Diskuse k článku

Zpožděné platby o Vánocích reklamujte, radí finanční arbitr

Nový zákon o platebním styku zkrátil lhůty u bankovních převodů ze tří dnů na dva. Přesto se někdy jeví skutečně využitý čas příliš dlouhý. Zeptali jsme se proto finančního arbitra České republiky Františka Klufy na to, kudy peníze putují a jak se můžete bránit, když banka nesplní, co by měla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

No...

Mám účet pouze u ČS, takže moje zkušenosti jsou pouze s touto bankou. Zasílání peněz v rámci banky trvá minimální dobu - peníze jsou na účet příjemce připsány během pěti minut od odeslání. Ale když mi posílají peníze z jiné banky, trvá to neuvěřitelně dlouho - např. když mi člověk s jinou bankou pošle peníze ve čtvrtek, peníze mi běžně připíšou až v úterý. Přijde mi to děsný, ale reklamovat to? Škodu z toho nějak velkou nemám a dělat si tím další nervy...

0/0
29.12.2009 18:29

Host

Moje zkušenost s ČS...

dne 15. 12. mi byla  stržena platba na můj účet penzijního připojištění, dnes je 23. 12. a kupodivu, peníze ještě nejsou připsány...takto funguje zákon v praxi, kdy na to banka má 24 hodin, reklamace na přepážce zbytečná, platba odešla, akorát nikdo neví kam8-o nakopal bych je do (_!_)

0/0
23.12.2009 12:42

stana1

Jak řešit pozdě připsanou úhradu?

Přeposílala jsem peníze z jednoho svého účtu na druhý. Dne 11.12. v 8,30 zadán elektronicky příkaz. Do dvou hodin částka odepsána z účtu. Zde předpokládám, že transakce byla zaslána do CERTISU. Následoval víkend.. Jaké bylo mé překvapení 15.12. , kdy dle výpisu za 14.12. nemohlo být provedeno SIPO (nedostatek fin. prostředků), přestože tam mnou zaslaná suma byla  připsána s datem 14.12.. Dle dotazu na zákaznické centrum to bylo proto, že SIPO si strhává brzo a  ČS připisuje později. Vše v elektronické podobě se dá zpracovat během malé chvilky a je obvyklé, že data se zpracovávají pár minut kolem půlnoci a pak už záleží na organizaci, jak časté má další runy. Takže odpověď zákaznického centra mě neuspokojila. Zde bude asi ve hře nějaký fígl s úroky, když tam vklouzl i ten víkend bance k dobru.8-o

0/0
22.12.2009 11:23

peputa10

Re: Jak řešit pozdě připsanou úhradu?

ano. je tam fígl s úroky. Banky posílají všechny platby nikoli přímo, ale úročit na technický účet ČNB. Proto zdržují platby... Ne že by to neuměly poslat ihned...

0/0
22.12.2009 11:36

Host

Re: Jak řešit pozdě připsanou úhradu?

Úročení na technickém účtu v čnb?? Něco jako mýtus důchodců, že pošty zadržují peníze? Ne, je to jednoduché, clearingové centrum je sice schopné zpracovat příkaz v rámci několika minut, ale pouze v pracovní dny. O víkendu ne. Certis pracuje na principu pracovního dne. Takže si dovolila předat platbu příjemcově bance až v pondělí a ta to týž den připsala. ČNB je fajn, jenom trochu zkostnatělá.

0/0
23.12.2009 8:02

Host

Re: Jak řešit pozdě připsanou úhradu?

Zkuste si pane pročíst stránky ČNB, zejména automatické facility a pochopíte, že banka si dává na úrok přebytečnou likviditu, což není nic jednoduššího nastavit si v programech na zaúčtování nějaké to zpoždění, když už nám to zákonodárce dovolí a ČNB podporuje.

Zdá se, že je to úplné minimum, jedná se o úročení diskontní sazbou - 0.25% p.a. , ale zkuste si zúčtovaný denní objem vynásobit tímto minimem, pár milionů z toho vyleze. Nejhorší zkušenost mám s tímto s KB, ta zadržuje peníze do maxima.

Honza

0/0
30.12.2009 10:44

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz