Zapomněla zaplatit pokutu a za tři roky přišli exekutoři. Může se to stát i vám

aktualizováno 
Každému se může stát, že zapomene na složenku za tři stovky, a malér je na světě. Vy jste sice zapomněli, ale věřitel ne. Stále je krize, peníze chybějí všude, a tak třeba obecní úřady, dopravní podniky či knihovny sahají i do archivu a starší pohledávky dávají k soudu. Dluh je totiž promlčený až po deseti letech.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Alena dobíhala tramvaj a nestihla si koupit jízdenku. Samozřejmě, že přišla kontrola. Revizor jí vypsal složenku. Alena se zrovna přestěhovala, v občance ještě neměla novou adresu. Na zaplacení složenky zapomněla a upomínka ji na staré adrese nezastihla. Po třech letech měla zaplatit skoro dvacet pět tisíc korun.

Poučení: Když se přestěhujete, nahlašte na poště změnu adresy a nechte si přeposílat zásilky. Služba stojí 100 korun měsíčně a můžete si ji předplatit až na půl roku.

Pokud si nevyzvednete úřední dopis, po deseti dnech se automaticky vrátí odesílateli. Vy se nic nedozvíte, zároveň je však zásilka považovaná za doručenou. A upomínku nemusíte vůbec dostat. Třeba městská policie pokutu předá obecnímu úřadu a na jeho libovůli je, zda vás ještě bude upozorňovat, či zda po čase případ předá rovnou soudu.

Zapomněl na pokutu za špatné parkování

Zdeněk špatně zaparkoval, dostal na auto botičku a pokutu navíc. Protože u sebe neměl peníze, policista mu předal složenku. Zdeněk ji někam založil a říkal si, že až dostane upomínku, dá vše do pořádku. Jenže žádnou výzvu nedostal, za půl roku u něj zazvonil exekutor, místo tisícové pokuty zaplatil devět tisíc korun.

Poučení: Pokud s policistou vyřídíte vše na místě a vzdáte se dalšího přestupkového řízení na úřadě, je podnětem k exekuci už sám fakt, že do 15 dnů nezaplatíte. Nikdo vám nic připomínat nebude.

Udělal si dlouhé volno

Roman změnil v polovině roku zaměstnavatele. Mezi jednotlivými pracemi si naordinoval měsíční volno. Zapomněl se však přihlásit u zdravotní pojišťovny a zaplatit pojistné. Po roce mu přišlo vyrozumění, že dluží 970 korun plus penále. Jenže Roman dopisu nerozuměl, založil ho a nic nezaplatil. Po pěti letech se nestačil divit. Exekutor za dveřmi a vymáhaná částka 10 tisíc.

Poučení: Zdravotní pojištění je povinné. Za zaměstnance ho platí zaměstnavatel, pokud zaměstnavatele nemáte, platíte sami.

exekuce v česku

- aktuálně nahlášeno: 1 023 084 exekucí

- rok 2009: 781 000 exekucí
- rok 2008: 554 000 exekucí
- rok 2007: 428 000 exekucí
- rok 2006: 309 000 exekucí

- polovina exekucí je na firmy, polovina na fyzické osoby

- třetinu dluhů tvoří částky v řádu stokorun

- v průměru 4 % Čechů prochází exekucí

- rekordman: člověk s 82 exekucemi

- nejčastěji dluží: lidé do 30 let a důchodci

Dluhy nadělal syn

Invalidní důchodkyně Hana má u sebe hlášeného dospělého syna, který však bydlí jinde s družkou. S matkou se v podstatě nestýká. Najednou k Haně vpadli exekutoři. Marně se bránila, že věci jsou její a že se syn u ní vůbec nezdržuje.

Poučení: Jestli se bojíte, že by někdo z vašich příbuzných dělal velké dluhy a nesplácel, zrušte mu u vás trvalý pobyt. Přesný postup vám vysvětlí na obecním úřadě. Pokud chcete zpět zabavené věci, musíte se obrátit na soud dřív, než je prodají.

Manžel nesplácí půjčku

Hynek si půjčil na podnikání, nedařilo se mu však a přestal bance platit. S manželkou Renatou se teď rozvádí. Jednoho dne vnikli exekutoři do bytu a odvezli skoro všechno zařízení. Renata se nechce smířit s tím, že vzali i věci, které podle předmanželské smlouvy patřily jí.

Poučení: Za dluhy odpovídají manželé společně. Na exekuci nemá vliv ani upravení majetku ve smlouvě. Pokud se chcete podobnému zklamání vyhnout, musíte si nechat soudně rozdělit majetek, a navíc o tom věřitele ještě před uzavřením půjčky uvědomit.

rady pro dlužníky

Průběžně plaťte. I když nemáte na celou platbu, pošlete věřiteli alespoň část. Bude to brát jako snahu řešit závazky a možná se vám tak podaří zažehnat exekuci. Samozřejmě to neznamená, že byste nakonec vše nesplatili.

Komunikujte. Když nebudete vybírat poštu, odmítnete se domluvit s úřady či věřiteli, nic nevyřešíte. Ani změna adresy či telefonu nepomůže. Problém se bude jen nabalovat, až vám přeroste přes hlavu.

Uvažujte o bankrotu. Pokud zjišťujete, že jste své závazky hrubě nezvládli a že pokud byste chtěli splatit všechny své dluhy, bude to věc doživotní a možná i vaše děti dluhy zdědí, zkuste uvažovat o osobním bankrotu. Pokud vám ho věřitelé a soud povolí, bude pro vás znamenat pět let chudoby. Výhodou je, že dluhy nebudou narůstat o penále.

Jděte za exekutorem sami. Pokud se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, co nejdříve navštivte příslušný exekutorský úřad a domluvte se na zaplacení dluhu. Ušetříte si zbytečné starosti a zejména finance, protože veškeré náklady na exekuci hradí dlužník.

Prověřte si exekutora. Než pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá. Máte-li pochybnosti, zavolejte policii a požádejte o pomoc. Pravý exekutor nebude mít námitek, nepravý rychle zmizí. Nicméně exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vašeho bytu vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie.

Odvolejte se. Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat k soudu, který ji nařídil. Odvolání však nemá odkladný účinek a exekutora nezastaví. Do doby, než soud rozhodne, jen zamezíte prodeji zabavených věcí. Pokud však soud odvolání zamítne, exekuce se vám jen prodraží.

Zdroj: Exekutorský úřad Přerov

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Petr Borkovec

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Kurzy.cz Indonéské úřady signalizují, že problémová letadla typu Boeing 737 MAX zřejmě uzemní po celý letošní rok a že nejdříve ...

Najdete na iDNES.cz