Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty nemovitostí pandemickou zkoušku přestály. Paradoxně mnoho nemovitostí svoji hodnotu oproti očekávání ještě zvýšila,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz šéf nemovitostního podílového fondu Trigea Tomáš Trčka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Loni v červnu, kdy odezněla první vlna covidu, jste byl, co se týče obnovy ekonomiky, relativně optimistický – život se podle vás vracel do normálu. Jak situaci vnímáte teď?
Optimistou zůstávám i nadále, přestože situace není rozhodně jednoduchá. S každým dalším uzavřením samozřejmě všem z nás dochází síly. Některé obory jsou postižené více, jiné méně, ale dopad pandemie pociťuje bez nadsázky úplně každý.

Jak to nyní vypadá v obchodních centrech? Jak si stojí jejich návštěvnost, vytíženost obchodů, ztráty z lockdownů?
Pro obchodní centra je nejhorší nepředvídatelnost. Všichni situaci chápeme a všichni rozumíme tomu, že je třeba udělat nějaká opatření. Obtížněji se už chápe, že se centra otevřou a za pár dní se v médiích diskutuje o tom, že by je bylo nejlepší je zase zavřít a to se za pár dní skutečně stane.

Na tyto situace nemáte čas se připravit. Není možné zavřít food court z hodiny na hodinu bez značných nákladů. A to jak na straně majitele centra, tak především na straně provozovatele. Není úplně jednoduché zboží naskladnit, potřebujete samozřejmě plánovat dopředu. Není možné naskladňovat zboží jenom na jeden den a pak se večer podívat na zprávy, jestli mám naskladnit zboží i na zítra, nebo ne. Takhle to bohužel dělat nejde, i když mi občas přišlo, že se někdo vlivný domnívá, že ano.

Jaká situace nyní panuje v komerčních nemovitostech v portfoliu fondu Trigea?
Z našich nemovitostí bylo zasaženo obchodní centrum Rokycanská v Plzni. Po první vlně došlo k velice rychlému návratu zákazníků. Po následných uzavírkách panuje samozřejmě mnohem větší nejistota. Největším problémem je obtížný odhad budoucnosti. Není jasné, kdy dojde k trvalému otevření a jak dlouho nás bude ještě zapínání a vypínání ekonomiky provázet. Přesto jsem přesvědčen, že se život v centru vrátí do normálu, jen to ještě nějakou chvíli potrvá.

Tomáš Trčka

Tomáš Trčka
  • V investičním bankovnictví se pohybuje 25 let.
  • V roce 2006 stál u zrodu prvního a dodnes největšího nemovitostního fondu v České republice.
  • Přes šest let působil jako generální ředitel a předseda představenstva Reica investiční společnosti České spořitelny. Následně pomáhal při vzniku dalšího nemovitostního fondu Investika.
  • V dubnu 2019 založil spolu se skupinou Partners fond Trigea, který aktivně řídí.

Vláda spustila podpůrný program Covid – Nájemné, v čase ho inovovala. Jak důležitou roli hraje v byznysu komerčních nemovitostí?
Určitě hraje zásadní roli. Já jsem velice rád, že se vláda poučila a programy Covid Nájem 2 resp. 3 vyhlásila prakticky okamžitě po uzavření center. To popravdě přineslo zásadní uklidnění do vztahů mezi nájemníky a majiteli center.

Jste s podobou programu spokojen? Jak dlouho vůbec lze „podnikat“ jen s pomocí podpůrného programu? 
Můžeme samozřejmě polemizovat, zda je podpora dostatečná a zda by neměla být vyšší. Jde ale vždy o úhel pohledu. Ale zásadní je, že jednotky, které musí zůstat zavřené, dostanou kompenzaci za dobu, kdy musely mít zavřeno. O tom, jak velká by ta kompenzace měla být, musí rozhodnout jiní. Já bych samozřejmě přál všem, aby byla co nejvyšší, protože se potkávám se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, kteří investovali vše, co měli, do něčeho, co teď nemohou provozovat. Na druhé straně ale samozřejmě chápu i to, že mnohdy prostě není odkud brát. Situace nemůže (a ani nebude) trvat donekonečna. Jednak by neměl kdo zaplatit, za druhé věřím, že se brzy najde udržitelné řešení a náš život se postupně vrátí do normálu.

Zaznamenáváte dopady krize covid i do zaměstnanosti v oblasti správy a provozu komerčních nemovitostí?
U nás je to paradoxně naopak. Během následujících dvou let chceme do obchodního centra investovat přes milion eur. Půjde o změny, které zákazník pocítí. Měly by pro něj zážitek z návštěvy centra ještě umocnit. To je důkaz toho, že prostě věříme, že obchodní centra budou mít svoji roli ve společnosti i nadále. Jsem velkým fandou e-komerce, ale kamenné obchody mají svoji budoucnost stále ještě před sebou.

Z hlediska situace komerčních nemovitostí, co by podle vás nejvíce prospělo k jejich návratu před covidem?
Já ze strategického pohledu nevnímám, že by bylo třeba se někam vracet. Pochopitelně došlo k určitému vývoji a třeba logistické areály loni ruku v ruce s jejich popularitou značně zdražily. V podstatě dnes můžete koupit plechovou halu v Ústí za stejnou cenu jako kancelářskou budovu v centru Prahy. Otázka je, zda je to správně a zda to bude platit i po dvaceti letech. Pokud se ale podíváme na trh komerčních nemovitostí jako celku, tak s výjimkou hotelů svoji hodnotu obhájily bez ztráty kytičky. Mnoho nemovitostí dokonce svoji hodnotu navýšila.

Podílové i penzijní fondy hlásí za loňský rok plusové zhodnocení. Jak jsou na tom nemovitostní fondy?
Nemovitostní fondy si už několik let vedou skvěle a rozhodně patří dlouhodobě k jedněm s nejvýnosnějších aktiv. Trigea loni připsala svým klientům skvělých 5,64 procenta.

Pokud byste měl dát loňský výnos vašeho fondu do souvislosti s výsledky z předchozích let, v čem by byl charakteristický?
Mám-li srovnat loňský rok s těmi předchozími, tak výnosově se příliš nelišil. Hodnoty nemovitostí pandemickou zkoušku přestály. Paradoxně mnoho nemovitostí svoji hodnotu oproti očekávání ještě zvýšila. Obětí roku 2020 byly nemovitosti zaměřené na turistický ruch, zejména hotely a high street retail.

Máte za to, že krize covid bude impulsem k významnějším obchodům na trhu komerčních nemovitostí? Že dojde k přeskupení „vlastnictví“?
V loňském roce došlo k propadu investičních aktivit meziročně o 70 procent. To je skutečně hodně. Předpokládám, že letos dojde k určitému oživení, ale nepředpokládám, že bychom se letos dostali na úroveň roku 2019. Prodávající i kupující jsou nadále opatrní, ale věřím, že letos proběhnou některé zajímavé transakce, minimálně Trigea by chtěla letos koupit dvě až tři nemovitosti, stále je před námi hodně práce. 

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Živnostníky decimují karantény a izolace. Mnozí na podporu nedosáhnou

Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně...

Vyrábí obličejové masky a filtry. Ve světě je znali už před covidem

„Ochranné prostředky“ či „obličejové masky“, to jsou pojmy, které až do loňského jara většina lidí prakticky neznala....

Doplňkové penzijní spoření úspory zhodnotí, staré fondy nepřekonají inflaci

Počet účastníků v nových účastnických penzijních fondech vloni stoupl o více než dvanáct procent. Vzhledem k tomu, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět rad: co sníží daň z příjmů, jak je to se slevami a co se nedaní

Povinnost odevzdat vyplněné daňové přiznání za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021. Vyplnit růžový formulář správně a...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Borkovec: Češi mají rádi nemovitosti, je i prudký zájem o investice

V Česku se rapidně zvedá zájem o investování do podílových fondů. „V prvních šesti měsících roku 2020 zainvestovali...

Odborník: Investice do energetického sektoru může přinést výrazné zhodnocení

Více než polovina technologických firem loni vykázala místo zisku ztrátu, za úspěchem tohoto sektoru stojí několik málo...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

KOMENTÁŘ: Horečka prašivých dluhopisů nekončí. Obezřetnost je namístě

V Česku přibývá firem, které si půjčují od drobných investorů peníze na svůj rozvoj. Investorům poskytnou své...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...