Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Akciové trhy umazávají zisky z minulého týdne

Dobrá nálada z minulého týdne na trzích nevydržela. Světové akciové indexy klesají, nejvíce prozatím ty americké. Ropa dosahuje nových maxim v reakci na nízké zásoby v Americe, oslabující dolar a zvyšující se odhady budoucí ceny. Ve střední Evropě byla stále nejvíce vyhledávaná slovenská koruna a maďarský forint.
Akcie, burza, obchodování

Akcie, burza, obchodování | foto: Ilustrační fotoProfimedia.cz

V tomto týdnu zaujaly trh především další odhady růstu ceny ropy. Analytici z různých konců světa se předhánějí, kdo dá vyšší odhad. Nízké zásoby ropy v Americe, oslabující dolar a příliv dalších spekulujících na vysoké zisky tak vytáhly ropu na nová maxima. Tedy barel lehké americké ropy ke 135 dolarům a severomořskou ropu Brent ke 133 dolarům za barel.

Z Ameriky jsme se tento týden nedočkali významnějších makroekonomických čísel, která by výrazněji zahýbala trhy. Jediné, co zaujalo trh, bylo zveřejnění růstu cen průmyslových výrobců za duben. Celkový ukazatel překvapil nižším číslem, jádrový ukazatel naopak oproti očekávaní rostl, a to dvakrát více.

Americký dolar v průběhu týdne výrazně oslabil. Po pondělním posílení až k 1,551 dolaru za euro, oslabil o více než dva centy a dostal se tak na 1,579 dolaru za euro. Důvodem pro slábnoucí dolar byly především dobré výsledky z německé ekonomiky, které podpořily euro na úkor dolaru. Nezdá se totiž, že by silné euro a krize v Americe zatím doléhaly na jednu z největších ekonomik Evropy. Průmyslové ceny, které byly zveřejněny v úterý, rostly v dubnu nad očekávání. Německý IFO index, měřící podnikatelské klima, vzrostl v květnu na 103,5 bodu z 102,4 bodu, což byl výsledek také výrazně nad očekávání analytiků.

Graf vývoje cen ropy naleznete ZDE.

Přesto nálada na trzích klesala a hlavně averze k riziku rostla. Opět kvůli rostoucí ceně ropy a tentokrát i kvůli zhoršení výhledu na vývoj americké ekonomiky. Fed dal ve svém referátu z posledního zasedání jasný signál, že trhy nemají počítat s dalším snižováním sazeb v nejbližších měsících kvůli hrozbě rostoucí inflace. Inu, celosvětově rostoucí ceny se staly tématem číslo jedna, zatímco hospodářský růst v USA se posunul do pozadí, především díky v poslední době dobrým číslům přicházejícím z Ameriky. Ovšem problémy v americké ekonomice nejsou ještě za námi. Fed snížil odhad pro hospodářský růst a situaci na trhu s bydlením zhodnotil jako nezlepšující se, a zároveň uvedl, že je zde riziko pro další pokles cen domů, což by mělo negativní dopad na růst amerického hospodářství. V situaci, kdy není výhled na další snižování sazeb, je tato zpráva opravdu nepříjemná.

Akciové trhy reagovaly poklesem
Akciové trhy v Evropě, Asii i v Americe zredukovaly proto předešlé nadšení z nedávných dobrých výsledků americké ekonomiky. Ropa na nových maximech také nepřidala na chuti investovat do akcií. Evropské indexy tak ztrácejí oproti minulému týdnu 1-3 %, londýnský FTSE zhruba 1,45 %, frankfurtský DAX asi 2,38 %. Tokijský Nikkei ztrácí 2,16 % a Newyorský S&P 500 ztrácí 2,3 %, Nasdaq 3,5 % a Dow Jones 2,9 %.

Se zhoršující se náladou na trzích lze pozorovat opět zvýšený zájem o zlato a jiné drahé kovy. Cena zlata již druhý týden v řadě roste. Tento týden si zlato připsalo zhruba 2,8 %, když cena vzrostla na 927,90 za trojskou unci.

Slovenská koruna dál pod spekulačním tlakem na posunutí parity
Slovenská koruna byla tento týden stále podpořena nedávným rozhodnutím Evropské komise doporučit přijetí Slovenska do eurozóny k 1. lednu 2009. Spekulace na posunutí centrální parity zdá se neberou konce. Centrální parita, za které se vymění slovenské koruny na eura, bude stanovena začátkem července, a do té doby je tedy stále možné, že se Slovenská národní banka společně s Evropskou centrální bankou rozhodnou posunout centrální paritu SKK k euru, která se momentálně nachází na 35,44 koruny za euro. Koruna se může k euru pohybovat v intervalu +/- 15 % od centrální parity, což je rozmezí 30,12−40,75 koruny za euro. Momentálně se kurz nachází na úrovni 31,13 koruny za euro, což je velmi blízko spodní hranice fluktuačního pásma, a tak pravděpodobnost, že centrální parita bude ještě posunuta, je vysoká, tak jako slib dalších zisků na slovenské koruně.

Maďarský forint tento týden opět následoval slovenskou korunu, když posílil asi o 2 % k euru. Forint již není limitován maximálním fluktuačním pásmem v systému ERMII, které bylo odstraněno koncem února. A jelikož forint z počátku roku oslaboval, bylo na páru EUR/HUF dost místa k poklesu, tedy posílení forintu.

Co se týče české koruny a polského zlotého, zdá se, že tyto dvě měny ztrácí dech. Přestože makroekonomická data zveřejněná v Polsku tento týden byla silnější, než očekávali analytici (růst mezd, průmyslová výroba), zlotému to nepomohlo. V České republice jedinými zveřejněnými daty byly maloobchodní tržby za březen, které ovšem zklamaly, tak jako ostatní březnová data.

Relativně nejlépe se dařilo v tomto týdnu pražské burze. Index PX prozatím ztrácí asi jen 1,1%, zatímco varšavský WIG 2,7 % a budapešťský BUX 1,5 %.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...