Bezrizikový výdělek u fondů?

  9:02aktualizováno  9:02
Sen snad každého z nás – vydělávat velké peníze bez jakéhokoliv rizika – je jen obtížné naplnit. Podívali jsme se blíže na možnost jednoduchého výdělku pomocí spekulativního nákupu a prodeje podílových fondů...
Sen snad každého z nás – vydělávat velké peníze bez jakéhokoliv rizika – je jen obtížné naplnit. A to i v české kotlině, kde vynalézavost nezná mezí. Podívali jsme se blíže na možnost jednoduchého výdělku pomocí spekulativního nákupu a prodeje podílových fondů.

Podílovými fondy se dají vydělat peníze podle následující úvahy: Otevřené podílové fondy prodávají a odkupují neomezené množství podílových listů za hodnotu portfolia připadající na jeden podílový list. Z technických důvodů je ale cena podílového listu stanovena na základě minulých (včerejších, z minulého týdne) a ne současných hodnot portfolia. Znám-li nebo odhadnu-li změnu hodnoty portfolia mezi datem ocenění a dneškem, můžu snadno a bez většího rizika vydělat peníze tak, že v případě růstu hodnoty portfolia nakoupím podílové listy před tím, než se tento růst odrazí v jejich ceně, a v případě poklesu je naopak prodám před tím, než se v nich odrazí pokles.

Fondy (resp. jejich správci) si tuto možnost arbitráže uvědomují a snaží se jí zabránit. Důvody jsou následující:

  1. Prodej a nákup podílových listů je spojen transakčními náklady, které jsou pokryty poplatky za správu pouze v tom případě, že peníze leží ve fondu delší dobu.
  2. Správci trvá i několik dní, než svěřené peníze zainvestuje na kapitálovém trhu, a stejnou dobu může trvat i stažení peněz z trhu. Proto musí fond udržovat svojí likviditu tím, že část portfolia drží na bankovních účtech. Tím ale dochází ke snižování výkonnosti fondu. Větší podíl arbitrujících podílníků tak znamená snížení výkonnosti fondu pro všechny podílníky.
Jedinou účinnou zbraní proti snaze některých podílníků dosáhnout snadného výdělku je vysoká úroveň vstupních a výstupních poplatků. Pokud má například akciový fond 3% poplatek za vstup a 2% poplatek za výstup, arbitráž se vyplatí pouze v tom případě, že hodnota fondu vzroste o více než 5%. Je zjevné, že takových denních růstů akciového trhu je v roce jen pár.

Druhou možností, jak zabránit arbitráži, je pozastavit obchodování s podílovými listy fondu. Toto řešení je ale pouze krátkodobé a musí být schváleno Komisí pro cenné papíry. K tomuto kroku přistoupil například fond SIS Sporotrend, který preventivně pozastavil obchodování podílových listů v dubnu letošního roku po dobu, než se vyjasnila výše dividend Českých radiokomunikací. Svérázně vyřešil pokus jednoho velkého institucionálního investora o arbitráž fond Citicorp akcií. Na dobu jednoho měsíce pozastavil obchodování, a to právě ve chvíli, kdy měl investor peníze zaparkované ve fondu. Po této zkušenosti se již tento investor o další arbitráž nepokusil.

Je tedy možné na fondech bezpracně vydělat či nikoliv? Na to, abychom odpověděli na tuto otázku, vytipovali jsme několik českých akciových a smíšených fondů, které mají ve svém portfoliu výrazný podíl českých akcií.

Název fondu

Podíl českých akcií

Poplatek za prodej

Poplatek za odkup

Oceňování

Nákupní cena známa

SIS Sporotrend

49%

1,75

0

denně

NE

1.IN Akciový fond

25%

4

0

denně

ANO, odpovídá  NAV před třemi dny

1.IN Prosperity

31%

2

0

denně

ANO, odpovídá  NAV před třemi dny*

Citicorp OPF akcií

70%

0*

0*

denně

ANO, odpovídá NAV z předchozího dne.

Růstový otevřený PKIS

46%

2

0

týdně

ANO, po celý týden NAV z minulého čtvrtka.

Conseq Invest Akciový Fond   

50%

5

0,5

týdně

ANO, po celý týden NAV z minulého pátku.

* fond lze v současné době koupit pouze přes obchodníka, kterému zaplatíte provizi

U prvního fondu – SIS Sporotend, odpadá možnost arbitráže z toho důvodu, že prodejní cena fondu odpovídá hodnotě portfolia. V praxi to znamená, že při nákupu podílových listů předem neznáte jejich cenu. Fond 1.IN Akciový má zase příliš vysoké vstupní poplatky a navíc podíl českých akcií v portfoliu je příliš nízký. Na tomto fondu lze bezrizikově vydělat pouze v situaci více jak 20% denního růstu trhu, který je i v českých podmínkách dosti nereálný. K arbitráži je vhodnější smíšený fond 1.IN Prosperity, který má poloviční vstupní poplatky a vyšší podíl českých akcií v portfoliu. Přesto by burza muselo vzrůst o 7% a více, aby byl zisk kladný. Pro srovnání - v posledních dvou letech byl největší denní růst pražské burzy 6%. Největší podíl českých akcií v portfoliu má fond Citicorp OPF akciový. Tento fond má navíc nulové vstupní i výstupní poplatky. Je v tom ale háček – fond lze nakupovat pouze přes obchodníka s cennými papíry a ten si účtuje poplatek za zprostředkování. Navíc obchodník není obvykle schopen realizovat pokyn k prodeji v den podání pokynu, což takřka eliminuje možnost arbitráže.

Nejpříhodnější půdou pro arbitráž se zdají být fondy, které své aktiva oceňují pouze jednou týdně. Týdenní růst akcií o 5% je přece jen více pravděpodobný než stejně vysoký denní růst. Optimálním pro arbitráž se zdá být především fond Růstový otevřený PKIS, který má pouze dvouprocentní poplatek za vstup. Přesto však není možnost bezpracného výdělku u tohoto fondu jednoznačná. Důvodem je to, že portfolio fondu je spravováno manažery aktivně a tudíž vývoj jeho hodnoty nemusí vůbec kopírovat trh. Problematická je i velikost tohoto fondu – fond spravuje pouze 1,6 mil. Kč.

Sečteno a podtrženo – bez práce nejsou opravdu koláče. Potencionálních příležitostí ke snadnému výdělku je sice hned několik, každá z nich má ale nějaký ten háček, který činí arbitráž nerealizovatelnou. I když se vytvoří prostor pro arbitráž, lze ho využít pouze krátkodobě a v omezeném měřítku, neboť správce fondu se obvykle snaží zabránit arbitráži všemi možnými prostředky. Arbitráži nenahrává ani současný vývoj trhu, kdy akciové trhy klesají a neposkytují tak základní podmínku arbitráže – vysoký růst cen. Znalost vývoje trhu a způsobu, jak se tento vývoj odráží v ceně podílových listů, tak spíše napomůže vyhnout se nevýhodnému nákupu či prodeji podílových listů než dosáhnout bezrizikového výdělku.

Také Vás láká snadný výdělek? Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondovou arbitráží? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz