Diskuse k článku

Žraločí úvěrové firmy umějí oškubat. Novou fintu jen tak neprokouknete

Experti na dluhové poradenství varují. V Česku přibývá lidí, kteří sednou na lep žraločím úvěrovým praktikám. Na ty nejnovější finty naletí i lidé s vyšším vzděláním. Začínají narůstat počty neseriózních úvěrových firem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

CocrousPaja

No já si myslím,že problém je v tom

0/0
7.8.2010 2:19

CocrousPaja

Re: No já si myslím,že problém je v tom

že neexistuje přesné rozdělení a omezení limitů půjčené částky na osobu od kohokoliv.To by totiž,kdyby to bylo dáno zákonem totálně tento systém pročistilo.Např. chceš pučit na auto,dolož to, a max. dvěstětisíc a víc ani tuk.Až to splatíš a budeš na to mít,můžeš si pučit.Kontokorenty a revolvingový úvěry do mínusu,jen max co je bud životní minum a nebo 50% průměrného platu žadatele.Kreditka,kde se nečerpá do minusu možná jen jedna do výše například dvojnásobku nebo jednonásobku platu žadatele a u všech společností dohromady.To by totálně rozbilo tento systém.Pučovat si ano,ale srozumem a na něco a né dovolovat všechno.

0/0
7.8.2010 2:24

gogol_jl

No ... ja myslim zastrelit, ne ?

.

0/0
10.6.2010 12:28

kvidoskopek

Je na čase zavést hrdelní tresty ...

0/0
4.4.2010 7:52

trilobiteček

no

no jooo každej by chtěl nejnovějšího ajfóna s 32gb pamětí, že? :-)

0/0
1.3.2010 11:45

Paveljan

Zlodějna

Tady v tom státě zákon o lichvě nikdo neudělá, protože okrádání se považuje za standardní obchodní činnost.

0/0
26.2.2010 15:07

Lawless

Neuvěřitelné

Před Vánoci jsem na jedné lampě v Praze viděl inzerát. Hlásal, že před Vánoci půjčí malé částky (cca do 10 000,-) a byl tam uveden i příklad kolik za jakou dobu zaplatí. Po přepočtení na procenta jsem se dostal na úrokovou sazbu 600% p.a. Tak jsem si řikal jestli tam nezavolám a neřeknu inzerentovi, že lepší vtip jsem už dlouho nečet.

0/0
26.2.2010 13:41

Jerrymil

taky

taky jsem dříve tvrdě odsoudila ty důvěřivé, je fakt, že na úrok 475% bych nešla ani teď, jenže když si uvědomíte, že oni neznají  (ti co si půjčují) ani jak se přepočítá procenta na Kč ( a to dotyčná firma ví).

 No a co čert nechtěl i já jsem naletěla, ne žraločí firmě ale běžné bankovní zavedené instituci, která zamlčela podstatné věci a já jsem si jich v těch 10 stránkách zamlženého textu nevšimla, ono by to ani asi nešlo, nevšimli si toho ani erudovanější, když jsem to dala k posouzení.. A nejde o RPSN, jde o předčasné splacení  spotř.úvěru, na které jsem se jasně ptala při podpisu a dostala odpověď, která je v rozporu s realitou. A teď mudruj, byla jsem podvedena, a jak to dokážu?

0/0
25.2.2010 15:45

demagog_007

Re: taky

Dobře jdu mudrovat. Jediné co můžeš dělat je zeptat se při podpisu smlouvy:"A kde se tu píše, že to můžu předčasně splatit? Můžete mi to ukázat?"

Je to sqelej způsub, jak si ověřit, jestli dotyčný mluví pravdu :o))

0/0
1.3.2010 16:27

ramzes1

Nepůjčit si znamená ušetřit

Velice jednoduše by se těmto grázlům zamezila živnost tím, že by stát vydal šablony a formuláře k půjčkám které by museli používat všichni v bankovním i nebankovním sektoru. Tak by byla zlikvidována lichva (legální i nelegální) a vše by bylo snadno pochopitelné i pro ty se slabší inteligencí (smlouvy by ovšem musely být psány co nejjednodužší formou).

Toho se asi v nejbližší době nedočkáme protože naši zákonodárci mají z tohoto systému přímé či nepřímé příjmy a důkazem této pravdy je, že zákonodárci s tímto svinstvem vůbec nic nedělají.

0/0
24.2.2010 21:52

Alcator

to je nemysl

Problém je, že kdo si nemůže půjčit legálně, půjde si půjčit nelegálně - k nějakému "vajdovi", "lichváři" apod. Když si pustíš Armageddon, vidíš tam Stevea Buscemiho, jak si půjčuje sto tisíc dolarů s tím, že má za týden vrátit o 20 tisíc víc. Máš snad pocit, že tam někde podepisovali nějakou smlouvu?

Tam to pak funguje úplně jinak, takový lichvář ti nebude vyhrožovat exekucí, jen prostě jednoho dne tvé dítě přijde domů s tím, že do něho na ulici kopl nějaký surový pán, a tobě dojde, že vlastně na domě či bytě nezáleží a že ho ochotně prodáš, abys svůj "dluh" rychle zaplatil.

Tohle je ten problém! Lidé volají po regulaci půjček, jenže upřímně, sebelichvářštější půjčky od Providentu jsou pořád čajíček proti tomu, co tě potká, když se zapleteš s půjčkami neoficiálními. Takže paradoxně tím, že by se zakázal 600% úrok u Providentu, by došlo k tomu, že lidé skončí na invalidních vozíčcích, s podřezanými dětmi atd. Tak to prostě je, je mi líto.

0/0
23.3.2010 15:30

pletiplot

Re: to je nemysl

A žádné "kopl surový pán". Úplně stačí, když tvoje pětiletá Anička příjde domů s tím, že ji dneska nějaký pán v černém obleku koupil zmrzlinu a přivezl ji domů černým autem. A ty se pak podíváš před dům a tam toho pána uvidíš, jak se opírá o černé Audi. A rázem ti dojde, že tady může být horko.

0/0
16.6.2010 14:49

majorBorovicka

no prostě si nepůjčujte a je to...

a tihle výtečníci spláčou nad výdělkem. Ovšem hlupáci, kteří se řídí heslem co-má-soused-na-to-si-půjčím jsou nepoučitelní.

0/0
23.2.2010 23:40

Ivanhoe

lichva

Za lichvu blahé paměti hrozili až hrdelní tresty, co tento zákon znovu oživit.

0/0
23.2.2010 22:17

pronásledován za pravdu

Re: lichva

Já bych to dával za hloupost. ;-)

0/0
24.2.2010 13:38

xaouen

x

na vine je jednoznacne stat, protoze tuto nehoraznou lichvu umoznuje. ne kazdy obcan je dostatecne mentalne vyspely, aby rozumel slozitemu pravnimu jazyku smluv, ktere jsou navic jeste zamerne co nejkomplikovaneji stylizovane. zlodejum a lumpum se v cesku vzdy darilo. a stat je spokojen tez, nebot si z te lichvy uctuje dph. to je hnus, velebnosti ....

0/0
23.2.2010 21:12

sunka007

Re: x

Tak to je for dne, stat je na vinnen z toho  ze lide nectou co podepisuji a pro penize upisou dusi dablu ;-D.,

0/0
23.2.2010 21:36

karel87451

Re: x

aha, takze navrhujes co? bud teda budem vsichni pravnici a pak se snad teda nespalime, nebo teda stat zasahne, pac ho na neco mame. Hlavne, ze se resi obecni zabijacky, ze... to ten clovek asi nema rozum, ale pravni vzdelani na takovy smejdy ma kazdej....

0/0
24.2.2010 11:00

Hufo

Re: x

nemusíš být právník, stačilo by místo blesku číst takovýhle články, jenže to hromadu lidí obtěžuje, kdo s kým spí je pro lidi důležitější. kdyby si lidi přehodnotili priority v informovanosti, tak by výrazně klesl počet napálených lidí. a na tohle opravdu stačí selský rozum, co je důležitější

0/0
24.2.2010 11:38

pronásledován za pravdu

Re: x

Přesně

0/0
24.2.2010 13:40

pavel.n

Re: x

stát by měl zakročit a stanovit pravidla.Pročpak asi pšenka nekvete těmto firmám v Německu nebo v Rakousku???

Tam funguje zákon o lichvě.

0/0
26.2.2010 5:01

Alcator

Re: x

Aha, takže podle tebe v Německu žádní lichváři nefungují? A nebo prostě tam jen nemají Providenty a podobné žraloky, a kdo si chce půjčit v situaci, kdy mu banka nepůjčí, tak musí jít do nějaké "Turecké čtvrti" a tam se "poptat po donu Francescovi"?

Vy jste vážně naivní. To je jako "V Německu je za prodej heroinu 20 let, takže tam nikdo heroin neprodává" :-)

0/0
23.3.2010 15:34

pronásledován za pravdu

Re: x

Pokud je někdo tak "nedostatečně morálně vyspělý", ať odevzdá občanku a zřekne se hlasovacího práva. Pak se mu nemůže stát, že by se zadlužil. ;-)

0/0
24.2.2010 13:39

cokoo

Re: x

Bohužel velký omyl. Lidé nezpůsobilí k právním úkonům mají též občanské průkazy, akorát s poznámkou omezená způsobilost nebo nezpůsobilý k právním úkonům a kontakt na soudem určeného opatrovníka. Cetelemy, Providenty a vůbec všechny firmy, kde jsou obchodní zástupci placeni pouze za počet uzavřených smluv bez fixního platu a za každou smlouvu mají několik tisíc si s nějakým dodatkem na zadní straně občanky hlavu nelámou, naopak řeknou si, on je hloupej, tak ho oškubeme, ať opatrovník platí. Tento problém byl řešen na Nově v Občanském judu a opatrovnice se divila, jakto že musí platit, když její manžel je nesvéprávný, má to v občance a úkon je tedy neplatný.

0/0
6.8.2010 13:42

Vlastimil.Kornas

Co se divíte?

Že jsou u nás tak nekřesťanské úroky.Vždyť tu na Boha už skoro nikdo nevěří.

0/0
23.2.2010 20:51

jirspi

Jyrko, náš ochránče, tatínku a veliteli

... kde jsi?

0/0
23.2.2010 20:44

koutlosh

...

Kdyby, byly v řiti (řiť -> rektum, oficiální lékařský pojem, nezaměňovat s výrazy jež mají svou hodnotu převoditelnou na dukáty, pozn. pro cenzora ;) ) ryby, není třeba rybníka, strčil bys prst do pr**le, vytáhnul bys kapříka. A tak je to vždy... je sice hezké, že kdyby lidi byli soudní, tak by si nepůjčovali na co nemají, ale to by nesměla být na každém kroku přítomná masáž (obrazem, textem, videem, mluveným slovem) nabádající ku spotřebě (mnohdy obsahující rovnou i klauzuli o výhodné půjčce), ne každý je rezistentní. Má možnost se bránit? Nikoliv, přesto je reklamou bombardován na každém kroku. Krom toho, je opravdu právo na podnikání tak svaté, abychom museli respektovat fakt, že někdo vydělává tak, že svou činnost především cílí na lidi neschopné splatit úvěr, aby jim pak mohl zabavit majetek? Tím spíš, když je zjevné, že je úmyslně mate o nevýhodnosti tohoto úvěru?

0/0
23.2.2010 20:11

koutlosh

Re: ...

50% provizi za jeho poskytnutí, aplikovanou navíc ihned, nevyplacením poměrné části ze zapůjčované částky, to snad ani nelze považovat za nic jiného, než za podvod, tím spíš, když o tomto zásadním faktu informuje titěrný text, který je odkazem na poznámku k dodatku pod čarou. A přitom by stačila novelizace dosavadního zákona, která by pravila, že poskytovatel úvěru musí svému klientovi konkrétně vyčíslit náklady s úvěrem spojené. Ve chvíli kdy by vám zákon ukládal výslovně říci: Na účet obdržíte 60 000, 60 000 si rovnou strhnem jako provizi a pak v průběhu devíti let zaplatíte na splátkách souhrnnou částku milion, tak by se velmi špatně podvádělo. Lze snad toto považovat za byrokratickou proceduru jež striktně brání poctivým podnikatelům v provozování své počestné živnosti? To ztěží. Lidé by měli myslet, to je pravda, ale když už jednou ten zákoník máme, měl by být co k čemu.

0/0
23.2.2010 20:11

teta1974

Re: ...

oni by zas vymysleli dalsi triky, to je zivot. kdyz se zacala povinne uvadet RPSN, taky to nepomohlo:-P

0/0
24.2.2010 9:52

jozka skocdopole

Kriminalni metody = kriminalni stat.

Co chcete ?

0/0
23.2.2010 20:37

kosovo.je.srbsko

Lichva aneb nekretsansky urok

druhe pojmenovani povazuji za vystiznejsi. Nejen, ze naznacuje, kdo se temito praktikami prisel, ale take vysvetluje, proc soucasna vlada tuto zalezitost neresi.

0/0
23.2.2010 20:06

james.blond.007

Re: Lichva aneb nekretsansky urok

Tohle tady - jinak mnohdy zcela zcestně aktivní - cenzor nechá. Je cenzor také antisemita, rasista a xenofob? Kolik cenzorovi sebere (nejlépe reálných) dukátů jeho zaměstnavatel? ?!!

0/0
23.2.2010 20:18

gambleralkac

Re: Lichva aneb nekretsansky urok

a nahlasil jste to? Represivni slozky se v zadnem rezimu neobesly od loyalnich prisluhovacu a udavacu.

0/0
23.2.2010 20:49

karel87451

Tady je krasne

videt, jak funguje nas stat.... a prosim nepsat neco o tom, ze se lidi

o sebe maji postarat sami. Pokud teda ano, na co ten stat mame? Aby nas

taky obral o penize jako tito smejdi?

0/0
23.2.2010 19:12

Yen

Re: Tady je krasne

Proč by se do toho měl stát vrtat? Jedna strana to zkouší, druhá jí to žere. Peníze se půjčují jen u normálních bank, kde se jde, v případě nouze, vždycky dohodnout.

0/0
23.2.2010 19:44

ripe219

Re: Tady je krasne

máme stát na ochranu blbých lidí co neví co podepisují, nebo jak to myslíš k čemu je stát? každý se zadlužuje podle svého rozumu, kdo je hloupý a přecení možnosti zato holt zaplatí, to je běžné.  z bezradné situace může pomoci osobní bankrot ....

0/0
23.2.2010 19:52

koutlosh

Re: Tady je krasne

Já myslím, že ono je to schválně udělané tak, aby nebylo jasné, co člověk podepisuje, ani kdyby nebyl hloupý a nepozorný, ti lidi dobře vědí do čeho jdou, když si zakládají tenhle typ firem na úvěry. Ono je lehké mluvit o hlouposti ostatních, dokud se do dobře připraveného podvodu v mezích zákona (o nic jiného nejde - je to chyba zákonodárců) nechytí člověk sám. A stát se obětí dobře připraveného a naaranžovaného podvodu, to přeci není jen záležitostí půjček, ruku na srdce, kdo někdy na něco neskočilo ;) Je jasné, že když jde o peníze, tím spíš nemalé, je třeba dát si pozor, ale...

0/0
23.2.2010 20:21

karel87451

Re: Tady je krasne

presne tak, stat by mel pred takovymto (hledam spravne slovo, protoze podnikani to neni) svinstvem lidi chranit, protoze:

1. Co tyto firmy spolecnosti prinaseji - NIC

2.Jen obiraji mene vzdelane lidi v problemech.

Toto chces jako podporovat? Tak teda zrovna zrusme policii a starejme se sami o sebe ne?

0/0
24.2.2010 11:03

sirc

Pro peníze vždycky jenom do banky

Pokud to už opravdu hoří a v bance neuspějete, tak do Providentu. Úroky jsou sice šílené, ale jinak je to slušná firma. Jen je potřeba vědět, že úvěr je revolvingový a sám se obnovuje. Takže ho zavčas zrušit.

Spotřební úvěry na ledničku, televizi apod. ale vždycky jenom u banky!

0/0
23.2.2010 17:13

Alergik71

Re: Pro peníze vždycky jenom do banky

Proč? Já měl úvěr od kamaráda a bylo to OK ;-D Vydělal on - víc než v bance na spořáku. I já - měl jsem lepší sazbu ;-)

0/0
23.2.2010 17:20

sirc

Re: Pro peníze vždycky jenom do banky

Já teda kamarádům nerad půjčuji. Či spíše už vůbec nepůjčuji. Dokud jde všechno podle smlouvy, tak fajn, ale jakmile přijdou nějaké problémy, je to pěkně na houby. Těžko říkat člověku, se kterým deset let chodíš na pivo, že ho dáš k soudu :(

0/0
23.2.2010 17:25

Alergik71

Re: Pro peníze vždycky jenom do banky

Ono záleží na tom co si pod pojmem kamarád člověk představuje a zda to nezaměňuje se známým...;-) Kamarádům bych klidně půjčil :-)

0/0
23.2.2010 17:46

annakkk

Re: Pro peníze vždycky jenom do banky

Pro penize jenom na vlastni ucet. A pokud na neco nemam, tak ho nekoupim. Tak jednoduche to je.

0/0
23.2.2010 17:36

sirc

Re: Pro peníze vždycky jenom do banky

Kdo šetří, k ničemu si nepomůže. Všechno se ale samozřejmě musí dělat s rozumem.

0/0
23.2.2010 17:38

Vrah

Re: Pro peníze vždycky jenom do banky

Pokud máte našetříno, je to v pohodě. Pokud byste žil z ruky do huby (stačí přijít o práci a dlouho žádnou nesehnat – pak jsou i úspory časem v háji) a postihla vás nějaká nehoda – odejde vám pračka, plynový kotel (nemluvím o zbytečnostech jako je televize), jsem zvědavý, co byste dělal, kdybyste si odmítal půjčit. Je to vždycky tak jednoduché?

0/0
23.2.2010 18:38

JyrkaP

On to zase tak jednoduchy bussines nebude....

rozpujcovat penize skupinam lidi, kteri nic moc nevlastni, vlacet je po soudech, roprodavat v exekuci jejich drobny majetek. Aby se dopidili k nejakemu vysledku, tak si uverovii zraloci pekne maknou. Za kazdym rohem se jim muze zavrtat kulka do hlavy. ja jim nic nezavidim.

0/0
23.2.2010 15:12

sirc

Re: On to zase tak jednoduchy bussines nebude....

Lidem co nic nemají nepůjčuješ. Na druhou stranu tady ale pořád většina vlastní nějaký dům, chatu, byt,....tohle je způsob, jak se k tomu za pár korun dostat.

0/0
23.2.2010 17:15

twistone

Re: On to zase tak jednoduchy bussines nebude....

No muzou bejt treba na nejakych davkach mit mininamlni plat ci proste neco a to jim nadosmrti obstavis a jen mala cast se jim necha aby mohly zit a platit, imho to muze takhle fungovat ( je to pouze spekulace ani nevim jestli lze takhle davky obstavit).

0/0
24.2.2010 0:13

Alergik71

!!!!!!!!!!!!!

Vážení účastníci diskuze. Jde přeci jen a jen o to aby lidé začali používat vlastní hlavu, selský rozum a zbavili se závisti. (tady nám zákony a nařízení ať rudé nebo modré či oranžové jsou houby platné)

1) Pokud mi někdo chce půjčit peníze a já nevím nebo nerozumím co zato bude chtít tak si je nepůjčím. Pokud vím, že na splácení nemám tak nepůjčuju. Pokud mám se splácením problém tak ho řeším rychle a s tím komu dlužím - pokud jsem postupoval dle předchozího tak se vždy dohohodnem.

2) Nemusím mít to co má soused (auto, TV, dovolenou,...) A ano zpravidla jen jeden může být nejbohatší = může si dovolit nejvíc koupit.... Je potřeba se s tím smířit a žít a ne se užírat...

Takže zapomeňme na zákony a nařízení ty jsou stejna na prd a nevymlouvejme se na ně. V tomto případě stačí obyčejný selský rozum.;-)

0/0
23.2.2010 14:56

The_Law

Re: !!!!!!!!!!!!!

Naprostej souhlas . R^

0/0
23.2.2010 15:01

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz