České ekonomice se daří, ale zpomalení na sebe nenechá dlouho čekat

aktualizováno 
Minulý týden ukázal, že česká ekonomika zůstává stále v dobré kondici. Zatím se nenaplňují některé černé vize, které posílají ekonomiku opět do recese. V závislosti na vývoji ve světě je však už nyní jisté, že ekonomika bude v následujících měsících zpomalovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká nezaměstnanost se drží v nejlepší třetině ve srovnání s ostatními zeměmi EU. Opět to potvrdila data zářijové nezaměstnanosti, která klesla ze srpnových 8,6 procent na 8,5procent, což znamená 487 tisíc lidí bez práce.

Přestože jde stále o vysoká čísla, nezaměstnanost v září klesla na tříměsíční minima. Od února, kdy nezaměstnanost dosáhla šestiletých maxim na úrovni 9,9 procent, se tak situace konstantně zlepšuje. Je však třeba počítat s tím, že v září narazila nezaměstnanost na letošní dno.

S říjnem končí některé sezónní práce v zemědělství i ve stavebnictví. Klienti pracovních úřadů se budou také rekrutovat z oblasti veřejné správy a zbytku absolventů škol. Situace na trhu práce se však vyvíjí podobně jako před rokem, o čemž by si většina evropských ekonomik mohla nechat jen zdát.

Maloobchodní tržby rostou

Také další ekonomická data se v minulém týdnu ukázala pozitivní. Se snižující se nezaměstnaností rostly maloobchodní tržby, které se po červencovém poklesu vydaly vzhůru meziročně o 2,8 procenta. Jednalo se o třetí nejlepší výsledek v tomto roce, když většinu měsíců maloobchodní tržby klesaly. Nejvíce k růstu tržeb přispěly prodeje aut a nepotravinářského zboží.

Svoji roli také hrálo, že letošní srpen měl o jeden pracovní den více než v roce 2009. Další měsíce by však opět mohly být chudší. Vzhledem k sezónně vyšší nezaměstnanosti a pomalému růstu mezd nebude patřit maloobchod v dalších měsících k tahounům české ekonomiky.

Příznivá průmyslová produkce

Statistiky průmyslové produkce se v minulém týdnu ukázaly jako nejvíce pozitivní. Český průmysl rostl o 12,9 % a částečně tak připomněl zlatou éru z let 2002 až 2008. V průběhu celého období zaznamenával průmysl meziroční nárůst.

Po hubeném krizovém roce 2009, kdy meziročně průmysl klesal, tak průmyslová produkce opět vykazuje rostoucí výstupy. Přestože po očištění od vlivu pracovních dnů je růst "pouhých" 10,1 procent, stále se jedná o nadprůměrný výsledek. Sektor stále profituje z oživení zahraniční poptávky, daří se zejména automobilovému segmentu a elektrotechnickému průmyslu. Nízká srovnávací základna krizového roku se stabilizovala, a o to je zářijový výsledek cennější.

Zpomalení za dveřmi

Dobré výsledky dílčích ekonomických statistik dávají dobré šance pro růst HDP i ve třetím kvartálu. Růst ekonomiky by se stále mohl držet nad dvěma procenty. Dobré vyhlídky české ekonomiky do posledního kvartálu však kazí zahraničí. Německo, se kterým je česká ekonomika propojena pupeční šňůrou, projevuje už od začátku září známky zpomalení.

Prudký růst eura v minulých týdnech také zanechá v brzké době na evropské ekonomice šrámy. Je jisté, že období relativně vysokých růstů v České republice nebude trvat věčně. Ekonomika musí reagovat na nižší ekonomický růst ve světě, proto je v následujících měsících pravděpodobnější stagnace či mírné zhoršení většiny ekonomických indikátorů. I tak se však česká ekonomika zatím drží nad očekávání dobře a velké problémy některých evropských zemí se jí zatím obloukem vyhýbají.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz