Den D: Kamioňák si řekl o milion na pouhý prototyp garáže

aktualizováno 
Jan Petr přišel do pořadu Den D představit svou "revoluční novinku". Výsuvnou garáž. Na postavení prototypu požaduje po investorech jeden milion korun a nabízí 10 procent z případného zisku.

"Jde o garáž, která je vysouvací. Z chodníku nebo z jakéhokoliv trávníku není vidět. Na jednom parkovacím místě můžete zaparkovat i šest aut," představuje svůj projekt Petr a očividně doufá, že investory ohromí. 

Investoři jsou trochu zaraženi. Nikoli však z převratného nápadu, ale právě naopak z toho, že si Petr vůbec nezjistil, zda už něco takového existuje.

Michael Rostock se Petra ptá, zda byl v New Yorku. "V New Yorku jsem bohužel nebyl. Jezdil jsem po celé Evropě od Maďarska až po Anglii s kamionem, takže jsem projel všechna možná města a přístavy," odpovídá kamioňák. "Právě že to, co řešíte, je už dávno vyřešeno na ulicích a parkinzích v New Yorku," vysvětluje svou původní otázku Rostock.

Petr se brání tím, že na svých cestách viděl něco podobného asi jen dvakrát a navíc to mělo jen jedno podlaží. Avšak na prohlídku výsuvných garáží nemusíme létat až do Ameriky. Tomio Okamura v takové garáži parkuje dokonce už několik let.

"Výtahovou garáž využívám sedm let," říká Okamura, "je tam počítač, bliká to, pípá to. V kapse mám kartičku, kterou k tomu jenom přiložím, ono to píp, otevře se mi to, najede mi to auto, automaticky se mi tam zaparkuje, zase píp, automaticky mi vyparkuje. Do takové garáže se nevejde jen šest aut, ale je jich tam 42 a zvenčí není nic vidět."

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Jediné, v čem investoři dávají zklamanému Janu Petrovi za pravdu, je, že vysouvací garáže se nevyrábí v České republice, ale využívá se německých firem. Pan Petr se chytá pověstného stébla a zakládá svou další prezentaci na tom, že chce garáže vyrábět u nás.

Nápad přišel s motorkou

Martu Novákovou zajímá, jak na tento nápad přišel. "Můj syn si koupil motorku, ale bydlí v paneláku, takže ji nemá kam dát. Musel by jezdit přes celé město a tam ji u nějakého známého zaparkovat do stodoly. Venku by mu ji totiž mohli poškodit nějací vandalové. Tak jsem právě přišel na to, že by se před panelákem mohla postavit menší výsuvná garáž na motorky," vysvětluje Petr.

co je den d

Česká televize od 5. ledna začala vysílat druhou řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může investorům říct o částku od 200 tisíc do 1,5 milionu. Investoři pak do nápadu mohou, ale nemusí investovat.

Druhá řada má opět 13 dílů a v každém vystoupí pětice uchazečů o peníze. Sami žadatelé si řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si "podnikatel" řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla naleznete ZDE.

Milion korun, který vynálezce požaduje, je na prototyp. Ale ten už v podstatě není potřeba. I tady si však Petr nalezne skulinku. To, co už je vytvořeno, slouží velkým společnostem, ale Petr by rád nabídl takovou garáž běžným lidem pod jejich dům nebo před panelák. Vůbec si však nespočítal, kolik by taková stavba stála.

Rozpočet, který předložil investorům, nezahrnuje podle Marty Novákové všechny náležitosti a kalkulace související se stavbou. Petrův návrh vypadá, jako by majitel takové garáže měl točit rumpálem, aby stáhl auto do podzemí. O takový projekt nemá nikdo z investorů zájem.

V úterý na čt1 ve 22:00 uvidíte:

Jiří Kolaja - QR kódy, 1,5 milionu korun za 15% podíl
Petr Fomenko - elektrické motorky, 1,5 milionu korun za 20% podíl
Jaroslav Elner - naviják k sekačce, 300 tisíc korun za 50% podíl 
Jiří Steklý - čokokornouty, 200 tisíc korun za 50% podíl

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Naši práci ovlivňují chutě Čechů i počasí, říká šéf patnácti řeznictví

Pavel Holeček vede všech patnáct řeznictví řetězce hypermarketů Globus

Dobře připravené maso a skvělou uzeninu umí Češi ocenit. Dalo by se proto očekávat, že o toto řemeslo mají mladí lidé...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

Na předčasný důchod dosáhne zhruba polovina Čechů

Na předčasný důchod dosáhne zhruba polovina Čechů

Kurzy.cz Pokud chcete jít do starobního důchodu dříve, máte možnost využít takzvaného předčasného důchodu, tedy odejít do penze ...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka pro skupinu obch. poradců, Veselí nad Moravou

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz