Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

KOMENTÁŘ: Bublina na akciových trzích – co bylo ztraceno v překladu

Nedávno proběhla médii zpráva, že známý investor vidí novou bublinu na finančních trzích. Výsledkem bylo mnoho článků o takřka jistém propadu akciových trhů, který nás čeká. Opravdu si všichni přepisovatelé zpráv ověřili své zdroje a porozuměli obsahu? Nad touto otázkou se zamýšlí analytik společnosti Partners Martin Mašát.

Martin Mašát | foto: Partners

Americký investor Dr. Michael Burry varoval ve svém komentáři, že současná situace je podobná té z roku 2008 a on prognózuje, že propad akciových trhů je takřka jistý. Komu jinému věřit než někomu, kdo předpověděl splasknutí hypotéční bubliny a vydělal na tom miliardy dolarů. Místem, které bublá a hrozí zhroucením, je údajně pasivní investování do akciových investic. Nicméně, je nutné originální komentář dočíst a pochopit souvislosti.

Není korekce jako korekce

Celý povyk s možným příchodem dalšího akciového krachu začal po vyjádření Dr. Burryho pro agenturu Bloomberg. Podobnost současné situace se začátkem krize v roce 2008, kdy honba za dodatečnými pár procenty navíc nahnala investory, včetně bank a pojišťoven, do kolaterizovaných dluhopisů, jejichž riziko nikdo nedokázal reálně ohodnotit, vidí v tom, že se nyní investoři hromadně ženou do pasivního investování, a především tedy do tzv. ETF.

ETF (Exchange Traded Fund) neboli indexové akcie

Tyto finanční instrumenty se obchodují na světových burzách stejně jako akcie významných společností. Jejich úkolem je sledovat věrně vývoj konkrétních finančních indexů, především akciových (např. S&P 500). Namísto aktivního řízení pomocí investičních manažerů jako u podílových fondů, ETF věrně sledují podkladové indexy podle přesného algoritmu. Mohou tedy své služby poskytnou levněji. Na druhou stranu se nemohou odchýlit od složení indexu, ať už se v něm děje cokoliv.

Většina investorů nyní nezkoumá fundamentální hodnotu akcií, ale jen pasivně vstupují do pozic pomocí ETF či podílových fondů. A právě tady vidí Dr. Burry rizika, která by mohla spustit výraznější korekci. Osobně to vidím méně dramaticky.

Kde nic není, ani spekulant nebere

Jde hlavně o menší a nelikvidní akcie, které by za normálních okolností zajímaly jen zkušené investory a „gamblery“. Nicméně, v současnosti jsou na nich postaveny některé populární indexy a následně i ETF, do kterých proudí miliardy dolarů. ETF a podílové fondy navázané na tyto akcie mohou mít problém v případě náhlého výprodeje, protože u podkladových akcií jen horko těžko najdou dostatečnou likviditu pro jejich odprodej z portfolií. Každé ETF je totiž jen tak likvidní, jak likvidní jsou jeho podkladové cenné papíry.

Nucený výprodej zákonitě způsobí rychlý propad ceny, protože když prodat musíte, tak prostě musíte, i kdyby se nechumelilo a venku padaly dolary. Díky nedostatku/neexistenci silných kupujících se ceny okamžitě propadnou hluboko pod racionální hladinu, kdy pokles může v klidu dosáhnout desítek procent.

Malé akcie – velký problém

Dr. Burry uvádí jako příklad například akciový index Russell 2000, kde má čtvrtina akcií denní obchodovatelný objem nižší než milion dolarů. Zároveň víme, že na tyto akcie jsou skrze pasivní investice (ETF, podílové fondy) navázány stovky miliard dolarů. Co by se asi stalo, kdyby začali investoři své pozice v pasivních investicích opouštět?

Prognóza velké korekce u akcií se proto netýká celého trhu, ale specifické části, kde mohou být ceny silně ovlivněny náhlým výprodejem. Týká se to především méně likvidních trhů, kde prudká změna v poptávce či nabídce cenných papírů může způsobit ohromné výkyvy cen. V tomto konkrétním případu Dr. Burry mluvil o small-cap akciích, resp. o akciích malých firem v USA.

Změna v náladě může sejmout cokoliv kdykoliv

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry.

Dr. Burry tedy neočekává obecný celosvětový kolaps, ale možné problémy u těchto specifických trhů. Navíc ani časově se příliš nevyhranil, když dodal, že neví, kdy to může nastat a ani o výsledném efektu nezaznělo nic moc konkrétního.

Podobný hororový příběh lze navíc naroubovat i na další méně obchodované komodity, ve kterých leží obrovský objem peněz, ale obchoduje se jen s málem. Celková kapitalizace trhu je tak násobně vyšší než denní obchodovatelný objem. Podobně vás mohou vyděsit u nemovitostí, bitcoinů, některých dluhopisů či u sbírek známek a pivních tácků.

ETF jsou dobrý sluha, ale nejsou pro všechny ani na všechno

To je také důvod, proč se ETF vyplatí především na velké a likvidní trhy, kde jejich efektivita zaručuje relativně správné fundamentální ocenění, nízké poplatky, okamžitou likviditu a minimální možnosti manipulace. V případě okrajových trhů či indexů se likvidita ETF zhoršuje a z myšlenky na intradenní obchodování zbývá jen pouhé přání.

Čím méně jsou podkladové cenné papíry likvidní, tím méně je vhodné použít ETF či ho dokonce vytvořit. To je také důvod, proč nenajdete ETF v české koruně nebo ETF na české akcie či dluhopisy ani na mnoho dalších investory oblíbených trhů. Správci ETF se tak jistí právě před možností náhlého nuceného výprodeje, kdy by se svými investicemi zůstali v pasti.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

KOMENTÁŘ: Horečka prašivých dluhopisů nekončí. Obezřetnost je namístě

V Česku přibývá firem, které si půjčují od drobných investorů peníze na svůj rozvoj. Investorům poskytnou své...

Odborník: Investice do energetického sektoru může přinést výrazné zhodnocení

Více než polovina technologických firem loni vykázala místo zisku ztrátu, za úspěchem tohoto sektoru stojí několik málo...

Covid nahrává alternativním investicím. V kurzu je hlavně zlato

Zlato má za sebou rekordní rok, výrazně nahoru šly také ceny dalších drahých kovů. A v kurzu jsou i další alternativní...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...