Bitcoin je neznámější z virtuálních měn (také kryptoměn) založených na technologiích. Jeho cena z dlouhodobého hlediska neustále roste, působí tedy jako ideální investiční příležitost. Před začátkem obchodování s bitcoinem je však nezbytné pochopit, jak funguje.
Běžné jsou silné výkyvy, výjimkou nejsou ani změny cen o desítky procent. Investování do digitální měny není pro každého.
Jak bitcoin vznikl
Kryptoměna (bitcoin) i stejnojmenná platforma (Bitcoin) pro obchodování vznikly v roce 2009 ve snaze vytvořit měnu nezávislou na státech či bankách, a tedy nepodléhající inflaci. Stojí za ním jedinec či skupina pod jménem Satoshi Nakamoto.
Co je bitcoin
I když ve spojitosti s bitcoinem najdete vizualizace zlatých mincí s logem ₿, nejde o fyzické platidlo. Jde o virtuální měnu, existuje pouze v elektronické podobě. Maximální počet bitcoinů byl už předem stanoven na 21 milionů jednotek, není tedy možné vytvořit umělou inflaci.
Jak se zapojit
Díky absenci jakékoli kontroly či řízení se na bitcoinové síti podílí jen dva druhy aktérů.
- Koncoví uživatelé – používají bitcoiny jako měnu, vytvářejí transakce a mají peněženky.
- Těžaři – Zajišťují bezpečnost sítě a její fungování a získávají nové bitcoiny.
Těžit můžete samiSlužby zprostředkovávající výkon umožňují těžit i bez extrémně výkonně sestavy, rentabilita je ale sporná. |
Pod názvem těžba se skrývá ověřování jednotlivých transakcí provedených uživateli. Funguje na principu řešení složitých matematických výpočtů a jde o technologicky i energeticky velmi náročný proces. I kvůli tomu jsou převody peněz poměrně zdlouhavé a poplatky vysoké.
Těžba bitcoinů škodí. Zanechává stejnou uhlíkovou stopu jako Las Vegas![]() |
Kde jsou bitcoiny uložené
Záznamy o každém bitcoinu i jeho pohybech jsou uložené v decentralizované databázi, tzv. blockchainu. Představit si jej můžeme jako virtuální a všem přístupnou účetní knihu. Právě díky tomu nemá síť žádnou kontrolní organizaci, která by mohla s bitcoinem manipulovat nebo jakkoli řídit jeho vývoj.
Jak blockchain funguje
Blockchain se skládá z jednotlivých bloků, které vytváří těžaři při potvrzování transakcí vytvořených uživatelem. Každý nový blok tak navazuje na předchozí a potvrzuje jejich platnost. Záznamy v blocích nejde zpětně změnit.
Kompletní nebo částečné kopie blockchainu jsou uložené v jednotlivých počítačích bitcoinové sítě, nazývaných uzly. Každý uzel dokáže novou transakci ověřit a přeposlat k uložení i dalším uzlům.
Mixéry
Transakce bitcoinů jsou transparentní a neposkytují stoprocentní anonymitu. Detaily o transakcích se dají v blockchainech dohledat.
Existují však takzvané mixéry, které je rozmělní a dílčí části spojí s transakcemi dalších uživatelů, takže převod není v podstatě možné zpětně identifikovat.
Kde své bitcoiny uvidím?
Své bitcoiny uživatelé spravují pomocí specializovaných programů zvaných bitcoinová peněženka. Každá má unikátní adresu – kód, který můžeme chápat jako ekvivalent čísla bankovního účtu – sloužící pro peněžní transakce.
Můžou mít podobu počítačového programu, mobilní aplikace, USB klíče nebo být zcela on-line. Přímo v peněženkách však virtuální měna uložená není, pouze k nim umožňují přístup. Konkrétní bitcoiny jsou navázané na privátní klíče, které dokazují jejich vlastnictví. Bez klíče nejde s penězi nijak manipulovat.
Kde se s ním dá platit
Virtuální měnu v současnosti přijímá řada e-shopů. Využít ji můžete například pro platby za elektroniku v Alza.cz, hudební vybavení na Muzikeru nebo za léky na Pilulce. Pomocí bitcoinů jdou také hradit účty za energie, například u Pražské plynárenské. Skrze službu Qerko jde kryptoměny použít i v restauracích.
Nákup a prodej bitcoinu
Po základním vysvětlení pojmů i způsobu fungování bitcoinu konečně to nejdůležitější – kde měnu koupit? Způsoby, jak bitcoin získat jsou, kromě těžby, v podstatě tři.
- Směnárny: fungují jako běžné směnárny – bitcoiny lze koupit či prodat podle stanoveného kurzu. Díky jednoduchosti jsou vhodné pro začátečníky.
- Burzy: volba pro zkušenější. Propojují jednotlivé uživatele, kteří si měnu prodávají mezi sebou.
- Bankomaty: nakoupit v nich můžete za hotové či kartou. V Česku jich najdete už několik desítek, ne všechny však zároveň umožňují bitcoiny prodat.
Kryptoměnové ETF fondy nabízejí už i české banky. Snaží se chytit trend![]() |
Bitcoiny bez peněženky
Nákup bitcoinů bez peněženky takzvaně do úschovy umožňují některé směnárny či bankovní aplikace, například Revolut. Nakoupenou měnu spravují vaším jménem.
Jak se daní prodej bitcoinů
Pravidla pro zdanění prodeje kryptoměn se letos v únoru změnila. Nyní se k nim přistupuje stejně jako k akciím. Nový zákon osvobozuje prodej bitcoinu od daně, pokud jej investor drží alespoň tři roky. Osvobození se týká prodejů nanejvýš do 40 milionů korun.
Od daně je osvobozen také každý, kdo během jednoho kalendářního roku prodá kryptoměny v maximální hodnotě 100 000 korun. V opačném případě se na prodej vztahuje 15% daň.
Varování na konec
Bitcoin postrádá zákaznický servis nebo záruky poskytované klasickými bankami. Pokud svou peněženku omylem smažete, nebo k ní ztratíte heslo, peníze se navždy ztratí. Peníze jsou ztracené i v případě, že je odešlete na neexistující adresu.
Bitcoinový manuál pro začátečníky aneb co je dobré vědět o této kryptoměně![]() |
Základní vlastnost bitcoinů, tedy decentralizace a rapidní změny kurzů, jsou pak úskalím pro začínající investory. Podle Jana Jandy ze společnosti Conseq Investment Management proto obchodování s bitcoiny není pro většinu lidí vhodné.