Co nového ve fondovém byznysu

  0:20aktualizováno  0:20
InvestAGe se chystá na změnu vlastníka. Commerz Asset Management se z ekonomických důvodů slučuje s Commerzbankou, Wood and Co. končí s distribucí zahraničních fondů privátní klientele a Česká spořitelna chystá distribuci zahraničních fondů ve velkém.
InvestAGe do nových rukou

Český finanční sektor rozhodně neupadá do hlubokého letního spánku. Vláda úspěšně zakončila privatizaci Komerční banky a fondový byznys je také v neustálém víru změn. Investiční společnost InvestAGe, spravující zhruba 500 mil. Kč ve třech fondech, již od jara hledá nového vlastníka, který by společnosti zajistil dynamičtější rozvoj především v oblasti získávání nových aktiv pod správou. Investiční společnosti stojící mimo velké bankovní domy či mezinárodní finanční skupiny se na stále konkurenčnějším českém trhu těžko prosazují, a to především kvůli omezenějším prostředkům na marketing a slabší distribuční síti. Majoritním akcionářem InvestAGe IS jsou firmy okolo společnosti ImAGe Group, a.s.
Nejžhavějším kandidátem na převzetí InvestAGe IS je J&T Asset Management (JTAM), která spravuje asi 1,4 mld Kč ve svých fondech. JTAM je součástí velmi ambiciózní finanční skupiny okolo J&T Banky, která vznikla na základech zkrachovalé Podnikatelské banky zakoupené slovenským kapitálem. Nákup další investiční společnosti je pro JTAM logickým krokem, protože lukrativnost byznysu správy aktiv je přímoúměrná velikosti spravovaných aktiv a ve velmi konkurenčním prostředí ovládaném bankovními domy se bez akvizic roste velmi těžko. I kdyby k prodeji došlo, bude JTAM stále malou investiční společností, jejíž hlavním úkolem bude budování silného jména, které je na pozadí neustálých finančních krachů velmi důležité.

Česká spořitelna in, Wood & Co out

Wood & Co. se i přes relativní úspěchy v distribuci zahraničních fondů chystá z tohoto odvětví částečně vycouvat. Hodlá totiž obsluhovat již jen institucionální klienty. Tato změna strategie zřejmě souvisí s celkovou reorganizací společnosti, v rámci které se omezily středoevropské aktivity jen na Českou republiku a Polsko. Z tohoto kroku zřejmě nejvíce vytěží další nezávislí distributoři jako jsou Baader, BBG Finance a Raiffeisen CI. Do oblasti distribuce zahraničních fondů se chystá na konci září velmi razantně vstoupit i Česká spořitelna, která rozšíří své fondové portfolio (SIS, Erste Sparinvest a ING IM) o fondy několika světových investičních společností.

Konec CAM

Vzhledem ke specifikám českého kapitálového trhu se německá banka Commerzbank rozhodla pohltit svou dceru Commerz Asset Management (CAM) a nabízet služby správy aktiv a distribuce fondů pouze v rámci banky. Podobným procesem prochází i Raiffeisen Capital Invest. Jak Commerzbank, tak i CAM mají licenci obchodníka s cennými papíry a malá velikost českého kapitálového trhu takový „luxus“ (na západ od nás naprosto běžný) neospravedlňuje. Klienti navíc běžně požadují při svěření svých prostředků od správcovské firmy bankovní garance, což při provádění správy bankou přirozeně odpadne.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz