Bezrizikový výdělek u fondů?

  9:02aktualizováno  9:02
Sen snad každého z nás – vydělávat velké peníze bez jakéhokoliv rizika – je jen obtížné naplnit. Podívali jsme se blíže na možnost jednoduchého výdělku pomocí spekulativního nákupu a prodeje podílových fondů...
Sen snad každého z nás – vydělávat velké peníze bez jakéhokoliv rizika – je jen obtížné naplnit. A to i v české kotlině, kde vynalézavost nezná mezí. Podívali jsme se blíže na možnost jednoduchého výdělku pomocí spekulativního nákupu a prodeje podílových fondů.

Podílovými fondy se dají vydělat peníze podle následující úvahy: Otevřené podílové fondy prodávají a odkupují neomezené množství podílových listů za hodnotu portfolia připadající na jeden podílový list. Z technických důvodů je ale cena podílového listu stanovena na základě minulých (včerejších, z minulého týdne) a ne současných hodnot portfolia. Znám-li nebo odhadnu-li změnu hodnoty portfolia mezi datem ocenění a dneškem, můžu snadno a bez většího rizika vydělat peníze tak, že v případě růstu hodnoty portfolia nakoupím podílové listy před tím, než se tento růst odrazí v jejich ceně, a v případě poklesu je naopak prodám před tím, než se v nich odrazí pokles.

Fondy (resp. jejich správci) si tuto možnost arbitráže uvědomují a snaží se jí zabránit. Důvody jsou následující:

  1. Prodej a nákup podílových listů je spojen transakčními náklady, které jsou pokryty poplatky za správu pouze v tom případě, že peníze leží ve fondu delší dobu.
  2. Správci trvá i několik dní, než svěřené peníze zainvestuje na kapitálovém trhu, a stejnou dobu může trvat i stažení peněz z trhu. Proto musí fond udržovat svojí likviditu tím, že část portfolia drží na bankovních účtech. Tím ale dochází ke snižování výkonnosti fondu. Větší podíl arbitrujících podílníků tak znamená snížení výkonnosti fondu pro všechny podílníky.
Jedinou účinnou zbraní proti snaze některých podílníků dosáhnout snadného výdělku je vysoká úroveň vstupních a výstupních poplatků. Pokud má například akciový fond 3% poplatek za vstup a 2% poplatek za výstup, arbitráž se vyplatí pouze v tom případě, že hodnota fondu vzroste o více než 5%. Je zjevné, že takových denních růstů akciového trhu je v roce jen pár.

Druhou možností, jak zabránit arbitráži, je pozastavit obchodování s podílovými listy fondu. Toto řešení je ale pouze krátkodobé a musí být schváleno Komisí pro cenné papíry. K tomuto kroku přistoupil například fond SIS Sporotrend, který preventivně pozastavil obchodování podílových listů v dubnu letošního roku po dobu, než se vyjasnila výše dividend Českých radiokomunikací. Svérázně vyřešil pokus jednoho velkého institucionálního investora o arbitráž fond Citicorp akcií. Na dobu jednoho měsíce pozastavil obchodování, a to právě ve chvíli, kdy měl investor peníze zaparkované ve fondu. Po této zkušenosti se již tento investor o další arbitráž nepokusil.

Je tedy možné na fondech bezpracně vydělat či nikoliv? Na to, abychom odpověděli na tuto otázku, vytipovali jsme několik českých akciových a smíšených fondů, které mají ve svém portfoliu výrazný podíl českých akcií.

Název fondu

Podíl českých akcií

Poplatek za prodej

Poplatek za odkup

Oceňování

Nákupní cena známa

SIS Sporotrend

49%

1,75

0

denně

NE

1.IN Akciový fond

25%

4

0

denně

ANO, odpovídá  NAV před třemi dny

1.IN Prosperity

31%

2

0

denně

ANO, odpovídá  NAV před třemi dny*

Citicorp OPF akcií

70%

0*

0*

denně

ANO, odpovídá NAV z předchozího dne.

Růstový otevřený PKIS

46%

2

0

týdně

ANO, po celý týden NAV z minulého čtvrtka.

Conseq Invest Akciový Fond   

50%

5

0,5

týdně

ANO, po celý týden NAV z minulého pátku.

* fond lze v současné době koupit pouze přes obchodníka, kterému zaplatíte provizi

U prvního fondu – SIS Sporotend, odpadá možnost arbitráže z toho důvodu, že prodejní cena fondu odpovídá hodnotě portfolia. V praxi to znamená, že při nákupu podílových listů předem neznáte jejich cenu. Fond 1.IN Akciový má zase příliš vysoké vstupní poplatky a navíc podíl českých akcií v portfoliu je příliš nízký. Na tomto fondu lze bezrizikově vydělat pouze v situaci více jak 20% denního růstu trhu, který je i v českých podmínkách dosti nereálný. K arbitráži je vhodnější smíšený fond 1.IN Prosperity, který má poloviční vstupní poplatky a vyšší podíl českých akcií v portfoliu. Přesto by burza muselo vzrůst o 7% a více, aby byl zisk kladný. Pro srovnání - v posledních dvou letech byl největší denní růst pražské burzy 6%. Největší podíl českých akcií v portfoliu má fond Citicorp OPF akciový. Tento fond má navíc nulové vstupní i výstupní poplatky. Je v tom ale háček – fond lze nakupovat pouze přes obchodníka s cennými papíry a ten si účtuje poplatek za zprostředkování. Navíc obchodník není obvykle schopen realizovat pokyn k prodeji v den podání pokynu, což takřka eliminuje možnost arbitráže.

Nejpříhodnější půdou pro arbitráž se zdají být fondy, které své aktiva oceňují pouze jednou týdně. Týdenní růst akcií o 5% je přece jen více pravděpodobný než stejně vysoký denní růst. Optimálním pro arbitráž se zdá být především fond Růstový otevřený PKIS, který má pouze dvouprocentní poplatek za vstup. Přesto však není možnost bezpracného výdělku u tohoto fondu jednoznačná. Důvodem je to, že portfolio fondu je spravováno manažery aktivně a tudíž vývoj jeho hodnoty nemusí vůbec kopírovat trh. Problematická je i velikost tohoto fondu – fond spravuje pouze 1,6 mil. Kč.

Sečteno a podtrženo – bez práce nejsou opravdu koláče. Potencionálních příležitostí ke snadnému výdělku je sice hned několik, každá z nich má ale nějaký ten háček, který činí arbitráž nerealizovatelnou. I když se vytvoří prostor pro arbitráž, lze ho využít pouze krátkodobě a v omezeném měřítku, neboť správce fondu se obvykle snaží zabránit arbitráži všemi možnými prostředky. Arbitráži nenahrává ani současný vývoj trhu, kdy akciové trhy klesají a neposkytují tak základní podmínku arbitráže – vysoký růst cen. Znalost vývoje trhu a způsobu, jak se tento vývoj odráží v ceně podílových listů, tak spíše napomůže vyhnout se nevýhodnému nákupu či prodeji podílových listů než dosáhnout bezrizikového výdělku.

Také Vás láká snadný výdělek? Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondovou arbitráží? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

KOMENTÁŘ: Dluhopisy trhají rekordy, je to však správně?

ilustrační snímek

Výnosy dluhopisů dosahují historických minim. V praxi to znamená, že investoři dluhopisy nakupují jako zběsilí a jejich...

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

ekonom Lukáš Vácha, Conseq Investment Management

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - ZABEZPEČOVACÍ TECHNOLOGIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz