Den D: Kamioňák si řekl o milion na pouhý prototyp garáže

aktualizováno 
Jan Petr přišel do pořadu Den D představit svou "revoluční novinku". Výsuvnou garáž. Na postavení prototypu požaduje po investorech jeden milion korun a nabízí 10 procent z případného zisku.

"Jde o garáž, která je vysouvací. Z chodníku nebo z jakéhokoliv trávníku není vidět. Na jednom parkovacím místě můžete zaparkovat i šest aut," představuje svůj projekt Petr a očividně doufá, že investory ohromí. 

Investoři jsou trochu zaraženi. Nikoli však z převratného nápadu, ale právě naopak z toho, že si Petr vůbec nezjistil, zda už něco takového existuje.

Michael Rostock se Petra ptá, zda byl v New Yorku. "V New Yorku jsem bohužel nebyl. Jezdil jsem po celé Evropě od Maďarska až po Anglii s kamionem, takže jsem projel všechna možná města a přístavy," odpovídá kamioňák. "Právě že to, co řešíte, je už dávno vyřešeno na ulicích a parkinzích v New Yorku," vysvětluje svou původní otázku Rostock.

Petr se brání tím, že na svých cestách viděl něco podobného asi jen dvakrát a navíc to mělo jen jedno podlaží. Avšak na prohlídku výsuvných garáží nemusíme létat až do Ameriky. Tomio Okamura v takové garáži parkuje dokonce už několik let.

"Výtahovou garáž využívám sedm let," říká Okamura, "je tam počítač, bliká to, pípá to. V kapse mám kartičku, kterou k tomu jenom přiložím, ono to píp, otevře se mi to, najede mi to auto, automaticky se mi tam zaparkuje, zase píp, automaticky mi vyparkuje. Do takové garáže se nevejde jen šest aut, ale je jich tam 42 a zvenčí není nic vidět."

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Jediné, v čem investoři dávají zklamanému Janu Petrovi za pravdu, je, že vysouvací garáže se nevyrábí v České republice, ale využívá se německých firem. Pan Petr se chytá pověstného stébla a zakládá svou další prezentaci na tom, že chce garáže vyrábět u nás.

Nápad přišel s motorkou

Martu Novákovou zajímá, jak na tento nápad přišel. "Můj syn si koupil motorku, ale bydlí v paneláku, takže ji nemá kam dát. Musel by jezdit přes celé město a tam ji u nějakého známého zaparkovat do stodoly. Venku by mu ji totiž mohli poškodit nějací vandalové. Tak jsem právě přišel na to, že by se před panelákem mohla postavit menší výsuvná garáž na motorky," vysvětluje Petr.

co je den d

Česká televize od 5. ledna začala vysílat druhou řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může investorům říct o částku od 200 tisíc do 1,5 milionu. Investoři pak do nápadu mohou, ale nemusí investovat.

Druhá řada má opět 13 dílů a v každém vystoupí pětice uchazečů o peníze. Sami žadatelé si řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si "podnikatel" řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla naleznete ZDE.

Milion korun, který vynálezce požaduje, je na prototyp. Ale ten už v podstatě není potřeba. I tady si však Petr nalezne skulinku. To, co už je vytvořeno, slouží velkým společnostem, ale Petr by rád nabídl takovou garáž běžným lidem pod jejich dům nebo před panelák. Vůbec si však nespočítal, kolik by taková stavba stála.

Rozpočet, který předložil investorům, nezahrnuje podle Marty Novákové všechny náležitosti a kalkulace související se stavbou. Petrův návrh vypadá, jako by majitel takové garáže měl točit rumpálem, aby stáhl auto do podzemí. O takový projekt nemá nikdo z investorů zájem.

V úterý na čt1 ve 22:00 uvidíte:

Jiří Kolaja - QR kódy, 1,5 milionu korun za 15% podíl
Petr Fomenko - elektrické motorky, 1,5 milionu korun za 20% podíl
Jaroslav Elner - naviják k sekačce, 300 tisíc korun za 50% podíl 
Jiří Steklý - čokokornouty, 200 tisíc korun za 50% podíl

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Co se skrývá za růstem akcií?

Co se skrývá za růstem akcií?

Kurzy.cz I když se ekonomika v US přehřívá a dočkali jsme se zvyšování sazeb, tak musíme brát v potaz i faktor, který bude určit...

Najdete na iDNES.cz