Bez pokračujícího oživení kapitálové trhy v roce 2010 neporostou

aktualizováno 
Začátek nového roku je dobrou příležitostí k bilancování. Rok 2009 na kapitálových trzích byl bezesporu úspěšný. Přestože by tomu na jeho začátku málokdo věřil, akciím i komoditám se nebývale dařilo. Na vývoj v roce 2010 není mezi odborníky jednoznačný názor.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začátek minulého roku byl ve znamení poklesů a v meziročním srovnání nebylo příliš obtížné růst. Krachy firem byly doprovázeny poklesem cen komodit i akcií a málo obchodníků věřilo v brzký obrat. Nejhorší obavy se naštěstí nepotvrdily a s koncem zimy se na trhy vrátil růst.

Několikrát mělo dojít v průběhu roku k obratu, avšak hlubší korekce nepřišly. Obchodníci vytrvali ve svých býčích pozicích a pomohli tak k jednomu z největších meziročních růstů v historii. Průmyslové firmy přestaly krachovat, ať už díky záchranným balíčkům či změnou strategie.

Banky začaly splácet miliardy finanční pomoci, které odvrátily bankrot a pomohly jim přestát nejhorší časy. Rok 2009 tak skončil na finančních trzích pozitivně a ani první obchodní dny tohoto roku se nevymykají tomuto sentimentu.

Přestože je dnes nálada podstatně lepší než před rokem, neexistuje jednoznačný názor na další vývoj. Nikdo nemá křišťálovou kouli a pohled do budoucna nám tak zůstává utajen.

Někteří ekonomové se dívají na ekonomický vývoj v tomto roce pozitivně, další však upozorňují na neudržitelnost současného růstu a považují ho pouze za dočasný.

Jeho podstatou a hlavním faktorem je totiž dluh, respektive peníze, které se ve formách různých podpor veřejnému i soukromému rozsypaly do ekonomik. Jejich hlavním účelem je znovu nastartovat hospodářství. Jestliže se to však nepodaří, můžeme se dostat do mnohem horší situace než dnes.

Dalším nebezpečím jsou přísnější regulace kapitálových trhů, které slibují zavést některé země Evropské unie i USA s příslibem lepší ochrany před krizí. Jakákoliv regulace však vždy měla za následek neefektivnost a paradoxně může naopak oživení zpomalit či úplně zastavit.

Na skutečné viníky krize se jaksi pozapomnělo. Dluh se vytlouká novým, ještě vyšším dluhem, monetární expanze ještě větší monetární expanzí a to vše s důvěrou ve státní zásahy, které se už mnohokrát ukázaly jako neefektivní a škodlivé. Dlouhodobé negativní důsledky této politiky jsou nesporné, ovšem v tomto roce se ještě nemusí projevit.

Nebezpečí však v delším období existuje a bude záležet, jak se trhy s tímto dědictvím vypořádají. Stále také existuje nebezpečí skrytých problémů v bankách, či přímo v jednotlivých ekonomikách. Události v Dubaji jsou jasným důkazem toto, že ještě některé skutečnosti mohou zůstávat utajeny.

Výhled na nejbližší období však přes veškerá rizika zůstává optimistický a většina finančních aktiv by alespoň v první polovině roku mohla růst. Očekávání na komoditních trzích jsou v současnosti velmi vysoká. Poptávka Číny a dalších asijských ekonomik po komoditách neklesá, a pokud dolar výrazně neposílí, komodity budou i v nadcházejících měsících na koni.

Akcie však také mají přes svůj růst v roce 2009 stále co nabídnout. V dobách nízkých úrokových sazeb centrálních bank a zároveň dobrých zpráv z ekonomik se jim může dařit ještě více, než se všeobecně předpokládá. Obchodníci však stále nesmí zapomínat na skutečnost, že současné oživení je křehké, postavené na vratkých nohách a další růst kapitálových trhů můžeme očekávat pouze pokud se data z ekonomik budou nadále zlepšovat.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz