Cena ropy klesla, koruna výrazněji posílila a Lehman Brothers vyhlásila bankrot

aktualizováno 
Problémy ve finančním sektoru stále přetrvávají. Cena ropy dále klesala na 98,65 USD/barel, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu. Koruna posílila na 24,11 za euro a v pondělí v USA zbankrotovala čtvrtá největší investiční banka v USA. Přinášíme vám týdenní shrnutí akciových trhů.
Cena ropy poskočila nad 100 USD/barel, ale posílením dolaru zase klesla.

Cena ropy poskočila nad 100 USD/barel, ale posílením dolaru zase klesla. | foto: Profimedia.cz

Problémy v Lehman Brothers hýbou trhy
Minulé pondělí dostaly finanční trhy povzbuzení v podobě záchrany dvou největších poskytovatelů hypoték v USA – Freddie Mac a Fannie Mae. Nákupní euforii ale hned další den vystřídaly výprodeje kvůli problémům Lehman Brothers.

Převzetí Freddie Mac a Fannie Mae bylo poněkud rozporuplné a ozývaly se výrazné hlasy proti. Také nadšení z této záchrany netrvalo dlouho, neboť problémy ve finančním sektoru přetrvávají a dokazuje to několikadenní vyjednávání o převzetí Lehman Brothers, čtvrté největší investiční banky v USA, která v minulém týdnu vykázala za 2. čtvrtletí největší ztrátu v historii.

Poté co Bank of America a Barclay's nedostaly dostatečné finanční garance od americké vlády, vyhlásil Lehman Brothers v pondělí bankrot. Akcie Lehman Brothers jen za minulý čtvrtek spadly o 42 procent. Od začátku roku se tak jejich tržní cena propadla o 94 procent.

Akciový trh je stále rozkolísaný
Akciový trh byl přesto v minulém týdnu podpořen poklesem ceny ropy, a to především tituly maloobchodních prodejců, přepravních společností a stavebních společností. Pochopitelně ztrácel finanční a energetický sektor. Index S&P si připsal 0,8 procenta, Dow Jones 1,8 procenta a Nasdaq přibližně 0,5 procenta.

Japonský Nikkei ztratil 0,1 procenta, britský FTSE si připsal výrazných 3,3 procenta. Středoevropské burzy ovšem nenásledovaly ty světové, když pražská burza ztratila téměř 6 procent, varšavský WIG 1,3 procenta, budapešťský BUX umazal přes týden zisky z počátku týdne a uzavřel téměř nezměněn. Index MSCI sledující rozvojové akciové trhy klesl o 2 procenta, zatímco světový MSCI jen o 0,8 procenta.

V pondělí tohoto týdne navíc převzala Bank of America ztrátovou Merill Lynch a pojišťovací společnost AIG oznámila finanční problémy. Problémy ve finančním sektoru nejsou zažehnány.

Tyto zprávy společně s bankrotem Lehman Brothers vyvolaly poplach na burzách. Během pondělního obchodování tak světové burzy ztrácely více jak 3 procenta. Pražský index PX dokonce 6,5 procenta.

Dolar umazával část zisků, koruna výrazněji posílila
Dolaru se dařilo v průběhu týdne dále posilovat, oslabila jej až data zveřejněná v závěru týdne, a to konkrétně maloobchodní prodeje v srpnu, které klesaly oproti očekávanému růstu.

Nepříjemným překvapením byla také v úterý zveřejněná data z trhu s bydlením, kdy nevyřízené prodeje domů klesaly více, než se očekávalo. Dolar proto v průběhu minulého týdne posílil jen o 0,6 procenta na 1,42 EUR/USD, když ve čtvrtek ráno se ještě obchodoval na hladině 1,38 EUR/USD.

Špatné zprávy ze zámoří naopak podpořily zájem o českou korunu, která v minulém týdnu posílila o 70 haléřů na 24,11 EUR/CZK. Na českou korunu mělo také vliv vyjádření polského premiéra Donalda Tuska ohledně přijetí eura v Polsku v roce 2011, které podnítilo zájem o celý středoevropský region.

Neposiloval tedy jen polský zlotý a česká koruna, ale i maďarský forint. Zlotý si připsal 2,5 procenta, forint 0,8 procenta.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK

Makroekonomická data zveřejněná v regionu vyzněla pro měny spíše smíšeně. Inflace v České republice klesla v srpnu více, než se očekávalo, na 6,5 procenta, naopak hospodářský růst ve 2. čtvrtletí byl revidován o 0,1 procenta výše na 4,6 procenta. Srpnová inflace v Maďarsku vyšla také mírně pod očekáváním na meziročních 6,5 procenta.  

Cena ropy dále klesala, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu
Na svém pravidelném zasedání OPEC překvapivě rozhodl snížit těžební kvótu o 520 tisíc barelů denně, což mělo za následek poskočení ceny ropy nad 100 USD/barel, ovšem s posílením dolaru poté cena opět klesla. Nepříjemně překvapilo i pravidelné zveřejnění zásob ropy v USA, kdy zásoby klesaly o vysokých 5,9 milionů barelů v důsledku hurikánu Gustav, který si vynutil uzavření těžebních plošin v Mexickém zálivu.

Během minulého týdne tak i přes páteční oslabení dolaru cena ropy klesla o téměř 8 USD/barel a uzavřela týden na 98,65 USD/barel. Cena zlata dále klesala o 42 USD za trojskou unci na 766 USD/unce. Poklesu ceny se dočkaly i některé zemědělské komodity jako pšenice (0,9 procenta) a rýže (0,4 procenta), naopak cena kukuřice a sojových bobů mírně vzrostla - o 2,5, resp. 1,8 procenta.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Adecco spol. s r.o.
Mechatronik - mzda od 35.000 Kč Dýšina

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz