České fondy – odliv peněz neustává

  19:45aktualizováno  19:45
Ani v tomto týdnu české podílové listy neprotrhly smolnou sérii týdnů, během nichž jim rapidně ubývá podílníků. Z českých fondů totiž opět odplynulo více než půl miliardy korun...
Ani v tomto týdnu české podílové listy neprotrhly smolnou sérii týdnů, během nichž jim rapidně ubývá podílníků. Z českých fondů totiž opět odplynulo více než půl miliardy korun. Lví zásluhu na tom má Česká spořitelna, která z (nově přejmenovaných) fondů ISČS-Všeobecný OPF, ISČS-Výnosový OPF stáhla další stovky miliónů. Nedařilo se ale ani největšímu fondu skupiny Investiční společnosti České Spořitelny (ISČS, dříve SIS) – Sporoinvestu, ze kterého odplynulo 39 mil. Kč. České fondy tak ve srovnání se začátkem roku spravují o takřka 10 miliard méně.

Právě uplynulý týden nebyl pro české fondy úspěšný ani z hlediska výkonnosti. Akciové fondy, fondy fondů a smíšené fondy znovu v průměru ztrácely. Celkovou bilanci tak zachraňovaly pouze dluhopisové fondy a fondy fondů, které v tomto týdnu těžily z růstu cen dluhopisů.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 190 mil. a odkoupily podílové listy za 762 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –572 mil. Kč. Na první příčce pomyslného žebříčku čistých prodejů se v tomto týdnu umístil fond IKS Dluhopisový (+13 mil. Kč), na druhou příčku si stoupl sesterský fond IKS Peněžní trh (+5,9 mil. Kč). Na třetí příčce se umístil fond Živnobanka-Sporokonto (+5,7 mil. Kč). Z žebříčků posledních týdnů je patrné, že fondů s přílivem podílníků je čím dál méně. Lze jen doufat, že se v brzké době neobjeví v žebříčku fond se nejmenšími čistými odkupy.

I když se akciím na pražské burze v tomto týdnu dařilo vcelku dobře, výkonnost akciových fondů se znovu dostala do červených čísel (-1,0%). Za touto skutečností stojí především pokračující pokles evropských akcií. Největší pokles tak zaznamenal fond OPF AKRO Eurotech (-2,3%). Není překvapením, že nejvýkonnějším fondem se v tomto týdnu stal fond s největším podílem českých akcií v portfoliu - ISČS-SPOROTREND (+0,7%).

Vzhledem k rozložení rizika smíšených fondů do akciových i dluhopisových instrumentů nepřekvapí ani nižší pokles smíšených fondů (-0,3%). Nejnižší výkonnosti dosáhl fondu AKRO OPF mezinárodní balancovaný (-1,5%). Naopak nejvyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond Živnobanka-Interkonto (+0,6%).

Největší pokles ze všech kategorií zaznamenaly fondy fondů (-1,5%), neboť tyto fondy investují drtivou většinu portfolia do zahraničních fondů. Nejhůře se dařilo fondu 1.IN - Fond fondů (-1,8%), naopak nejlépe fondu IKS fond fondů (-1,0%).

Na ceny českých dluhopisů v tomto týdnu blahodárně zapůsobilo prohlášení člena bankovní rady Fraita, ve kterém uvedl, že neexistují známky přehřívání ekonomiky a že není důvod dále zvyšovat úrokové sazby. Otázkou je ale názor ostatních šesti členů bankovní rady a proto lze i v následujících týdnech očekávat kolísání cen dluhopisů. Dluhopisové fondy si v tomto týdnu v průměru připsaly 42 bazických bodů (+0,42%). Největší růst zaznamenal fond ISČS-BONDINVEST (+0,68%), naopak nejmenší fond NEWTON IS, Kosíř (+0,10%).

Se změnou očekávání budoucího růstu úrokových sazeb vzrostla i výkonnost fondů peněžního trhu (+0,25%). Vysoká výkonnost této kategorie byla umocněna týdenním růstem fondu OPF AKRO OBLIGACE o 1,11%, který byl způsoben oslabením koruny vůči euru. Nejmenší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond ČSOB peněžního trhu (+0,05%).

Myslíte, že bankovní rada již letos nezvýší úrokové sazby? Považujete pokles koruny za krátkodobý výkyv nebo jako začátek dlouhodobějšího trendu oslabování koruny? Napište nám svůj názor!

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz