Vyplatí se investovat do hedge fondů?

aktualizováno 

Hedge fondy představují speciální druh fondů, které na rozdíl od podílových fondů podléhají nízké regulaci a vyznačují se velmi agresivními a riskantními investičními strategiemi, které občas mohou přinést velmi vysoké zisky. Hedge fondy ovšem nejsou pro každého. Minimální investice se obvykle pohybuje v řádu několika milionů korun, což je pro většinu lidí nedostupné. Naštěstí ale o moc nepřicházíte.

Tajemný fond v Karpatech

Hedge fondy se nemusí řídit mnohými pravidly, která svazují ruce podílovým fondům. Pomáhá jim k tomu mimo jiné nízký počet investorů. To vysvětluje velké minimální investice, které hedge fondy požadují. Nízká úroveň regulace ovšem není to, po čem byste měli velice toužit!

Hedge fondy nemusí splňovat přísná informační pravidla, a proto je často těžké dozvědět se, z čeho se vlastně portfolio hedge fondů skládá. Z tohoto důvodu také těžko můžete srovnávat výkonnost jednotlivých hedge fondů. Svým způsobem tedy kupujete zajíce v pytli. Hedge fondy se nezabývají ani takové známé společnosti zabývající se analýzami fondů, jako jsou Morningstar nebo Standard & Poors.

Pokud stále ještě nejste odrazeni, pak jsou tu ještě náklady hedge fondů. Většina hedge fondů si účtují velmi vysoké poplatky, ve světě podílových fondů nevídané. Roční poplatky za správu aktiv často dosahují 2% z aktiv a navíc Vám hedge fond ještě strhne až 20% z dosaženého zisku (což běžně dělají čeští portfolio manažeři).

Investiční strategie

Cílem hedge fondů je vydělat peníze bez ohledu na vývoj trhů. Jejich investiční strategie pak často vyrážejí dech. Na rozdíl od podílových fondů si mohou pro své investice půjčovat peníze. Mohou si také půjčit akcie a prodat je (tzv. short selling – spekulace na pokles). Často se pouštějí do měnových spekulací a používají exotické a velmi riskantní deriváty.

Je velmi těžké s některou z těchto strategií uspět. Už jen klasický výběr akcií s nadprůměrnými výnosy, což je obvyklá činnost podílových fondů, je velmi těžký. Jen se podívejte, jak velmi málo podílových fondů je schopno překonat tržní index, např. S&P 500. Ještě těžší je najít správné akcie pro short selling. A což teprve odhadnout, jakým směrem se budou vyvíjet měnové kurzy nebo úrokové sazby! Při investování na úvěr se navíc jakékoli chyby managementu ještě znásobí.

Museli byste mít veliké štěstí, abyste narazili na nového George Sorose nebo Juliana Robertsona a jeho Tiger Fund. Ostatně těžkosti hedge fondů demonstruje pád velmi známého fondu Long-Term Capital Management, řízeného slavnými osobnostmi jako jsou John Merriwether (bývalý elitní obchodník u Salomon Brothers) nebo Myron Scholes (nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1997). Navíc právě Soros a Robertson po velkýc ztrátách výrazně omezili činnost svých fondů, právě díky těžkosti soustavně zajišťovat nadprůměrné výnosy.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz