Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Zapomněla zaplatit pokutu a za tři roky přišli exekutoři. Může se to stát i vám

Každému se může stát, že zapomene na složenku za tři stovky, a malér je na světě. Vy jste sice zapomněli, ale věřitel ne. Stále je krize, peníze chybějí všude, a tak třeba obecní úřady, dopravní podniky či knihovny sahají i do archivu a starší pohledávky dávají k soudu. Dluh je totiž promlčený až po deseti letech.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Alena dobíhala tramvaj a nestihla si koupit jízdenku. Samozřejmě, že přišla kontrola. Revizor jí vypsal složenku. Alena se zrovna přestěhovala, v občance ještě neměla novou adresu. Na zaplacení složenky zapomněla a upomínka ji na staré adrese nezastihla. Po třech letech měla zaplatit skoro dvacet pět tisíc korun.

Poučení: Když se přestěhujete, nahlašte na poště změnu adresy a nechte si přeposílat zásilky. Služba stojí 100 korun měsíčně a můžete si ji předplatit až na půl roku.

Pokud si nevyzvednete úřední dopis, po deseti dnech se automaticky vrátí odesílateli. Vy se nic nedozvíte, zároveň je však zásilka považovaná za doručenou. A upomínku nemusíte vůbec dostat. Třeba městská policie pokutu předá obecnímu úřadu a na jeho libovůli je, zda vás ještě bude upozorňovat, či zda po čase případ předá rovnou soudu.

Zapomněl na pokutu za špatné parkování

Zdeněk špatně zaparkoval, dostal na auto botičku a pokutu navíc. Protože u sebe neměl peníze, policista mu předal složenku. Zdeněk ji někam založil a říkal si, že až dostane upomínku, dá vše do pořádku. Jenže žádnou výzvu nedostal, za půl roku u něj zazvonil exekutor, místo tisícové pokuty zaplatil devět tisíc korun.

Poučení: Pokud s policistou vyřídíte vše na místě a vzdáte se dalšího přestupkového řízení na úřadě, je podnětem k exekuci už sám fakt, že do 15 dnů nezaplatíte. Nikdo vám nic připomínat nebude.

Udělal si dlouhé volno

Roman změnil v polovině roku zaměstnavatele. Mezi jednotlivými pracemi si naordinoval měsíční volno. Zapomněl se však přihlásit u zdravotní pojišťovny a zaplatit pojistné. Po roce mu přišlo vyrozumění, že dluží 970 korun plus penále. Jenže Roman dopisu nerozuměl, založil ho a nic nezaplatil. Po pěti letech se nestačil divit. Exekutor za dveřmi a vymáhaná částka 10 tisíc.

Poučení: Zdravotní pojištění je povinné. Za zaměstnance ho platí zaměstnavatel, pokud zaměstnavatele nemáte, platíte sami.

exekuce v česku

- aktuálně nahlášeno: 1 023 084 exekucí

- rok 2009: 781 000 exekucí
- rok 2008: 554 000 exekucí
- rok 2007: 428 000 exekucí
- rok 2006: 309 000 exekucí

- polovina exekucí je na firmy, polovina na fyzické osoby

- třetinu dluhů tvoří částky v řádu stokorun

- v průměru 4 % Čechů prochází exekucí

- rekordman: člověk s 82 exekucemi

- nejčastěji dluží: lidé do 30 let a důchodci

Dluhy nadělal syn

Invalidní důchodkyně Hana má u sebe hlášeného dospělého syna, který však bydlí jinde s družkou. S matkou se v podstatě nestýká. Najednou k Haně vpadli exekutoři. Marně se bránila, že věci jsou její a že se syn u ní vůbec nezdržuje.

Poučení: Jestli se bojíte, že by někdo z vašich příbuzných dělal velké dluhy a nesplácel, zrušte mu u vás trvalý pobyt. Přesný postup vám vysvětlí na obecním úřadě. Pokud chcete zpět zabavené věci, musíte se obrátit na soud dřív, než je prodají.

Manžel nesplácí půjčku

Hynek si půjčil na podnikání, nedařilo se mu však a přestal bance platit. S manželkou Renatou se teď rozvádí. Jednoho dne vnikli exekutoři do bytu a odvezli skoro všechno zařízení. Renata se nechce smířit s tím, že vzali i věci, které podle předmanželské smlouvy patřily jí.

Poučení: Za dluhy odpovídají manželé společně. Na exekuci nemá vliv ani upravení majetku ve smlouvě. Pokud se chcete podobnému zklamání vyhnout, musíte si nechat soudně rozdělit majetek, a navíc o tom věřitele ještě před uzavřením půjčky uvědomit.

rady pro dlužníky

Průběžně plaťte. I když nemáte na celou platbu, pošlete věřiteli alespoň část. Bude to brát jako snahu řešit závazky a možná se vám tak podaří zažehnat exekuci. Samozřejmě to neznamená, že byste nakonec vše nesplatili.

Komunikujte. Když nebudete vybírat poštu, odmítnete se domluvit s úřady či věřiteli, nic nevyřešíte. Ani změna adresy či telefonu nepomůže. Problém se bude jen nabalovat, až vám přeroste přes hlavu.

Uvažujte o bankrotu. Pokud zjišťujete, že jste své závazky hrubě nezvládli a že pokud byste chtěli splatit všechny své dluhy, bude to věc doživotní a možná i vaše děti dluhy zdědí, zkuste uvažovat o osobním bankrotu. Pokud vám ho věřitelé a soud povolí, bude pro vás znamenat pět let chudoby. Výhodou je, že dluhy nebudou narůstat o penále.

Jděte za exekutorem sami. Pokud se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, co nejdříve navštivte příslušný exekutorský úřad a domluvte se na zaplacení dluhu. Ušetříte si zbytečné starosti a zejména finance, protože veškeré náklady na exekuci hradí dlužník.

Prověřte si exekutora. Než pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá. Máte-li pochybnosti, zavolejte policii a požádejte o pomoc. Pravý exekutor nebude mít námitek, nepravý rychle zmizí. Nicméně exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vašeho bytu vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie.

Odvolejte se. Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat k soudu, který ji nařídil. Odvolání však nemá odkladný účinek a exekutora nezastaví. Do doby, než soud rozhodne, jen zamezíte prodeji zabavených věcí. Pokud však soud odvolání zamítne, exekuce se vám jen prodraží.

Zdroj: Exekutorský úřad Přerov

Autoři: ,
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Co je za extrémně vysokými cenami bydlení

Všude slyšíme, že se Česko ocitlo v bytové krizi. Je tomu ale opravdu tak? Drtivá většina lidí má kde bydlet. Ve...

Tři dávky od státu, které pomohou domácnostem s účty za energie

Premium To, že zálohy za elektřinu a plyn od dodavatele poslední instance budou vyšší, tušil asi každý. Ale platit místo dvou...

Začínal u smažení hranolků, dnes šéfuje provozovnám v půlce Evropy

Ještě mu nebylo ani třicet, a už se dočkal prestižního ocenění magazínu Forbes, podle něhož patří mezi třicítku mladých...

Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce domácností čeká zásek do rozpočtu, končí jim fixace hypotéky

V letech 2016 až 2017 se úroky u hypoték pohybovaly na úrovni dvou procent. Ti, kdo si tehdy zvolili pětiletou fixaci,...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Komentář: Kdo ty drahé byty kupuje

Úrokové sazby u hypoték rostou, podle odborníků budou zanedlouho atakovat 5% hranici. Rostou i ceny nemovitostí. Kdo...

Expert: Úrokové sazby hypoték jsou stále příznivé, doporučuji krátké fixace

Úrokové sazby u hypoték se aktuálně standardně pohybují v úrovni čtyř procent. A zřejmě dál porostou. Co je dnes...

Financování rekonstrukce. Kdy využít spotřebitelský úvěr či americkou hypotéku

Premium Lidé se na podzim vracejí z chat a chalup a často se pouštějí do rekonstrukcí svých domovů. Jenže stavební materiál je...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...