České podílové fondy - léto přineslo odliv peněz

  11:20aktualizováno  11:20
V minulém týdnu se naplno projevil sezónní efekt vysokých odkupů v průběhu letních měsíců. Podílníci očividně upřednostňují pobyt na mořské pláži před smutným sledováním klesajících akciových trhů...
V minulém týdnu se naplno projevil sezónní efekt vysokých odkupů v průběhu letních měsíců. Podílníci očividně upřednostňují pobyt na mořské pláži před smutným sledováním klesajících akciových trhů, neboť se vysoké odkupy paradoxně dotkly fondů, které by neměly být tímto efektem výrazně dotčeny - akciových, smíšených fondů a fondů fondů. Lépe na tom byli ti, kteří své podíly prodali na začátku týdne, neboť v tomto týdnu zažila Pražská burza cenných papírů další pád.

Jaké jsou tedy celkové statistiky? České podílové fondy prodaly v minulém týdnu podílové listy za 323 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 370 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –47 mil. Kč. V pomyslném žebříčku nevyšších čistých prodejů se na první místo vyšplhal fond IKS Dluhopisový (+36 mil. Kč). Na druhou příčku sestoupil fond IKS Peněžního trhu (+31 mil. Kč). si po dlouhé době stoupl akciový fond IKS fond světových indexů (+27 mil. Kč). Třetí příčka zbyla fondu Živnobanka-Sporokonto (+23 mil. Kč).

V minulém týdnu poklesly evropské i české akcie. Český kapitálový trh prožil další černý týden, když index PX50 v minulém týdnu propadl pod psychologickou hodnotu 400 a ztratil 3,4%. Záporné výkonnosti tak dosáhly všechny akciové fondy s výjimkou fondu ČSOB český akciový, který má veškeré prostředky uloženy na bankovních účtech. Průměrná výkonnost akciových fondů v tomto týdnu činila -4,6%. Největší propad zaznamenal fond AKRO Eurotech (-10,6%). Pokud opomineme výše zmíněný fond ČSOB český akciový, který je spíše fondem peněžního trhu než akciovým fondem, nejméně se pokles projevil u fondu Živnobanka-Mezinárodní akciový fond (-1,0%).

Průměrná hodnota jednoho podílového listu v kategorii smíšených fondů poklesla o 2,6%, když ani jeden fond v této kategorii nedosáhl kladné výkonnosti. Nízké výkonnosti tentokrát dosahovaly především fondy společnosti První investiční, relativně dobře se bez překvapení vedlo smíšeným fondům SIS, které mají značnou část portfolia v hotovosti kvůli udržení likvidity fondů v souvislosti s odkupy Český spořitelny. Nejvyšší výkonnosti tak dosáhl fond SIS - Výnosový OPF (-0,5%), nejnižší naopak fond 1.IN Pravidelných příjmů (-4,8%).

Jen o desetinu vyšší výkonnost než akciové fondy měly v minulém týdnu fondy fondů (-4,5%). Nejhůře se dařilo fondu SIS - GLOBALTREND FF (-5,0%). Tento fond má i nejnižší výkonnost od začátku roku (-10,8%). Relativně nejlépe se vedlo fondu 1.IN - Fond fondů (-3,5%).

Ceny dluhopisů v uplynulém týdnu klesaly pod dojmem negativních ekonomických zpráv (neočekávané vysoká červnová inflace a nízká průmyslová produkce za květen). Tomu odpovídala i výkonnost dluhopisových fondů (-0,64%). Nejméně výkonným fondem se v této kategorii stal fond 1.IN - Dluhopisový fond (-1,07%). Naopak nejvíce výkonným fondem byl fond SIS – BONDINVEST (-0,43%). Ani v této kategorii se tedy žádný fond nevymanil ze záporné výkonnosti.

Pokles dluhopisů s krátkou durací se odrazil i ve výkonnosti fondů peněžního trhu (-0,03%). Výkonnosti této kategorie přitom výrazně napomohl fond AKRO OBLIGACE zhodnocením svých podílů o +0,73%, které bylo způsobeno oslabením kurzu koruny vůči euru. Nejvyšší pokles čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal fond 1.IN - Fond peněžního trhu (-0,54%).

Myslíte si, že pokles českých akcií a dluhopisů bude pokračovat i v tomto týdnu? Domníváte se, že je správné financovat dovolenou prodejem akcií? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

O vdovských a vdoveckých důchodech kolují mýty. Co je dobré znát

Ilustrační snímek

Vyrovnat se se ztrátou manžela či manželky není vůbec snadné. Řada pozůstalých má přitom zkreslené představy, jak je...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Předpovědi na rok 2019: Akcie, zlato, bitcoin, marihuana, Apple

Předpovědi na rok 2019: Akcie, zlato, bitcoin, marihuana, Apple

Kurzy.cz Predikce toho, jak se budou vyvíjet ceny aktiv v daném kalendářním roce, jsou velice oblíbené a velice kritizované záro...

Najdete na iDNES.cz