Kancelář

Kancelář | foto: Profimedia.cz

Čeká nás období propadů?

  • 38
V uplynulém týdnu jsme byli svědky propadů na všech frontách. Platí to především o domácí burze, na akciových trzích v USA byly ztráty mírnější. Také domácí podílové fondy výrazně ztrácely, investoři jim však, s výjimkou peněžního trhu, zatím věří.

Klesající cena ropy sice byla v pondělí důvodem k očekávaní růstu akciových trhů v USA, ten se ale nakonec nekonal. V úterý byl pokles cen indexů ovlivněn jak špatnými údaji z makrosféry, tak zprávami z firemního sektoru, tradiční index Dow Jones však nakonec přeci jen mírně posílil. Středeční volatilní seance nakonec skončila pro většinu trhů s výjimkou technologického sektoru pozitivně, nárůsty však byly skutečně malé.

Ve čtvrtek sice zpočátku pokračoval mírný optimizmus z předešlého dne, pokračující obavy z růstu úrokových sazeb a opětovný růst ceny ropy však nakonec srazil trhy do mínusu. Úplně opačný průběh pak mělo páteční obchodování. Akciím k růstu nejvíce pomohly zprávy o vývoji nezaměstnanosti, které mohou mít vliv na budoucí vývoj v makrosféře. Ani páteční nárůst nakonec nepomohl hlavním ukazatelům, až na výjimku blue chipsového DJIA, k tomu, aby zakončily týden v kladných číslech (DJIA +0,5 %, Nasdaq -1,8 %, S&P 500 -0,2 %).

Také Pražská burza zaznamenala v uplynulém týdnu negativní vývoj, pokles byl ale mnohem výraznější. Po výsledcích z minulého týdne, které byly vesměs horší, než se očekávalo, dorazily výprodeje na burzu s týdenním zpožděním. Jediným titulem, který dokázal celkově negativní náladu eliminovat a v průběhu týdne posílil, byla společnost CME. Té pomohl zejména vývoj na trhu v USA, zvýšená doporučení, i prodloužení vysílací licence na Slovensku.

Kalkulačka

Bude letos kapitálový trh opět úspěšný? Více ZDE.

Ostatní tituly už tolik štěstí neměly a týdenní poklesy tomu jen nasvědčují. Největší propady postihly akcie společností Erste Bank (-4,1 %) a po zajímavém růstu z minulého týdne a dobrém startu v pondělí také akcie Orco Property Group (-4,0 %). Jelikož ani ostatní tituly na tom nebyly mnohem lépe a jediným růstovým dnem byl díky zprávám o růstu HDP čtvrtek, oba hlavní indexy si připsaly největší propad v tomto roku (PX-D -3,37 %, PX 50 -3,14 %).

Propadly také fondy

Domácí podílové fondy mají za sebou také nepovedený týden a jejich výkonnost byla napříč celým rizikovým spektrem doslova katastrofální. Pouze šest fondů se dostalo do černých čísel, největší nárůsty na úrovni +0,59 % (IKS Světových indexů), resp. +0,53 % (AIG zahraničný rastový) však mluví za vše.

Mezi akciovými fondy jsou také největší smolaři s nejvýraznějšími propady. Vývoj na evropských akciových trzích evidentně neprospěl fondu ISČS Sporotrend (-5,75 %), slabý týden technologického sektoru zase zradil fond ČPI Nové ekonomiky (-2,82 %).

Nepříznivý vývoj na akciových trzích ve spojení s poklesem cen evropských dluhopisů se projevil také na výkonnosti smíšeného fondu ČSOB středoevropský (-2,84 %), akcie střední Evropy zase zavařily fondu IKS Balancovaný (-2,63 %). Celkovou výkonnostní mizérii doplňují čtyři z pěti fondů peněžního trhu v mínusu.

Ty se také propadají v čistých prodejích (dohromady -18 mil. Kč), když právě dva zástupci z této skupiny fondů, konkrétně ISČS Sporoinvest (-25,8 mil. Kč) a Pioneer Sporokonto (-17,6 mil. Kč), s přehledem okupují poslední místa v celkové statistice čistých prodejů fondů AFAM.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 0,59% ISČS SPorotrend -5,75%
AIG zahraničný rastový 0,53% ČPI Nové ekonomiky -2,82%
Pioneer Akciový -0,43% ČPI Rop. a energ. průmyslu -1,95%
Dluhopisové ČPI Korpor. dluhopisů -0,20% ISČS Trendbond -1,14%
ČSOB Bond Mix -0,26% AIG FCE stredoeurópsky -0,78%
IKS DLuhopisový -0,31% ISČS Sporobond -0,55%
Fondy fondů IKS Dolar MAx 0,11% IKS Max 5 -1,06%
IKS Fénix konzervativní -0,26% IKS Max 3 -1,00%
ISČS Opatrný Mix -0,34% IKS Max 1 -1,00%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ISČS Sporoinvest -0,07%
ČPI Peněžního trhu -0,02% Pioneer-Sporokonto -0,04%
IKS Peněžní trh -0,03%    
Smíšené ISČS Řízených výnosů 0,14% ČSOB středoevropský -2,84%
Růstový fond nadací 0,04% IKS Balancovaný -2,63%
J&T AM Druhý KSIO -0,01% ČPI Smíšený -1,56%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Fénix smíšený 72,6 ISČS Sporoinvest -25,8
ISČS Sporotend 56,8 Pioneer Sporokonto

-17,6

ISČS Vyvážený Mix 56,1 ISČS Trendbond -9,9

Zdroj: AFAM

Největší přírůstek opět zaznamenaly fondy fondů (+274,5 mil. Kč), zejména díky příspěvku jednoho z profilových zástupců, IKS Fénix smíšeného (+72,6 mil. Kč).

U fondů ČSOB/KBC se také daří profilovým fondům, tento týden si nejvíce připsal KBC/ČSOB Konzervativní fond (+47,6 mil. Kč). Kromě profilových fondů však již tradičně hrají největší prim v čistých prodejích fondy zajištěné. V uplynulém týdnu se v plné síle ukázal nový fond ČSOB Krátkodobého růstu 1 (+160,6 mil. Kč). Za ním se na druhém místě zařadil fond ČSOB Bull & Bear 1 (+78,4 mil. Kč), dostupný pouze klientům privátního bankovnictví, s minimální investicí 500 000 Kč. Jak již z názvu vyplývá, fond se bude snažit vydělat nejen při růstu akciových trhů, ale také při případném poklesu koše akcií.

Myslíte si, že české akcie a akciové trhy obecně čeká období poklesů, nebo jde jen o krátkodobé výpady způsobené realizací zisků? Těšíme se na vaše názory.