České fondy - svítání na lepší časy

  11:24aktualizováno  11:24
Ve druhém týdnu nového milénia české podílové fondy znovu prodaly více podílových listů než odkoupily. Tyto výsledky podporují tvrzení, že čím dál více občanů se odvrací od nízkoúročených spořících...
Ve druhém týdnu nového milénia české podílové fondy znovu prodaly více podílových listů než odkoupily. Tyto výsledky podporují tvrzení, že čím dál více občanů se odvrací od nízkoúročených spořících produktů bank a přechází k investování do otevřených podílových fondů. Tito noví investoři jsou značně konzervativní a proto nepřekvapí, že nejvíce peněžních prostředků v posledních týdnech připlývá do fondů peněžního trhu. Čeští investoři se dokonce vyhýbají i dluhopisovým fondům, což potvrzuje odpor českých občanů k přijetí jakéhokoliv rizika.

Statistiky UNISu říkají, že ve druhém lednovém týdnu podílové fondy prodaly podílové listy za 465 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 339 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily 126 mil. Kč. Jak již bylo řečeno, nejvíce nových podílníků přilákaly fondy peněžního trhu (+161 mil.), největší odliv naopak zaznamenaly smíšené fondy (-25 mil. Kč). Největší příliv prostředků zaznamenal fond IKS Peněžní trh (+102 mil. Kč), následovaný fondem SIS Sporoinvest s +47 mil. Kč. Na opačném konci žebříčku prodejů stojí fond 1.IN IPB restituční s –24 mil. Kč.

Výkonnost fondů bohužel nedrží tempo s růstem čistého jmění fondů. Akciové fondy dosáhly v minulém týdnu stejně jako v předchozím záporné výkonnosti – v průměru –0,5%. Za tímto poklesem stál pokles ČOJ/PL o 3,2% ve fondu AKRO Eurotech a ve fondu ČSOB světový akciový (-2,6%). Největší nárůst zaznamenal fond 1.IN IPB akciový (+3,0%).

Smíšené fondy dosáhly ve srovnání s akciovými fondy lepšího zhodnocení (+0,8%). Nejvíce vzrostla hodnota podílového listu smíšeného fondu 1.IN Příjmů (+4,1%). Druhý a třetí nejvyšší růst ČOJ na podílový list zaznamenaly další fondy společnosti První investiční – fond 1.IN Prosperity (+3,9%) a fond 1.IN IPB výnosový (+3,4%).

Růst o 0,17% zaznamenaly dluhopisové fondy. Nejvíce rostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu IKS Dluhopisový (+0,52%). Fondy peněžního trhu zaznamenaly výjimečně pokles ČOJ/podílový list (-0,04%). Tento pokles byl způsoben jedním fondem - AKRO Obligace (-1,05%), jehož čisté jmění na podílový list pokleslo díky zhodnocení koruny vůči Euru v minulém týdnu.

Poslední kategorie fondů – fondy fondů – v minulém týdnu zhodnotily své podíly o 0,26%. Nejvyšší nárůst v této kategorii zaznamenal stejně jako v předminulém týdnu fond IKS fond fondů (+1,4%).

Co si myslíte o budoucnosti českých otevřených podílových fondů? Byli byste ochotni investovat do podílových listů, pokud by přinášely vyšší výnos?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz