Českým fondům ubývají hvězdičky

  0:05aktualizováno  0:05
Začátkem července jsme provedli první hodnocení podílových fondů pomocí scoringu. Hodnoty scoringu pravidelně aktualizujeme začátkem každého měsíce a dnes Vám poprvé přinášíme pravidelné čtvrtletní zhodnocení dosažených výsledků.
Začátkem července jsme provedli první hodnocení podílových fondů pomocí scoringu. Hodnoty scoringu pravidelně aktualizujeme začátkem každého měsíce a dnes Vám poprvé přinášíme pravidelné čtvrtletní zhodnocení dosažených výsledků.

Na úvod je nutno říci, že se řada hodnocených fondů výrazně rozrostla. Z českých fondů do hodnocení přibyly fondy spravované Investiční společností České Spořitelny, ze zahraničních fondů fondy KBC a HSBC. Tito nováčci si nevedli špatně, především pak fondy ISČS a KBC získaly hned hodnocení nejvyšší – pět hvězdiček. Řada hodnocených fondů se od července rozrostla i tím, že několik českých fondů konečně dosáhlo dostatečně dlouhé historie k jejich hodnocení – jmenovitě se jedná o fondy NEWTON FOND PLUS, Union vyvážený, AKRO Český a 1.IN Akciový fond.

Většina českých fondů hvězdičky spíše ztrácela. Za tímto výsledkem stojí především propad českého akciového trhu posledních měsíců a celková vyšší kolísavost emerging markets ve srovnání s vyspělými trhu západní Evropy a severní Ameriky. Jelikož je srovnání pomocí scoringu relativním srovnáním, některé fondy ztratily hvězdičku i v důsledku začlenění několika vysoce kvalitních fondů do hodnocení. Pojďme se nyní podívat na hodnocení podle kategorií fondů.

Fondy peněžního trhu

V této kategorii se objevily hned dva fondu ISČS – fond ISČS-Sporoinvest a fond ISČS-MERKUR. Ve srovnání s ostatní konkurencí dopadly tyto dva fondy průměrně, když ISČS-Sporoinvest získal tři a ISČS-MERKUR dvě hvězdičky. Většina fondů peněžního trhu hvězdičky ztrácela – o jednu hvězdičku jsou chudší fondy: Union peněžní trh, Živnobanka-Sporokonto a IKS Peněžního trhu. Jediným fondem, který si polepšil, je ČSOB peněžní trh, který získal hvězdičku navíc a má nyní tři hvězdičky.

Dluhopisové fondy

I zde se objevily dva nové fondy - ISČS-Sporobond a ISČS-Bondinvest a hned oba dva obdržely všech pět hvězdiček. Za tímto výsledkem stojí především velmi nízká kolísavost hodnoty těchto dvou fondů. Volatilita fondu ISČS-Sporobond ve výši 1,42% je dokonce druhá nejnižší v této kategorii a je nižší než průměrná volatilita nejstabilnější kategorie – fondů peněžního trhu. Pohoršily si dva fondy - Citicorp OPF dluhopisů (nyní čtyři hvězdičky) a fond IKS Eurobondový (nyní dvě hvězdičky). Žádný z českých dluhopisových fondů si nepolepšil, což je důsledkem poklesu cen českých dluhopisů v reakci na růst inflace.

Smíšené fondy

Scoring této kategorie je ovlivněn značnou heterogenitou českých smíšených fondů, kdy některé z nich by se daly spíše označit za akciové nebo dluhopisové fondy. Proto se nelze divit značným pohybům v této kategorii, když některé fondy získaly či ztratily i dvě hvězdičky. Nováčkem v hodnocení jsou fondy NEWTON FOND PLUS (čtyři hvězdičky), Union vyvážený (tři hvězdičky) a AKRO Český (pouze jedna hvězdička). V minulosti jsme tyto fondy nehodnotili, neboť jsme neměli k dispozici dostatečně dlouhou (tříletou) historii vývoje hodnoty podílového listu. Nejlepším smíšeným fondem je stále fond investAGe AG7 FOND s pěti hvězdičkami, který vyniká jak z hlediska výkonnosti, tak i rizika. Dvě hvězdičky ztratil fond NEWTON Investment, Praděd, který má nyní nejnižší scoring - jednu hvězdičku. Po jedné hvězdě ztratily dva fondy: IKS Balancovaný (nyní tři) a Živnobanka-Korunový balancovaný fond (nyní dvě). Naopak dvě hvězdičky získal fond 1.IN Středoevropský fond (nyní tři).

Akciové fondy

Poprvé se do hodnocení akciových fondů dostal český akciový fond - 1.IN Akciový fond. Jako jediný má totiž pětiletou historii, které je podmínkou pro hodnocení výkonnosti k minimálnímu investičnímu horizontu. Hodnocení tohoto fondu je průměrné – tři hvězdičky. Fond má sice relativně nízkou volatilitu, ale zato výrazně podprůměrnou výkonnost.

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože tyto fondy jsou příliš „mladé“ a zatím nemají zdaleka dostatečně dlouhou historii k jejich hodnocení.

Fondy peněžního trhu

Scoring říjen 2001

Scoring červenec 2001

Union peněžní trh

****

*****

1. IN. Fond peněžního trhu

****

****

ISČS-Sporoinvest

***

n.a.

Citicorp OPF peněžního trhu

***

***

ČSOB peněžní trh

***

**

ISČS-MERKUR

**

n.a.

Živnobanka-Sporokonto

**

***

IKS Peněžní trh

**

***

AKRO Obligace

*

*

Dluhopisové fondy

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

n.a.

ISČS-Bondinvest

*****

n.a.

Citicorp OPF dluhopisů

****

*****

ČSOB český dluhopisový

****

****

IKS Eurobondový

**

***

NEWTON Investment, Kosíř

**

**

Smíšené fondy

investAGe AG7 FOND

*****

*****

Živnobanka-Interkonto

****

****

NEWTON FOND PLUS

****

n.a.

IKS Balancovaný

***

****

Union vyvážený

***

n.a.

KIS ALPHA EFFECT

***

***

1.IN Výnosový fond

***

**

1.IN Středoevropský fond

***

*

Živnobanka-Korunový balancovaný fond

**

***

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

NEWTON Investment, Praděd

*

***

AKRO výnosový

*

*

AKRO Český

*

n.a.

Akciové fondy

1.IN Akciový fond

***

n.a.


n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Ztratil Váš fond hvězdičku nebo ji naopak získal? Myslíte si, že změny ve scoringu jsou oprávněné? Napište nám svůj názor!

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Nejdůležitější vlastnosti investora v krizi? Nejen psychická odolnost

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl své peníze zhodnotit skvělou investicí. Jenomže investování se neobejde bez určité míry rizika. Jak se...

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

KOMENTÁŘ: Dluhopisy trhají rekordy, je to však správně?

ilustrační snímek

Výnosy dluhopisů dosahují historických minim. V praxi to znamená, že investoři dluhopisy nakupují jako zběsilí a jejich...

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTRO - PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz