Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Výpisy z účtu nevyhazujte: proč je skladovat

aktualizováno 
Zatímco jste si mohli přečíst již řadu článků o výpisech z účtu s ohledem na jejich finanční stránku, dnes se zaměříme jiným směrem. Je nutné výpisy vůbec dostávat? Jak dlouho je uchovávat? K čemu nám jsou dobré?
Účet, papír, výpis

Účet, papír, výpis | foto: iDNES.cz


Jsou výpisy z účtu přežitek?

Výpis jako takový hraje, v případě, že vlastníte bankovní účet, nezastupitelnou úlohu. Nicméně v současnosti se jeví už spíše jako přežitek. Poštou zasílané informace s měsíční, či delší frekvencí, jsou z dnešního pohledu nejen pomalé, ale i neaktuální. Tudíž není pro nikoho už překvapením, že se v poslední době objevují nabídky náhrady výpisů papírových těmi v elektronické podobě.

Ovšem naše potřeba být včas o všem, co ovlivňuje náš soukromý i pracovní život, informován roste. Papírové výpisy nahrazují stále se rozšiřující možnosti kanálů přímého bankovnictví, které dovolují sledovat stav a pohyb na účtu z domova, či zaměstnání mnohem častěji, než jednou za čas výpisem z účtu.

Výpisy ano, praví zákon
Obchodní zákoník bance ukládá povinnost, pokud není upravena smlouvou o běžném účtu jinak, po skončení kalendářního měsíce každý přijatý vklad a platbu, stejně jako každou provedenou výplatu a platbu oznámit majiteli účtu. Po skončení kalendářního roku je pak banka povinna informovat majitele účtu o zůstatku peněžních prostředků na účtu, a to výpisem z účtu.

K čemu vlastně potřebujete výpis

Povinnost bankám informovat klienta o zůstatku na účtu minimálně jednou ročně stanoví obchodní zákoník. Výpisů jako takových se tedy v dohledné době jen tak nezbavíme. Otázkou tudíž zůstává forma, v níž bude výpis z bankovního účtu ke svému majiteli putovat, frekvence předávání a kolik bude stát.

Když už tedy výpis z účtu přijde, nabízí se celkem logicky otázka „co s ním?“ Jak dlouho výpisy z účtu uchovávat a k čemu případně poslouží?
Odpověď zní: "ano, uchovávat". V životě totiž může nastat množství naprosto rozličných událostí, které vyžadují předložení starších výpisů z účtu.

Proč uchovávat výpisy minimálně 3 měsíce?

Klient banky, který výpis ze svého účtu obdrží, by měl transakce v něm uvedené pečlivě překontrolovat. Zejména pak ti, kteří nesledují stav svého účtu a účtované transakce průběžně.

Zjistíte-li nesrovnalosti, nebo pochybujete-li o některé z položek, je nutné navštívit svou banku a transakci reklamovat. Lhůta, v níž tak můžete učinit, je zpravidla 30 dnů, nicméně jsou i výjimky, kdy je lhůta kratší, nebo naopak delší (může být až jeden rok).

Postup reklamace, případně jak dlouhou dobu poskytuje banka klientovi k tomu, aby v případě nesrovnalostí podal reklamaci, je možné nalézt ve Všeobecných obchodních podmínkách a také v Reklamačním řádu příslušné banky.

Minimálně do doby vyřízení reklamace tak výpisy doporučujeme uchovávat.

Výpisy za poslední 3 měsíce s velkou pravděpodobností budete předkládat v okamžiku, kdy požádáte o úvěr v jiné bance, než kde máte vedený svůj účet. Banka na jeho základě může lépe zhodnotit rizikovost klienta a řádně posoudit žádost o úvěr, neboť výpisy výborně dokumentují vaší bankovní „historii“.

Proč minimálně 12 měsíců?

Pouze výjimečně můžete být bankou při podání žádosti o úvěr vyzváni k předložení výpisů starších 3 měsíců (např. 6 měsíců) a běžný takový zpravidla požadavek není.

Obecné doporučení bank však zní – uchovávat výpisy alespoň po dobu jednoho roku.

Stejného doporučení se nám dostalo i jinde. Například v souvislosti s požadavkem na výplatu dávek sociální potřebnosti, můžete být úřadem vyzváni k předložení výpisů právě za období posledních 12 měsíců.

popisekCO NEJMÉNĚ ZA BANKOVNÍ SLUŽBY:
ušetřete stovky korun

Proč uchovávat výpisy déle?

Pokud se tedy nechcete dostat do zbytečných problémů a ušetřit si případné nervy,  nechávejte si výpisy z účtu alespoň za celý poslední rok. 

Jen velmi obtížně lze nalézt situaci, kdy budete nuceni předložit výpis z účtu dokonce starší než posledních 12 měsíců. Splácíte-li však úvěr, nebo z účtu platíte výživné na dítě apod., jistě chybu neuděláte, pokud je budete uchovávat i déle. Prokazování případných nesrovnalostí ve splátkách si tak můžete výrazně usnadnit (nejen časově, ale též finančně).

Kde vám výpisy nebudou nic platné?
Kde výpisy z účtu nepomohou? Například u dědického řízení (notář si veškeré sdělené skutečnosti a zůstatky účtů ověřuje přímo u zůstavitelovy banky) a schováváte-li výpis jen kvůli běhu záruční lhůty zboží zaplaceného kartou, po té, co jste ztratili paragon s odvoláním na výpis, kde je položka zúčtovaná, pak vás musíme zklamat. Ani v tomto případě nebude výpis z účtu nic platný, neboť paragon výpis nahradit nemůže.

Zajímá vás, kdy se mohou výpisy z účtu hodit podnikatelům a malým a středním firmám? O tom se dočtete brzy na našich stránkách.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Začínaly s třiceti tisíci. První milion vydělaly po třech letech

Jako malé holky měly obě stejný sen – být návrhářkami. Pak na to tak trochu zapomněly, ale naštěstí se potkaly ve...

Zmapovali jsme nejlepší běžné účty. Žebříček se výrazně proměnil

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů, které si mohou pořídit občané, doznal po několika měsících výrazné změny....

Koupily starou hospodu. Netočí v ní pivo, ale vymýšlejí originální kousky

Dřív se Kateřina Dvořáková věnovala keramice, ale když otěhotněla a objevily se kožní problémy, práci s hlínou musela...

Proč i chytří lidé občas dělají hloupá rozhodnutí a co je k tomu vede

Hloupá rozhodnutí dělá řada lidí. Proč se však k nim uchylují i chytří a velmi inteligentní jedinci? Často je to tím,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Největší hypoteční zádrhele, které vás mohou při pořízení bydlení zaskočit

Průměrné sazby hypoték se pohybují kolem 2,4 procenta, což není sazba nijak pekelná. Kdyby byty a domy nebyly až...

Pandemie srazila hypoteční trh o čtvrtinu. Úrokové sazby stále rostou

Pandemie koronaviru dolehla v březnu i na hypoteční trh. Objemy poskytnutých hypoték se propadly o čtvrtinu. Průměrná...

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i...

Hypotéky dál zlevňují. Na hypoteční trh však dolehla pandemie

Letošní květen se stal v počtu poskytnutých hypoték nejslabším květnem za posledních deset let. Objemy jsou však díky...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...