje, ať už do akcií, našich podílových fondů, dluhopisů nebo ETF.

Výhody i pro zaměstnavatele

Další výhodou pro klienty je možnost získat na DIP účet příspěvky od svého zaměstnavatele, který si je také může odečíst z daní, a to až do výše 50 000 Kč ročně na každého zaměstnance. V praxi to může znamenat měsíční příspěvek přibližně 4 150 Kč.

Ohledně možnosti příspěvku by se klienti měli informovat u svého zaměstnavatele, protože by byla škoda o tuto možnost přijít. A to pro obě strany, jelikož výhodu z tohoto čerpá zaměstnanec i zaměstnavatel. Z této částky totiž zaměstnavatel neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Pozor na poplatky

Dlouhodobý investiční produkt je nástroj, který klientům umožňuje pravidelně nebo jednorázově investovat a zhodnocovat své peníze s výhledem na několik let. Jeho dlouhodobost je zajištěna podmínkou, že pro zachování daňové výhodnosti nesmíte prostředky vložené na DIP účet vybrat dříve než za 10 let od založení DIPu a zároveň ne dříve než v kalendářním roce, kdy dovršíte 60 let věku.

Pokud byste peníze chtěli vybrat dříve, možné to je, ale budete muset zpětně vrátit daňovou úsporu, kterou jste za dobu používání DIPu od státu získali a dodatečně dodanit příspěvky jak z vložených peněz, tak z případných příspěvků zaměstnavatele. A jelikož jde o zhodnocování vlastních peněz, které dlouhou dobu nebudeme moci nijak použít, je více než vhodné si řádně zjistit podmínky jednotlivých poskytovatelů a porovnat si jejich případné poplatky.

Fio banka má v tomto směru transparentní cenovou politiku bez skrytých poplatků. Za vedení DIP účtu klienti nic neplatí, ať tam peníze jen leží nebo je klienti aktivně investují. Každý poskytovatel DIPu má v tomto ohledu trochu jiné podmínky a také jinak vysoké poplatky na různých trzích. Klient by si tak měl nejprve ujasnit, jakým způsobem bude chtít DIP alespoň v prvních letech využívat a podle toho si vybrat nejvhodnějšího obchodníka.

Dlouhodobý investiční produkt v sobě zahrnuje poskytování investičních služeb a investice do investičních nástrojů. Investice do investičních nástrojů jsou rizikové, hodnota investice může kolísat, návratnost investované částky není zaručena a investice mohou být za nepříznivých okolností ztrátové.

Prostředky vložené do investičních nástrojů v rámci DIP nejsou bankovním vkladem, a nejsou tedy pojištěny v rámci Fondu pojištění vkladů. Před investováním v rámci DIP rovněž zvažte i daňové aspekty takové investice, které se mohou měnit v závislosti na změnách v příslušných právních předpisech. Nedodržení zákonných podmínek pro vedení účtu DIP může vést k povinnosti navrácení již poskytnuté daňové podpory.

Autor:

Nejčtenější

Bez pomoci se o sebe nepostará. Žádal o příspěvek na péči, dostal 880 korun

Spoléhat se při ztrátě soběstačnosti jen na stát je hodně riskantní. Výdaje státu na sociální podpory, jako je příspěvek na péči, rostou ve stovkách milionů korun ročně, ale systém podpory vykazuje...

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

Odmítnutí ošetření, tisícovka za registraci. Co si pacient nemusí nechat líbit

Možná už se vám to někdy stalo. Chtěli jste se registrovat u nového lékaře, přijetí do péče ale podmiňoval poplatkem. Nebo i ten, ke kterému chodíte už léta, si najednou účtuje za e-recept či...

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

Co je „prokletí znalostí“ a kdo tímto problémem trpí a štve druhé

Jsou inteligentní, vzdělaní a vypracují se na nejrůznější posty. Mají však jeden vážný problém. Když mají druhým něco vysvětlit nebo sdělit, neumí to. Přitom si to vůbec neuvědomují. Takové situace...

Na brigádu už od 14 let, stojí v návrhu. Firmy ale tápou, jakou práci žákům dát

Premium

Legislativním procesem právě prochází tzv. flexibilní novela zákoníku práce, která by měla reagovat na potřeby rychle se měnícího pracovního trhu a rozhýbat ho. Počítá proto s celou řadou novinek....

24. ledna 2025

Dříve statisíce, dnes nic. Získat odškodnění za pád na zmrzlém chodníku je těžké

Pád na ledovém chodníku si může vyžádat mnoho druhů zranění od pouhých modřin až po těžké zlomeniny či úrazy páteře. Kdo odpovídá za úklid a údržbu chodníků a po kom žádat kompenzaci? A zbaví se...

24. ledna 2025

Syndrom vyhoření může potkat každého. Jak pomáhají firmy a jak si pomoci sám

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit?

23. ledna 2025

Bez pomoci se o sebe nepostará. Žádal o příspěvek na péči, dostal 880 korun

Spoléhat se při ztrátě soběstačnosti jen na stát je hodně riskantní. Výdaje státu na sociální podpory, jako je příspěvek na péči, rostou ve stovkách milionů korun ročně, ale systém podpory vykazuje...

23. ledna 2025

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...