JOHANNES SPILBERG: JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA kolem 1650, olej na plátně, 192 x 152 cm Johannes Spilberg (1619–1690) pocházel z Düsseldorfu, malířské školení však získal u Rembrandtova žáka Goverta Flincka v Amsterdamu. K vysoké ceně bezpochyby přispěla i skvělá provenience obrazu, který kdysi patřil anglickému králi i ruskému carovi. Car Mikuláš II. plátno věnoval knížeti Argutinskému, jehož potomci obraz přivezli v roce 1925 do Prahy. Vydražen byl za 11,656 milionů korun.
Archiv: MF Dnes