České ekonomice se daří, ale zpomalení na sebe nenechá dlouho čekat

aktualizováno 
Minulý týden ukázal, že česká ekonomika zůstává stále v dobré kondici. Zatím se nenaplňují některé černé vize, které posílají ekonomiku opět do recese. V závislosti na vývoji ve světě je však už nyní jisté, že ekonomika bude v následujících měsících zpomalovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká nezaměstnanost se drží v nejlepší třetině ve srovnání s ostatními zeměmi EU. Opět to potvrdila data zářijové nezaměstnanosti, která klesla ze srpnových 8,6 procent na 8,5procent, což znamená 487 tisíc lidí bez práce.

Přestože jde stále o vysoká čísla, nezaměstnanost v září klesla na tříměsíční minima. Od února, kdy nezaměstnanost dosáhla šestiletých maxim na úrovni 9,9 procent, se tak situace konstantně zlepšuje. Je však třeba počítat s tím, že v září narazila nezaměstnanost na letošní dno.

S říjnem končí některé sezónní práce v zemědělství i ve stavebnictví. Klienti pracovních úřadů se budou také rekrutovat z oblasti veřejné správy a zbytku absolventů škol. Situace na trhu práce se však vyvíjí podobně jako před rokem, o čemž by si většina evropských ekonomik mohla nechat jen zdát.

Maloobchodní tržby rostou

Také další ekonomická data se v minulém týdnu ukázala pozitivní. Se snižující se nezaměstnaností rostly maloobchodní tržby, které se po červencovém poklesu vydaly vzhůru meziročně o 2,8 procenta. Jednalo se o třetí nejlepší výsledek v tomto roce, když většinu měsíců maloobchodní tržby klesaly. Nejvíce k růstu tržeb přispěly prodeje aut a nepotravinářského zboží.

Svoji roli také hrálo, že letošní srpen měl o jeden pracovní den více než v roce 2009. Další měsíce by však opět mohly být chudší. Vzhledem k sezónně vyšší nezaměstnanosti a pomalému růstu mezd nebude patřit maloobchod v dalších měsících k tahounům české ekonomiky.

Příznivá průmyslová produkce

Statistiky průmyslové produkce se v minulém týdnu ukázaly jako nejvíce pozitivní. Český průmysl rostl o 12,9 % a částečně tak připomněl zlatou éru z let 2002 až 2008. V průběhu celého období zaznamenával průmysl meziroční nárůst.

Po hubeném krizovém roce 2009, kdy meziročně průmysl klesal, tak průmyslová produkce opět vykazuje rostoucí výstupy. Přestože po očištění od vlivu pracovních dnů je růst "pouhých" 10,1 procent, stále se jedná o nadprůměrný výsledek. Sektor stále profituje z oživení zahraniční poptávky, daří se zejména automobilovému segmentu a elektrotechnickému průmyslu. Nízká srovnávací základna krizového roku se stabilizovala, a o to je zářijový výsledek cennější.

Zpomalení za dveřmi

Dobré výsledky dílčích ekonomických statistik dávají dobré šance pro růst HDP i ve třetím kvartálu. Růst ekonomiky by se stále mohl držet nad dvěma procenty. Dobré vyhlídky české ekonomiky do posledního kvartálu však kazí zahraničí. Německo, se kterým je česká ekonomika propojena pupeční šňůrou, projevuje už od začátku září známky zpomalení.

Prudký růst eura v minulých týdnech také zanechá v brzké době na evropské ekonomice šrámy. Je jisté, že období relativně vysokých růstů v České republice nebude trvat věčně. Ekonomika musí reagovat na nižší ekonomický růst ve světě, proto je v následujících měsících pravděpodobnější stagnace či mírné zhoršení většiny ekonomických indikátorů. I tak se však česká ekonomika zatím drží nad očekávání dobře a velké problémy některých evropských zemí se jí zatím obloukem vyhýbají.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Čtrnáct základních pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Ilustrační snímek

Chcete se pustit do investování, ale nevíte, kde přesně začít? Co třeba s pár pojmy, které patří k úplným základům....

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

ekonom Lukáš Vácha, Conseq Investment Management

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

Najdete na iDNES.cz