České fondy těží z oživení akciových trhů

  10:36aktualizováno  10:36
Třetí lednový týden byl pro většinu českých otevřených podílových fondů příznivý. Většina fondů totiž zaznamenala jak nárůst čistých prodejů, tak i nárůst čistého obchodního jmění na podílový list...
Třetí lednový týden byl pro většinu českých otevřených podílových fondů příznivý. Většina fondů totiž zaznamenala jak nárůst čistých prodejů, tak i nárůst čistého obchodního jmění na podílový list v důsledku pozitivního vývoje světových akciových trhů, český trh nevyjímaje.

Celkové čisté prodeje byly výrazně ovlivněny odkupem podílových listů fondu InvestAge AG 135 v hodnotě 250 mil. Kč od jediného podílníka, který se sice zrealizoval již v předminulém týdnu, ale ve statistikách se objevil teprve v minulém týdnu. V souvislosti se sloučením tohoto fondu s fondem InvestAge AG 21 lze očekávat, že po obnovení s obchodováním (zhruba za čtrnáct dní) dojde k opětovnému nárůstu vlastního jmění fondu. Pokud pomineme tuto jednu transakci, české otevřené podílové fondy v minulém týdnu prodaly podílové listy za 351,0 mil. Kč a odkoupily PL za 293,1 mil. Kč. Celkové čisté odkupy tedy činily +57,9 mil. Kč. Stejně jako v předminulém týdnu, nejvíce investorů směřuje do bezpečných fondů peněžního trhu. Největší příliv prostředků zaznamenal fond SIS Sporoinvest (+68,8 mil. Kč), následovaný fondem Pioneer Trust s +13,8 mil. Kč a fondem IKS Peněžní trh (+12,4 mil. Kč).

Po delší době zaznamenaly akciové fondy výraznější růst obchodního jmění na podílový list, a to o 3,5%. Nejvíce se mohou radovat podílníci fondu AKRO Eurotech, který si v minulém týdnu připsal neuvěřitelných 10,7%. Jako druhý se s výrazným odstupem umístil fond Patria Evropský akciový (+5,9%), třetím v tomto pořadí byl fond SIS Eurotrend (+4,4%).

Smíšené fondy dosáhly ve srovnání s akciovými fondy nižšího zhodnocení (+1,3%). Paradoxně nejvíce vzrostla hodnota podílového listu ve fondu s největšími odkupy – ve fondu Investage AG 135 (+4,4%). Druhý nejvyšší růst ČOJ na podílový list zaznamenal fond AKRO výnosový (4,1%), následovaný fondem Union vyvážený (3,2%).

Stabilní výkonnost v posledních týdnech zaznamenávají dluhopisové fondy (v minulém týdnu o 0,19%). Nejvíce rostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu IKS Eurobondový (+1,34%). Fondy peněžního trhu zaznamenaly o čtyři desetiny vyšší výkonnost (0,23%). O tento růst se zasloužil především růst ČOJ ve fondu AKRO Obligace (1,37%), jehož čisté jmění na podílový list kolísá v závislosti na vývoji kurzu koruny vůči Euru.

Poslední kategorie fondů – fondy fondů – v minulém týdnu zhodnotily své podíly o 2,61%. Nejvyšší nárůst v této kategorii zaznamenal stejně jako v minulých týdnech fond IKS fond fondů (3,2%).

Co si myslíte o budoucnosti českých otevřených podílových fondů? Byli byste ochotni investovat do podílových listů, pokud by přinášely vyšší výnos?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz