KOMENTÁŘ: Bublina na akciových trzích – co bylo ztraceno v překladu

aktualizováno 
Nedávno proběhla médii zpráva, že známý investor vidí novou bublinu na finančních trzích. Výsledkem bylo mnoho článků o takřka jistém propadu akciových trhů, který nás čeká. Opravdu si všichni přepisovatelé zpráv ověřili své zdroje a porozuměli obsahu? Nad touto otázkou se zamýšlí analytik společnosti Partners Martin Mašát.

Martin Mašát | foto: Partners

Americký investor Dr. Michael Burry varoval ve svém komentáři, že současná situace je podobná té z roku 2008 a on prognózuje, že propad akciových trhů je takřka jistý. Komu jinému věřit než někomu, kdo předpověděl splasknutí hypotéční bubliny a vydělal na tom miliardy dolarů. Místem, které bublá a hrozí zhroucením, je údajně pasivní investování do akciových investic. Nicméně, je nutné originální komentář dočíst a pochopit souvislosti.

Není korekce jako korekce

Celý povyk s možným příchodem dalšího akciového krachu začal po vyjádření Dr. Burryho pro agenturu Bloomberg. Podobnost současné situace se začátkem krize v roce 2008, kdy honba za dodatečnými pár procenty navíc nahnala investory, včetně bank a pojišťoven, do kolaterizovaných dluhopisů, jejichž riziko nikdo nedokázal reálně ohodnotit, vidí v tom, že se nyní investoři hromadně ženou do pasivního investování, a především tedy do tzv. ETF.

ETF (Exchange Traded Fund) neboli indexové akcie

Tyto finanční instrumenty se obchodují na světových burzách stejně jako akcie významných společností. Jejich úkolem je sledovat věrně vývoj konkrétních finančních indexů, především akciových (např. S&P 500). Namísto aktivního řízení pomocí investičních manažerů jako u podílových fondů, ETF věrně sledují podkladové indexy podle přesného algoritmu. Mohou tedy své služby poskytnou levněji. Na druhou stranu se nemohou odchýlit od složení indexu, ať už se v něm děje cokoliv.

Většina investorů nyní nezkoumá fundamentální hodnotu akcií, ale jen pasivně vstupují do pozic pomocí ETF či podílových fondů. A právě tady vidí Dr. Burry rizika, která by mohla spustit výraznější korekci. Osobně to vidím méně dramaticky.

Kde nic není, ani spekulant nebere

Jde hlavně o menší a nelikvidní akcie, které by za normálních okolností zajímaly jen zkušené investory a „gamblery“. Nicméně, v současnosti jsou na nich postaveny některé populární indexy a následně i ETF, do kterých proudí miliardy dolarů. ETF a podílové fondy navázané na tyto akcie mohou mít problém v případě náhlého výprodeje, protože u podkladových akcií jen horko těžko najdou dostatečnou likviditu pro jejich odprodej z portfolií. Každé ETF je totiž jen tak likvidní, jak likvidní jsou jeho podkladové cenné papíry.

Nucený výprodej zákonitě způsobí rychlý propad ceny, protože když prodat musíte, tak prostě musíte, i kdyby se nechumelilo a venku padaly dolary. Díky nedostatku/neexistenci silných kupujících se ceny okamžitě propadnou hluboko pod racionální hladinu, kdy pokles může v klidu dosáhnout desítek procent.

Malé akcie – velký problém

Dr. Burry uvádí jako příklad například akciový index Russell 2000, kde má čtvrtina akcií denní obchodovatelný objem nižší než milion dolarů. Zároveň víme, že na tyto akcie jsou skrze pasivní investice (ETF, podílové fondy) navázány stovky miliard dolarů. Co by se asi stalo, kdyby začali investoři své pozice v pasivních investicích opouštět?

Prognóza velké korekce u akcií se proto netýká celého trhu, ale specifické části, kde mohou být ceny silně ovlivněny náhlým výprodejem. Týká se to především méně likvidních trhů, kde prudká změna v poptávce či nabídce cenných papírů může způsobit ohromné výkyvy cen. V tomto konkrétním případu Dr. Burry mluvil o small-cap akciích, resp. o akciích malých firem v USA.

Změna v náladě může sejmout cokoliv kdykoliv

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry.

Dr. Burry tedy neočekává obecný celosvětový kolaps, ale možné problémy u těchto specifických trhů. Navíc ani časově se příliš nevyhranil, když dodal, že neví, kdy to může nastat a ani o výsledném efektu nezaznělo nic moc konkrétního.

Podobný hororový příběh lze navíc naroubovat i na další méně obchodované komodity, ve kterých leží obrovský objem peněz, ale obchoduje se jen s málem. Celková kapitalizace trhu je tak násobně vyšší než denní obchodovatelný objem. Podobně vás mohou vyděsit u nemovitostí, bitcoinů, některých dluhopisů či u sbírek známek a pivních tácků.

ETF jsou dobrý sluha, ale nejsou pro všechny ani na všechno

To je také důvod, proč se ETF vyplatí především na velké a likvidní trhy, kde jejich efektivita zaručuje relativně správné fundamentální ocenění, nízké poplatky, okamžitou likviditu a minimální možnosti manipulace. V případě okrajových trhů či indexů se likvidita ETF zhoršuje a z myšlenky na intradenní obchodování zbývá jen pouhé přání.

Čím méně jsou podkladové cenné papíry likvidní, tím méně je vhodné použít ETF či ho dokonce vytvořit. To je také důvod, proč nenajdete ETF v české koruně nebo ETF na české akcie či dluhopisy ani na mnoho dalších investory oblíbených trhů. Správci ETF se tak jistí právě před možností náhlého nuceného výprodeje, kdy by se svými investicemi zůstali v pasti.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Chceš investovat? Nejdříve si tě nahrajeme, zamýšlí zákon

Parlament momentálně projednává novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu. V tomto zákoně ministerstvo financí...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Obavy z propadu realitního trhu nemám, říká odborník

Investice do realitních fondů jsou stále častějším doplňkem investorských portfolií. Zda se vyplatí a jaká jsou jejich...

Není bond jako bond, říká ekonom o investicích do firemních dluhopisů

Firemní dluhopisy či obligace a bondy, jak se také označují, mohou být skvělá investice i propadák. Kdo chce do nich...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ - HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz