Český energetický obr rozhazuje sítě po Evropě

aktualizováno 
Nestává se často, aby česká firma nakupovala majetky v zahraničí. A už vůbec ne takovým stylem, jako to v poslední době předvádí český energetický gigant ČEZ. Firma v létě uspěla v soutěži o tři distribuční firmy v Bulharsku, což byla největší česká zahraniční investice a po tendru na Slovenské elektrárne (který ještě není ztracen) se chystá na další akvizice. Jaké jsou její další vyhlídky?

ČEZ a.s. byl založen v roce 1992 Fondem národního majetku, který je i v současnosti jeho majoritním vlastníkem. Primárním předmětem činnosti společnosti je výroba, nákup, distribuce a prodej elektřiny a s tím související podpůrné služby. Dalšími důležitými činnostmi jsou výroba, prodej a rozvoz tepla.

V letech 1992 - 1998 vynaložila společnost více než 45 mld. Kč na ekologický program v souvislosti s odsířením úhelných elektráren. V průběhu následujících let byla modernizována elektrárna v Dukovanech a dokončena elektrárna v Temelíně. V roce 2003 byla vytvořena skupina ČEZ spojením s regionálními distribučními společnostmi.

Trh s elektřinou se v současné době vyznačuje liberalizací a změnami v evropské i české legislativě, která je jedním z hlavních faktorů, jež bude podle odborníků ovlivňovat dění v energetice. Mezi největší chystané změny patří rozdělení obchodu s energií a energetických dopravních cest a pak také otevření trhu pro evropské dodavatele. S tím souvisí zvyšující se konkurenční prostředí, na kterém chce společnost ČEZ obstát a stát se jedním z rozhodujících hráčů na trhu. ČEZ v současnosti zabírá na evropském trhu 2 % a patří mu tak devátá příčka mezi energetickými společnostmi. Zároveň patří mezi přední firmy v exportu elektřiny.

Akcie rostou. Dokdy ještě?

Na kapitálovém trhu patří dnes akcie společnosti ČEZ mezi nejoblíbenější tituly. Jejich cena v posledních měsících a týdnech několikrát překonala své maximální hodnoty. Potenciál k růstu stále existuje, přestože akcie společnosti se tento rok zhodnotily o více než 70 %, a za poslední dva roky jejich cena vzrostla dokonce více než na trojnásobně. Tento trend je podporován mnoha faktory.

Vývoj cen akcie společnosti ČEZ za poslední rok a objem zobchodovaných kusů

Zdroj: Burza cenných papírů Praha

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

Mezi nejvýznamnější skutečnosti podporující neustálý růst hodnoty akcií patří v posledních týdnech zvyšování velkoobchodních cen elektřiny na příští rok. I když cena nestoupla o původně předpokládaných průměrných 14 %. Vzhledem k růstu poptávky cena vzroste „jen“ o 11 %. Přesto se však citelně zvýší výnosy z prodeje elektřiny pro příští rok a spolu se zdražováním energie na zahraničních trzích tato skutečnost vytváří dobré podmínky pro růst ceny.

Další velmi často diskutovanou a mediálně rozpitvávanou skutečností je expanzivní politika společnosti. Podle vyjádření společnosti se největší zájem ČEZu soustředí především na trhy střední a východní Evropy. ČEZ je navíc schopen při současném nízkém zadlužení financovat své aktivity z vlastního cash flow.

Prvním výrazným úspěchem společnosti byla privatizace tří bulharských distribučních firem při které ČEZ získal jednu ze tří nabízených skupin. Zájem o bulharské společnosti však trvá i nadále, chystá se totiž i privatizace výrobců elektřiny. Kromě toho jsou na programu také jiné Evropské státy, které se chystají energetický sektor privatizovat. Mluví se o Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Makedonii, Ukrajině, Moldavsku, Srbsku, nebo také Kypru. Největší prioritou však stále zůstávají sousední země, tedy Slovensko a Polsko.

Nejreálněji se ale v blízké době ukazuje tendr na dvě rumunské distribuční společnosti, ve kterých je na prodej 24,6 % akcií a investor bude muset vložením kapitálu navýšit svůj podíl na 51 %. ČEZu se přisuzují velké šance a je přinejmenším vyrovnaným soupeřem druhé společnosti E-on.

Většina odborníků se shoduje také v názoru na prozatímní neúspěch v tendru na Slovenské elektrárne, který česká společnost prohrála s Italským Enelem. Jelikož nabídka ČEZu byla některými společnostmi hodnocena jako velice agresivní, neúspěch společnosti lze považovat za dobrou zprávu, protože se tím eliminuje riziko převzetí problematické společnosti. Poslední zprávy ale nasvědčují tomu, že jednání slovenské vlády se společností Enel váznou. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak se nakonec situace vyvine. V případě neúspěchu by totiž do úvahy připadal právě ČEZ, který nabídl druhou nejvyšší cenu.

V neposlední řadě na příznivý vývoj cen akcií ČEZ-u měly vliv i prodeje 34 % v Pražské energetice, bance J&T za 4,4 mld. Kč a 34 % ve společnosti ČEPS státu za 7,1 mld. Kč. Pozitivně byla přijata také zpráva o tom, že stát v nejbližší době nechystá původně zamýšlenou privatizaci 16 % společnosti.

Není čeho se bát?

Je zlato lepší než akcie? Odpověď se dozvíte v našem článku ZDE.

Na rozdíl od kladně působících zpráv je těch negativních méně. Krátkodobě mohou na cenu akcií působit poruchy v Jaderné elektrárně Temelín, z dlouhodobého hlediska by však neměly mít tyto zprávy velký význam. Dalším problémem společnosti se může stát samotný strmý růst akcií v poslední době, protože při změně nálad na trhu mají investoři tendenci maximalizovat svoje výnosy prodejem co největšího množství akcií. V případě velkého zahraničního investora může takový výprodej vytvářet velký tlak na pokles ceny. Částečné potíže může způsobit samotná nutnost integrace trhů, se kterou jsou spojeny výdaje v ve výši několika miliard korun.

Z dlouhodobého hlediska je však společnost ČEZ hodnocena jako dobrá investice. Úspěchy při minulých akvizicích a s tím spojené dobré vyhlídky na další rozšiřování působnosti dělá ze společnosti agresivního investora, který má šanci se stát velmi silným regionálním hráčem.
 
Myslíte si, že společnost ČEZ má šanci prosadit se na energetickém trhu v silné konkurenci velkých západoevropských společností? Jak dlouho bude podle vás pokračovat růst cen jeho akcií? Těšíme se na vaše názory.

reklama 
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Expert: Výnos a riziko? Oběd zadarmo v ekonomice neexistuje

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Riziko a výnos jsou dva nejdůležitější znaky investování. Vydělat peníze bez rizika dost dobře nejde. Riziko ztráty a...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
LOGISTIK S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz