Diskuse k článku

Zděděné stavební spoření mohou doprovázet komplikace

Stavební spoření může zdědit pouze jeden pozůstalý. Jde o zásadní skutečnost, která je zakotvena v zákoně o stavebním spoření. Ten má vždy přednost před občanským zákoníkem i závětí. Nedojde-li k dohodě mezi dědici, kdo se stane novým účastníkem stavebního spoření, zaniká dnem smrti původního majitele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lolek77

Nesmysl

Není jediný důvod zasílat jakémukoliv třetímu subjektu, který není státní institucí úmrtní list. Pojišťovně je třeba předložit ověřenou kopii pravomocného rozhodnutí soudu o dědictví a ten kdo dědil nabývá práva smluvní strany. Pouze pokud by se dědické řízení neúměrně protahovalo je vhodné  SS informovat o úmrtí a probíhajícím dědickém řízení (před jejím nárokováním státní podpory). Když to neuděláte zase se nic nestane. Komplikace nastanou, když budete moc horliví a vyklopíte na sebe SS víc než je třeba.

0/0
6.2.2009 23:04

Pavel

Re: Nesmysl

No, a jak se má postupovat v případě, že ten majetek není součástí dědického řízení (například vinkulované pojistky). A SS po smrti jednoho manžela přachází na druhého ze zákona, to není dědění.

0/0
9.2.2009 7:43

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

tuším, že manželka předloží úmrtní list a jede se dál....

0/0
9.2.2009 10:16

šukatér

Ta vdovička na obrázku

by potřebovala protáhnout komíny.......co vy na to?:-P

0/0
5.2.2009 15:20

Krak

Re: Ta vdovička na obrázku

že jsi poměrně nechutný prase...

0/0
6.2.2009 23:58

Pecin

praxe

V praxi se však běžně stává, že spořitelna nerespektuje usnesení soudu o vypořádání dědictví a vyplatí vám pouze uspořenou částku s tím, že pokud jste chtěli zachovat nárok na příspěvek státu, měli jste dále spořit!!!

OSOBNÍ ZKUŠENOST! A nedostanete z nich nic kromě vyjádření, že je máte dát k soudu.

0/0
5.2.2009 6:32

VlK_VlK

Re: praxe

Která stavební spořitelna? Bohužel už mám také zděděnou smlouvu stavebního spoření dle starých podmínek, VSSKB, se zmatky ale v současné době čerpám 2*4500Kč.

0/0
5.2.2009 7:12

Dan

Re: praxe

To je divné. Pokud chtěl někdo ve spoření pokračovat, proč by stavební spořitelna spoření ukončila a přišla tak i klienta ??? Státní příspěvek musí vrátit státu, takže by maximálně mohla krátit připsané úroky. Jiná věc je pokud jste opravdu stavební spoření chtěli ukončit, pak samozřejmě není nárok na státní příspěvek (i ten již přiznaný), neboť nebyla dodržena minimální délka spoření. Tohle totiž nezáleží na stavební spořitelně, ale na ministerstvu financí (státu), kterému spořitelny musí vše doložit.

0/0
5.2.2009 8:00

SocPredator

Re: praxe

Mohlo jít o vysokouročenou starou smlouvu

0/0
5.2.2009 8:49

Martina

Re: praxe

Jak vyplynulo z článku, pokud zdědíte smlouvu a dědiců je více a nedohodnou se, tak se smlouva musí vypovědět a spořitelna Vám všechny peníze, včetně státních podpor a úroků, pokud smlouvu nevypovídáte před 5 nebo 6 rokem spoření. Stavební spořitelna vždy respektuje Usnesení, které nabylo právní moci. Pokud chcete částku vyplatit, tak se smlouva musí ukončit, to je ze zákona. Stavební spoření není účet, ze kterého vybíráte a stále čerpáte výhody jako státní příspěvek.

0/0
5.2.2009 8:09

Pavel

Re: praxe

Z článku vyplývá, že smlouva se nevypovídá, ale že zaniká (to není slovíčkaření, to jsou rozdílné právní termíny) a že pozůstalí mají nárok na státní příspěvek bez ohledu na délku spoření.

0/0
5.2.2009 13:02

lolek77

Re: praxe

To jsou proboha základní podmínky přiznání státní podpory. V příslušném roce musíte něco uspořit a z toho Vám počítají státní podporu (lze započíst i připsané úroky). Pokud neukončíte pětiletý (nyní 6-ti) cyklus nárok na všechny státní přípsěvky se anulují. Napřed se informuji a pak konám.

0/0
6.2.2009 23:08

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz